| Clever a întrebat:

Ce parere aveti despre schimbarea cetateniei tiganilor in rromi? are asta vreo legatura cu numele tarii Romania? e cumva vreo strategie?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Tigani sau rromi nu este cetatenie, este denumirea etniei. Cetatenia este dupa numele tarii a carei cetatean esti: romana, rusa, maghiara, bulgara etc. Ce legatura sa aiba cu Romania, in afara faptului ca rromii de la noi sunt cetateni romani?

| GdX a răspuns:

In primul rand se articuleaza tara, "tarii" si nu si-au schimbat cetatenia ce te face sa crezi asta? Ei sunt cetateni romani de etnie tiganeasca. E diferenta intre etnie si cetateie, pentru ca si romanii sunt de etnie caucaziana, pentru cultura ta. Iar in limba tiganeasca rrom=om, individ, persoana. Si sunt rromi pentru ca in toata lumea li se zice asa, in engleza=gipsy, italiana=zingan. Deci nu are legatura cu numele Romaniei.

| Dannyjj a răspuns:

Tiganii si rromii aceeasi cetatenie, ca si ungurii si maghiarii, nemtii si germanii.

| Gigiku a răspuns:

Rromii ar trebui sa fie tratati ca orice persoana. Si eu sunt rrom, de tata, dar pot spune ca felul in care ma comport cu lumea, asa se comporta si ei cu mine. Cetatenia nu este un obstacol in integrarea in societate, mai ales cand faci parte dintr-o societate intelegatoare. Si se pare ca, din pacate, societatea romaneasca nu este una intelegatoare.

| ioana181 a răspuns:

Nu ca sunt rasista, dar un rrom tot rrom e. De mici au reflexul de a fura si de a injura. Nu spun ca romanii nu fac aceste lucruri, dar mai rai sunt tiganii si tigancile. Cand se urca un card de ciori in autobuz, nimeni nu are banii si telefonul in siguranta. Imaginea sifonata a Romaniei a fost distrusa complet de tiganii din Italia, Spania si Anglia. Din fericire exista si rromi care fac o facultate si devin cineva din dorinta de a persevera.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum acest "popor" este unul de nomazi si au trecut acum 1. 000 de ani prin imperiul roman, acum doresc sa isi revendice numele, sustinand ca sunt stramosii lor.Este vreo persoana pe care nu a plesnit-o rasul cand a vazut un asemenea tupeu pe niste oameni de tot?(da.stiu,nu sunt toti la fel si nu sunt rasista, dar majoritatea... ei bine chiar asa e)