| Damian a întrebat:

Cum naiba ne mai angajam noi tineretul, cand peste tot se cere experienta, suntem calificati dar nu ne primeste nimeni, cum sa avem experienta daca nu ne angajeaza nimeni, cum scapam din cercul asta vicios? Peste tot unde ma uit numai exp. 3-5 ani, m-am sictirit naibi

6 răspunsuri:
Stefan
| Stefan a răspuns:

Sa nu uitam, in primul rand ca toata lumea care activeaza in campul muncii, indiferent de profesie a fost la un moment dat la inceput si deci a fost lipsit de experienta. Din aceasta cauza tinerii pleaca din tara si accepta sa munceasca in alte domenii decat a fost pregatit.

| mgtow a răspuns:

Si in strainatate e la fel, numai ca eu cu noroc am intrat la un atelier ca tinichigiu fara diploma si fara experienta am prins meserie de la unu si deja lucrez fara problemewinking

| mihaibrasov a răspuns:

Performanta! Daca nu ai experienta nu e o problema, dar sa fii capabil si performant! (note mari, rezultate bune, activitati etc.).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si in afara Romaniei e la fel.
In timpul scolii majoritatea fac stagii de practica. Acolo sunt lucruri care se pot invata, doar sa se vrea, sa se aiba interes. Nu sa se chiuleasca.
Unii elevi sau studenti lucreaza in week-end, tot expedrienta este si asta.
Tinerii in alte tari fac stagii chiar gratuite cateva luni.
Uneori se platesc cu foarte putin, acele stagii, dar apoi poti sa demonstrezi ca ai experienta ce perioada, unde, in ce domeniu, orice conteaza de pus in CV pentru angajare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce suparat pe viata esti mai @Damiane rolling on the floor spanzura-te dracu odata!

| catalina_8997 a răspuns:

Cu parere de rau spun ca singura solutie din punctul meu de vedere e sa plecam din tara, aici nimeni nu ne da nici o sansa din pacate.