| NeverGonnaLetYouDown a întrebat:

Daca am primit mesaje cu amenintari, jigniri si tot felul de acuzatii nefondate la adresa numelui meu din partea unei anumite persoane, pot sa rezolv ceva mergand la politie? Sau lucrurile de genul nu sunt de competenta organelor de justitie?

11 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti depune plangere penala pentru amenintari, bineinteles daca ai dovezi.
Pentru jigniri si calomnii il poti da in judecata, pe cale civila, in baza raspunderii delictuale, pentru afectarea dreptului la viata privata si a dreptului la demnitate.

Bula
| Bula a răspuns:

Pentru amenintari poti depune plangere la politie.
Pentru jigniri poti da in judecata (civila) individul.
Acuzatiile (ne)fondate trebuie sa le dovedeasca individul, daca-l dai in judecata (civila) pentru calomnie.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Poti rezolva la politie, dar ai nevoie de dovezi, nu e suficient sa declari ca te-a amenintat si jignit.

| NeverGonnaLetYouDown explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Am dovada mesajele, le-am facut si captura de ecran in caz de orice eventualitate.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru NeverGonnaLetYouDown):

Atunci poti depune oricand o plangere impotriva lui.
Va fi cautat de politisti imediat, iar daca se descopera fapte penale, trimis in judecata.
Tu il ai la mana dupa depunerea plangerii, pentru ca poti sa il ierti si sa iti retragi plangerea. Din cate stiu, intelegerile ce implica bani in cazurile astea, sunt legale.

| mgtow a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Acum depinde cat chef are politia sa isi faca treaba. La noi e mai usor sa iti faci legea cu pusca pentru ca sistemul penal e un dezastru, numai idioti prin magistratura si politisti care da amenzi la misto

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru mgtow):

Da, cam asa e. Dar in orice institutie din tara asta, daca le bagi o solicitare ca la carte, o inregistrezi si iti aduni niste dovezi in caz ca te ignora, ii pui la munca pentru tine, indiferent ca au chef sau nu.
Daca agentul din cartier nu iti preia cazul, suni la 112, pleaca de la Bucuresti cazul tau, si ii triplezi volumul de munca, ca trebuie sa comunice constatarile si masurile luate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti avea o convorbire telefonica cu respectivul in care sa i ceri socoteala pentru amenintari, iar convorbirea sa o inregistrezi. Cu ea poti merge la politie
Si fara ea poti merge la politie.
Dar ca sa ai mari sanse de izbanda, gandeste te ca politia va vrea sa faca legatura in mod indubitabil intre persoana pe care o reclami si mesajele respective, adica sa existe certitudinea ca mesajele respective sunt ale persoanei pe care o reclami.

Asta presupunand ca stii cine te calomniaza.
Daca nu stii cine este in realitate, politia va accepta plangerea ta dar cel mai probabil o va clasa dupa un an din lipsa de alte dovezi, vor zice ca nu au putut gasi faptasul.

Deci inainte sa mergi la politie asigura te ca aduni cat mai multe dovezi irefutabile. Poti avea chiar si o intalnire cu persoana si sa inregistrezi audio video pe ascuns.

Desi inregistrarea apelurilor este ilegala, la fel si cea foto video pe domeniu privat fara acordul participantilor, posibil ca amenintatorul sa nu reclame acest fapt si sa ai circumstante atenuante.

| mi25 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce convorbire telefonica, daca are mesaje?
Legatura o face nr. de telefon.
Adica persoana ma ameninta si eu ma duc sa ma intalnesc cu ea. Pentru ce? Ca sa-si puna in aplicare amenintarea?
Convorbirea personala o pot inregistra. Daca ai sti cate convorbiri telefonice sunt puse ca probe in instanta... Si poze, inregistrari audio etc.
Daca nu cunosti legea si mersul treburilor nu mai da sfaturi eronate.

| anonim_4396 a răspuns (pentru mi25):

De unde stii ca are sms uri si nu are mesaje whatsapp?
Amenintatorul poate zice ca aplicatia a ramas instalata si altcineva a dat mesajele.
Sau ca altcineva a dat sms uri de pe telefonul lui
Ca e telefon de serviciu.
Sunt n variante cand doar cu niste sms uri nu faci nimic.

Pur si simpla prezenta a unor mesaje nu i garanteaza nimic.

Poate nu stii dar este ilegal sa inregistrezi o convorbire fara acordul celuilalt. Acum ca partea care nu si a dat acordul nu cunoaste legea si nu face reclamatie e alta treaba. Tocmai asta am zis si eu, ca desi e ilegal, multi nu stiu asta si poate sa riste sa prezinte ca dovada. Pot fi contestate sau nu, se cer expertize tehnice, totul depinde de interesul partilor si de prejudiciu.
Sfaturile erau in ideea de a o ajuta sa meaga la sigur sa nu piarda luni si ani prin tribunale cu contestarea probelor, in caz ca amenintatorul isi ia avocat bun.
Cu cat are de pe acum probe solide, totul se termina cat mai favorabil si rapid

| mi25 a răspuns (pentru anonim_4396):

Am zis eu de SMS-uri? Eu am zis de mesaje. Fi mai atent cand citesti.
Uite ce scrie cel care intreaba: "Am dovada mesajele, le-am facut si captura de ecran in caz de orice eventualitate." si ce am scris eu: "Ce convorbire telefonica, daca are mesaje?"
Cat priveste inregistrarea convorbirii mele, mai documenteaza-te.