| Daviduku77 a întrebat:

Salut, daca cineva in liceu a facut cont de insta pe care pune anumite ngluri de pe aplicatia respectiva si apar jigniri la adresa anumitor persoane se poate face declaratie la politie pe motiv hărtuire online sau cyberbuling?

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Poti sa faci cate plangeri vrei ca Politia nu se implica in postarile d epe FB sau Instagram ori alt site de socializarea.
Vei fii sfatuita sa-ti inchizi contul ca sa nu te mai afecteze acele postari.

Poti face Raportare la Administratia Instagramului, dar daca postaraea nu incalca drepturile de autor, atunci este doar problema ta sa pleci de pe Instagram.

Cei care sunt hartuiti pot sa-si faca singuri alegerea, ori raporteaz ala Admin ori isi trece contul de PRIVAT, asa cum ar trebui sa faca toti care nu vor sa aiba parte de bulling si hartuire, inclusiv tu!