| AlexDorinel a întrebat:

De ce vor unii politicieni sa ne unim cu Republica Moldova(un stat si mai sarac ca noi)?

43 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns (pentru Den1sa):

Daca ne unim paralementul de acolo nu va ramane, conducerea va fi toata la Bucuresti ca na va fi o singura tara. Cum sa nu saraceasca cand Romania va trebui sa plateasca alti functionari acolo? Politisti, scoli, spitale, primarii si altele.
Asa cum a disparut conducerea din Germania democrata odata cu unirea, nu mai era nevoie de parlamentul de acolo ca doar nu mai erau tara separata.

| Mosotti a răspuns (pentru tudorvolcano):

Rusii nu au treaba, ei vor sa-si apere tara de SUA care vor sa intre peste ei sa le ia tot ce au, asa cum mereu a dorit. SUA e abuziva.

Ce sa investesti in dezvoltarea infrastructurii cand noi nu investim la noi?! Nu suntem in stare o autostrada sa facem, dar sa mai acem si la altii, si cu ce bani?
Iar cu piata de desfacere, UE isi mai va deschide o taraba de desfacere a idioteniilor lor si acolo, nu ne prea int asta sa-i facem jocul UE.
Unde mai migreze si aia? Ce, iasu n-are populatia lui? Ce le mai trebuie si aia?

Aia cu comertu de peste prut nu se stie, ca daca si RM devine Romania, ce comert sa faci? De ce nu face Vaslui si Botosani comert cu alte orase?! Ca e tot aia, daca nu fac asa, nu or sa faca nici cu RM.

Deci Romania nu stiu ce avantaj ar avea, mai ales noi oamenii de rand, in afara ca pierde, ca va trebui sa intretina si aparatu de stat si altele din RM, politie, pompieri, sanatate, invatamant, functionari, justitie din banii pe care si asa nu-i avem.
Si atat timp cat noi oamenii de rand nu avem vreun avantaj, poate dezavantaj ca se mai duc si bani acolo, ce rost are unirea?

| Den1sa a răspuns (pentru Mosotti):

Ok, fiecare cu parerea lui

Răspuns utilizator avertizat
| Mosotti a răspuns (pentru Den1sa):

Pai da, dar uite-te la Germania federala ce a patit dupa unire, cum a saracit. Si aia erau puternici rau economic nu ca noi, si tot au decazut ceva, ca a trebuit sa bage miliarde dincolo.

| Mosotti a răspuns (pentru AMATTO):

Ne-a fost luata, ca ne-am dat cu criminalu de Hitler si se stia ca ne vom duce peste rusi degeaba, asa ca si-au luat zona aia tampon sa se protejeze de noi.

| Den1sa a răspuns (pentru Mosotti):

K,nu mai vreau sa ma implic sau sa ma cert cu cineva, fiecare are punctul sau de vedere si e mai bine sa ramana asa: )

| Mosotti a răspuns (pentru Den1sa):

Cum vrei, insa eu am dat si exemple pe Germania.
Aaaa, pentru moldoveni da, ar fi bine, ca le dam noi bani si altele, deci invers.

Daca economia mergea f bine, atunci aveai dreptate, era posibil sa infuzam f multi bani acolo, sa dezvoltam si acolo si apoi o tara mai mare sa fie mai puternica, dar noi suntem cum suntem.
Nu suntem in stare sa facem o autostrada aici la noi.

Ca tu ai zis "poate am fi o tara mai puternica", pai poate asta pe ce baza l-ai zis?! Poti sa explici si cum s-ar putea asta? Ca eu am explicat putin de ce nu s-ar putea.
E bine sa-ti poti sustine cumva parerea.

| SkateFunk a răspuns (pentru Werrich):

Ti-as da funda instant si 10000 de stele pentru faza cu artificialul.

| Werrich a răspuns (pentru SkateFunk):

Mulțumesc frumos pentru aprecieri.

| tudorvolcano a răspuns (pentru Mosotti):

Rusia vrea să se apere, dar apărarea lor este una ofensivă. E din cauza poziției geografice a Rusiei. Ca să-și poată apăra granițele, linia defensivă trebuie să și-o facă la Carpați și pe râul Elba în Estul Germaniei, ca să aibă cel puțin 2000 de km distanță de la frontieră până la Moscova, ca Moscova să nu poată fi atacată de rachete de rază scurtă sau medie, ci doar în cel mai rău caz, de rachete balistice, care fac o bombardare a Rusiei mai costisitoare și complicată.

În RM infrastructura este și mai precară, dar o mică investiție în asfaltarea drumurilor, renovarea clădirilor mai vechi, nu neapărat autostrăzi, poate avea rentabilitate. RM e prea mică ca să investească în propria infrastructură, nu are capital. România, cu o populație de 4-5 ori mai mare, și un PIB pe cap de locuitor de 4-5 ori mai mare, are capitalul necesar.

Vaslui și Botoșani nu prea fac comerț pentru că au o populație minusculă, și nu au capacitatea să producă prea mult ca să exporte ceva. Singura lor șansă ar fi să fie zone de tranzit pentru comerțul de peste Prut. Se va exporta mai mult vin, grâu, și alte produse agricole, iar în Botoșani și în Vaslui se pot face depozite.

Da, dar dacă aparatul de stat al RM va fi modernizat, cu timpul va produce creștere economică, și se va putea auto-susține, în special Chișinăul.
Pentru omul de rând, vom avea produse mai ieftine pe piață: grâu, vin negru, biscuiți etc.

| Mosotti a răspuns (pentru tudorvolcano):

Rusii trebuie cumva sa se apere, ca mereu SUA si altii vor sa se duce abuziv peste ei ca le ia tot, nu am inteles niciodata ce are SUA cu rusii, ca mereu SUA erau atacantii, nu invers.

Ce capital avem noi cand noi nu suntem in stare sa investim la noi?!
Cand strazile-s vai de mama lor si nici o autorstrada ca lumea nu suntem capabili sa facem.

Teoretic e cum zici, practic nu e, ca Romania e praf si pentru ea, au saracit nemtii alimentand estul, damite noi.
Si estu era 25 % din Germania, aveau doar 20 de milioane de oameni, vestu avea 60, dar daca erau egale, sau estul mai mare?! Era mai jale.

| Mosotti a răspuns:

Si degeaba ar vrea unii politicienti sa se uneasca asa doar din gura, ca nu or sa vrea aia, au si aia politicienii lor, privilegiile lor, justitia lor, nu au chef sa-si piarda scaunele unindu-se cu Romania, deci aia nu vor dori asta sub nici o forma.