| Încrucişătorul a întrebat:

Din ce in ce mai mult, observ ca societatea r[r]omaneasca e infometata de eufemisme si de corectitudine politica. Aceste doua principii de gandire sunt foarte, FOARTE periculoase in ceea ce priveste libertatea de exprimare.

In primul si-n primul rand, corectitudinea politica nu tine musai de politicieni sau politica in general. Este o idee conform careia anumite lucruri (cuvinte, evenimente, curente etc.) sunt expulzate din vorbirea noastra de zi cu zi din cauza ca ar putea sa jigneasca pe cineva sau sa provoace ura.

De exemplu... daca sustii ideea nazismului, automat esti etichetat ca antisemit, rasist si ca provoci lozincile suprematiei albe (white power).
Daca ai o problema cu religia cuiva (nu in sensul agresiv) sau nu intelegi si simti nevoia sa pui niste intrebari care pot sa atinga niste nervi automat esti pacatos sau anticrestin sau antihristul.
In cazul religiei si a existentei unui divinitati, s-a instalat in gandirea multor cre[s]tini ideea cum ca totul e dupa voia lui D-zeu si nu trebuie sa-i punem vointa/actiunile sub semnul intrebarii sau chiar a indoielii; in schimb avem voie sa ne omoram intre noi pentru ca nu ne convine ca unu' "destept-prost" sa puna niste intrebari legat de aceste actiuni, de religie si divinitate SAU pur si simplu apartine altei religii.

E un fel de argumentatie 'ad hominem' dar aceste prejudecati impotriva ta se datoreaza unor "actiuni anterioare", a ceea ce ai pus in discutie, care au lasat o impresie proasta din cauza asta si a altora.

Proverb care descrie cel mai bine aceasta corectitudine politica: "Corectitudinea politică este o doctrina, cultivata de o minoritate
deliranta, ilogica, promovata de mass-media oficiala, care sustine că este posibil să apuci o bucată de căcat de partea curată."

Eufemismele in schimb, care sunt o alta bransa de cenzurare precum corectitudinea politica, detin metoda de schimbare a cuvintelor, in loc sa le interzica, ca sa para fie mai "academice" sau mai politicoase din punct de vedere auditiv.

Exemple:

politie, jandarmerie >- fortele de ordine

ucigas >- criminal

poponar >- homosexual, gay

sex >- dragoste, iubire

adulterul, adulterism >- relatie/relatii extraconjugale

evreu, jdan >- evreu, israelit

negru, negrotei >- om de culoare, afro-american

tigan >- rrom ('cacademicienii' romani sunt de vina pentru asta in special)

bozgor >- maghiar, ungur

curva >- prostituata

handicapat >- [cu] dizabilitati fizice/mintale

**** >- rahat

Si multe, multe altele. Buletinele de stiri, oricare ar fi, sunt indopate cu expresii din astea. Groaznic!

Ce e asta? Ce sunt balivernele astea?
Intrebare: cum se pot evita aceste cacanarii si cum putem scoate aceste conceptii din mentalul colectiv? De altfel, eu cat si tu suntem victime la aceste "reconsideratii" a vocabularului si limbii r[r]omane.
Aaa... si nu uitati opinia dumneavoastra.

`

9 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

De acord. Cu observatia ca e bine totusi sa se zica rahat decat..., tot asa cum e mai bine penis decat cuvantul folosit de tot poporul.

| Încrucişătorul explică (pentru sabin89):

Pai si aia din Botswana, Ecuador, Croatia, Italia s.a. ce mai zica? "Schimbati, ba, numele ca romanii se jeneaza la auzul lor." laughing

Noua ni se pare urat cuvantul 'p-la' doar din punct de vedere fonetic -mi se pare un motiv destul de inept si oarecum juvenil, serios- dar spune-mi tu mie ce alta expresie mai gasesti, in limba noastra, care sa contina acelasi continut, daca nu mai mult, de mandrie sau incredere decat 'In p-la mea, ba!' sau pur si simplu 'P-la mea!'. Iti zic sigur: nu gasesti.
Mai mult, daca noi barbatii o avem, clar inseamna ca 'Dumnezau' nu tine cont de cliseuri in arta vorbirii si de "pudrarea" exagerata a cuvintelor pentru ca niste pudibonzi sa se simta bine.

Multumesc pentru comentariu.

| WhatheWow a răspuns:

Nu cred ca pot spune mai mult decit ca sint perfect de acord cu tine, dat fiind ca expunerea e mai mult decit completa.
Nu cred ca vom reusi sa indepartam acest "curent" din mintea colectiva, atita timp cit valorile noastre sociale sint doar de ordin monetar. Am ajuns sa ne vindem si ultima farima de demnitate pentru bani si inca destul de ieftin.
Doar o completare : cu siguranta ca se va gasi un idiot sa-ti mute postarea la alta categorie, unde sa i se piarda valoarea

| Încrucişătorul explică (pentru WhatheWow):

Va multumesc pentru comentariu.

| 4b a răspuns:

Apa numa' si numa' opinia mea ti-o spun...toata lumea vrea corectitudine, si unu' nu renunta la minciuna; probleme vor fi in legatura cu libera exprimare, si nu stiu daca se vor termina vreodata.
''In viata trebuie sa fii lucid si prevazator'', punandu-L pe Dumnezeu la incercare.
Cacaniile se ocolesc, iar faza cu scoaterea conceptiilor din mentalitatea oamenilor, e slabuta.
Sanatatewinking

| Încrucişătorul explică (pentru 4b):

San'tate si multumesc pentru comentariu.

| stpu a răspuns:

Televizorul spala creierul, baga-mi-as p*&* in el cand apare Bianca Dragusanu. laughing

| 4cidr41n a răspuns:

Sa inteleg ca preferi sa vorbesti cu un vocabular mai colorat?

| Încrucişătorul explică (pentru 4cidr41n):

Prefer cuvintele pe cale le rostim de zi cu zi, mai mult sau mai putin "academice", sa nu fie mascate/falsificate fata de adevaratul lor sens; sa nu ne indepartam, ca sa spun asa, de insemnatatea lor.
Prefer un tampit (tampitul nu e prost/idiot, atentie) care vorbeste in cuvinte simple, concise si concrete, care nu sunt afectate de efectul eufemismului sau a corectitudinii politice, decat un impertinent, indobitocit de un anturaj idiot/prost, cu aere superficiale, care se da un semidoct avansat sau "academician".
Sa nu-mi spui ca preferi sa vorbesti cu un om care se chinuie sa-ti explice ceva si incearca sa vorbeasca precum Rebreanu sau Liiceanu timp de o ora, fata de unu' care iti vorbeste mai simplu, intr-un timp scurt, dar acelasi lucru.
Mascarea proprie, cu un vocabular pompos, putred de eufemisme si intimidat de corectitudinea politica, duce catre decaderea personala si, indirect, colectiva. Gandeste-te putin aici...

Apropo, exista prosti si idioti care baga fel de fel de expresii, printre care expresia "In p **a mea" sau "P*la mea", zilnic dar nu sunt nesimtiti tupeisti. Da, iti confirm ca exista asemenea oameni si ti-ar fi, mai mult sau mai putin, simpatici, chiar sa-i tolerezi la un moment dat. Singurii nesimititi sunt ăia care nu-i cunosc si-i prejudeca din prima si cei care sunt cu adevarat tupeisti si nesimtiti.

Care ar fi diferenta? Tupeistul intimideaza si nesimtitul -ca sa-ti dau un singur exemplu dar sunt multe pentru fiecare situatie posibila- injura de fata cu un copil. Cei pe care ii cunosc eu au amabilitatea de a-si mai tine gura din injurat.

`