| Daryusxz a întrebat:

Dovedeste ca nu exista dumnezeu fix asa a patit un prieten la politie a fost acuzat pe nedrept o plangere cum ca ar fi furat un telefon iar gaboru de acolo la pus pe el sa dovedeasca ca na furat nu pe omu cu plangerea sa aduca dovezi ce sa zic e corect asa sau e doar o alta tehnica de manipulare a politie romane sa te faca sa spui niste chestii fie ele adevarate sau nu.

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este legal si nici corect. Exista prezumtia de nevinovatie si acuzarea (organele de cercetare penala) trebuie sa dovedeasca. Invinuitul are dreptul sa nu spuna nimic.

| Violleta2022 a răspuns:

Explicatiile tale nu fac sens, probabil ce ai inteles din povestea prietenului, fiind doar frustrarea lui.
Odata ce a fost acuzat, banuiesc ca s-au adus dovezi care l-au incriminat, ca altfel nu poti sa iei pe oricine de pe strada si sa-l acuzi de furt.
Evident ca prietenul tau nu o sa se laude cu furtul la altii.

| munteanuionvictor a răspuns (pentru Violleta2022):

A fost acuzat pe baza unor bănuieli. Și eu am pățit ceva de genul fără să fiu, vinovat. Hoțul care a furat a dat vina pe mine și polițiștii l-au crezut deoarece eu aveam acces acolo. Dovada a fost declarația hoțului. A declarat că eu am furat poșeta unei rude și i-am dat-o lui.Cum puteam să dovedesc eu că eu nu i-am dat-o, în momentul respectiv eram singur în camera și nu am avut dovezi în favoarea mea. Acum am de plătit o amenda penală.

| floresdemayo a răspuns (pentru munteanuionvictor):

Și nu s-au luat probe, nu au fost prelevate amprente de pe geantă? Știu că se spune "Hoțul strigă hoțul!", dar pe bune, în situațiile acestea se fac cercetări, nu poate câștiga persoana care are mai multă putere de convingere. E absurd. Sancțiunile nu se pot aplica pe bănuieli, ci pe certitudini. Trebuia să îți iei un avocat.

| munteanuionvictor a răspuns (pentru floresdemayo):

Poșeta a fost aruncată la tomberon după furt. Hoțul a fost găsit deoarece în poșetă erau 2 telefoane care au fost date în urmărire. Am de plătit amendă de 750 lei. Nu am făcut contestație deoarece nu aveam dovezi în favoarea mea. Fusesem la muncă la un vecin și acolo muncea și hoțul. Mai fusese la mine acasă să mă cheme la muncă. El avea cazierul curat, poate de asta a fost crezut de polițiști. Hoțul stătea în chirie la vecinul meu, după un timp a plecat în satul lui, fără să anunțe gazda, într-o dimineață a furat câteva obiecte de la vecinul meu și a plecat.

| floresdemayo a răspuns (pentru munteanuionvictor):

Vorbeam de amprente. Dacă tu ai fi săvârșit fapta, una din dovezile incriminatorii era existența amprentelor tale pe acel obiect.
Citisem undeva că "Există două etape, RELEVAREA şi PRELEVAREA amprentelor papilare, a urmelor papilare din câmpul infracţional. Relevarea se face prin mai multe metode, prin pudrare cu pulbere neagră, galbenă, fluorescentă, prin vaporizare cu iod, prin utilizarea pensulelor magnetice, prin metode chimice, cât şi altele. Fiecare metodă trebuie atent aleasă, în funcţie de suprafaţa care trebuie analizată, decizie ce trebuie luată pe loc, de către investigator şi care este decisivă. Spre exemplu, pe documente, aici fiind vorba de hârtie, dacă se pudrează, nu va ieşi nimic, motiv pentru care specialistul criminalist va folosi nihidrina".
Vecinul avea cazierul curat. Dar ce, tu nu-l aveai?! De obicei, primii suspectați în cazul unor infracțiuni, furturi/ violuri/ tâlhării/omoruri sunt cei care au mai săvârșit astfel de fapte și care au dosar penal, pe urmă ceilalți. Fiindcă ei au tendința de a recidiva.
Și telefoanele au fost recuperate? Dacă geanta a fost aruncată în tomberon, cum a ajuns în mâna celui care te acuză că tu i-ai fi dat-o? Ce învălmășeală de evenimente! ))
Ceea ce ai spus aici, trebuia să spui și organelor abilitate, care ar fi cerut informații de la gazdă, despre dispariția lucrurilor sale și despre bărbatul care presupuneai a fi hoțul.
Eu chiar nu înțeleg de ce ai renunțat să depui o contestație, trebuia să lupți pentru demnitatea ta, nu să cedezi cu ușurință... Păcat!

@Us_Dary_1998
Tu ai grijă ce declarație semnezi! Deschide-ți ochii, fiindcă îți poți semna sentința.

| munteanuionvictor a răspuns (pentru floresdemayo):

Poșeta a fost aruncată de hoț la tomberon după ce a luat ce era în ea. În noaptea furtului au venit 2 polițiști, unul din ei a luat amprentele din camera unde fusese poșeta, eu stăteam în curte liniștit deoarece știam că nu intrasem în acea cameră (avem intrări separate), după care am fost invitat să vin dimineață la politie să declar ce am făcut în ziua respectivă. După ce a fost găsit, hoțul a declarat că eu i-am dat poșeta și a plecat cu ea, a luat ce era în ea, și a aruncat-o la tomberon, fiind noapte (ora 23.52),nu a fost văzut de nimeni, rudele mele erau în grădină să afume carnea și au lăsat ușa deschisă. În declarația mea am scris că nu am intrat în cameră să fur poșeta, dar nu am fost crezut cu toate că nu am cazier.