| Deniiiisssaaaa a întrebat:

E posibil ca cineva sa fi intrat in apartamentul meu, însă nu a furat nimic, dar vreau sa aflu ce s-a întâmplat de fapt. In blocul meu, la parter, este un magazin de ochelari. Dacă le-as cere respectivilor de la acel magazin sa-mi arate pe camera de luat vederi dacă a venit cineva, credeti ca mi-ar accepta cererea de a vedea filmarea?

7 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Reclami intrarea in casa prin efractie, la politie si doar procurorul poate da mandat de ridicare a imaginilor. Altfel nu cred ca ei vor vrea sa-ti dea imaginile.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu
si nici nu imi dau seama cum ai putea sa vezi cine a intrat. Ca intr-un bloc intra zeci de persoane zilnic

| Deniiiisssaaaa explică (pentru suntserios):

Ideea este ca e posibil ca cel care a intrat sa fi sărit pe geam. Iar fix deasupra magazinului se afla geamul meu și ma gândesc ca se vede pe filmări dacă a sărit cineva

| anonim_4396 a răspuns (pentru Deniiiisssaaaa):

Dar să-ți pui întrebarea: ''ce căuta acolo?''
cine dracu intră ziua peste cineva în casă și iese după pe geam cățârându-se pe clădiri lol

| Deniiiisssaaaa explică (pentru anonim_4396):

Am eu in minte pe cineva, de aceea vreau sa văd filmarea de pe camerele de luat vederi ca sa știu sigur

| anonim_4396 a răspuns (pentru Deniiiisssaaaa):

Dar dacă a intrat pe ușă de ce ieșea pe geam?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da, se mai întâmplă să intre cineva din curiozitate, sau motivație profesională să intre la tine în apartament, și să nu fure nimic.
Nu ești nici primul și nici ultimul.
Pentru asta se face așa, ca să poți verifica.
Când pleci de acasă. iei un fir de păr.
Cu puțin lipici scos dintr-un tub mic, lipești pe canatul ușii într-un loc mai puțin vizibil, undeva lateral, firul peste ușă și peste cadrul în care este prinsă ușa.
Dacă firul este desprins și deranjat la sosire, ai dovada că a intrat.
Dacă ești mai ingenios, pui dincolo de ușă o capcană cu o găleată de apă care să îi pice în cap după ce a intrat.
A doua oară o să îi piară pofta să te viziteze în lipsă.
Se mai poate cu altă capcană care imediat ce a intrat să îl șpreieze cu smoală dizolvată in ceva dizolvant, variante.
Iar cei de la ochelari o să te refuze.