| pinkys a întrebat:

Hello, well, mi-am pierdut buletinul. imi poate spune cineva ce trebuie sa fac pentru a obtine altul? ce sanctiuni/costuri se aplica? Multumesc.

3 răspunsuri:
constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Mergi la politie il declari pierdut, completezi o cerere, sa ai la tine certificatul de nastere, te costa cel mult 10 roni.

kratos
| kratos a răspuns:

Trebuie sa mergi la sectia de politie care ti-a facut buletinul si acolo vei rezolva tot. Trebuie acolo sa spui ca ti s-a pierdut si sa-l declari pierdut si apoi iti face unul nou.

| lora_9285 a răspuns:

Trebuie sa mergi la sectia de politie din sectorul tau (sectia care a eliberat buletinul la 14 ani), biroul evidenta populatiei.Acolo declari modul de pierdere a actului de indentitate si probabil vei primi o amenda. Iar daca din anumite motive in zilele urmatoare ai nevoie de un act de identitate o sa primesti un act partial, pana la eliberarea celuilalt.