| anonim_4396 a întrebat:

In urma partajului, casa a ramas la mine si eu trebuie sa-i dau fostei mele neveste jumate din valoarea casei si eu nu am sa-i dau acesti bani. Ce se intampla in cazul asta?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sunt 3 posibilitati:
-Ramane casa sotiei si te despagubeste ea cu jumatate din valoarea casei.
-Se vinde casa si impartiti banii.
-Te imprumuti cu suma pe care trebuie s-o dai, de la o banca, bineinteles daca indeplinesti conditiile pentru un credit bancar.
P.S. Executorul judecatoresc nu hotaraste nimic, el doar pune in executare, la cererea celui care a castigat un proces, hotararea judecatoreasca ramasa definitiva.

| dalalal a răspuns (pentru Ioandelasal):

Pot sa mai fac act de vanzare-cumparare la un nepot? sa nu mai fie casa pe numele meu...

| dalalal a răspuns (pentru Ioandelasal):

Pot sa mai fac un act de vanzare-cumparare la un nepot? sa nu mai fie casa pe numele meu.

| Ioandelasal a răspuns (pentru dalalal):

Poti sa vinzi, doar ca va trebui sa dai fostei sotii jumatate din valoarea la care a fost evaluata casa.
Nu poti face o vanzare fictiva, va trebui ca nepotul si tu sa dovediti ca s-a platit efectiv un pret corect, mai ales ca, din cate spui, hotararea judecatoreasca se afla in executare.
P.S. Nu stiu de ce ati divortat dar este ilegal si imoral sa incerci sa-ti inseli asa fosta sotie, mai ales ca, din ce rezulta, a participat si ea la constructia casei.

| Brigaela a răspuns (pentru dalalal):

Nu, nu ai putut in nici un moment. Inainte de partaj, casa era a amandorura. Ea inca este a amandorura pana iti despagubesti fosta sotie. De-abia apoi devine a ta si poti sa faci act de vanzare-cumparare. Deocamdata, trebuie sa fiti amandoi de acord epntru a o vinde si veti imparti banii rezultati.

8 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Se scoate la vanzare si se recupereaza partea fiecaruia minus cheltuielile de judecata care sunt mari. Ea va trebui sa te dea in judecata.

| dalalal a răspuns (pentru Salontanul):

Executorul a decis sa-i dau jumate din valoarea casei, ce se intampla?, eu nu am nici un venit...

| Salontanul a răspuns (pentru dalalal):

Ti-a raspuns Ioandelasal. E jurist cu experienta multa.

| dalalal a răspuns:

Pot sa mai fac act de vanzare cumparare la un nepot? sa nu mai fie casa pe numele meu...