| KiszMy a întrebat:

O persoană nevinovată este luată de pe stradă de către poliție și este dusă la secție fiindcă ar exista indicii temeinice că ar fi comis o infracțiune. La secție persoana este audiată, însă nu răspunde la întrebările cu privire la infracțiunea de care este acuzată (neavând cunoștință despre acea faptă). Deoarece persoana nu răspunde la acele întrebări, organul judiciar are o îndoială în privința discernământului ei în momentul comiterii infracțiunii.
Persoana refuză expertizarea psihiatrică, pe motivul că aceasta nu are un temei rezonabil, întrucât nu a comis infracțiunea niciun moment.
Cum poate acționa această persoană, în timp util ca să nu ajungă la psihiatrie? Procedura prevede că contestarea nu suspendă executarea.

Răspuns Câştigător
| georgealin2016 a răspuns:

Sa nu semneze nici o declaratie oricit de mult insista "domnii" politisti. Pina vine cineva sa o reprezinte. In 24 de ore sunt obligati sa o elibereze daca nu au nici un temei legal.

3 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Persoana respectiva trebuie să prezinte dovezi/martori că in timpul infracțiunii nu exista in zona respectiva.

| Takishima a răspuns:

Daca esti ok poti trece orice test de inteligenta, psihologic, psihoattic. Vezi ca daca dai teste sa se vada daca ai trasaturi psihiatrice, si e pozitiv, adtanu inseamnaca mergi pe strada cu intentia de a omori oameci ci pur si simplu te poti comporta calm, relaxat, fara sa exagerezi sau ostentezi sentimente in situatii critice, de urgenta. Trebuie pe unde mergi sa folosesti expresia fetei sa iti arati sentimentele uneori sa nu creada ca din greata pentru lipsa de reactii pentru lipsa altora de responsabilitate sa treaca drept prostie. Deci sa nu ai fata de vodca tot timpul. Sa explici clar si concis de ce esti iritat, de ce traiesti, etc. Daca nu test de inteligenta, nu psohiatrie. Sa nu fi luat tare aiurea.

| AvrilLivigne a răspuns:

S-a făcut o plângere împotriva lui /ei?