| Utilizatoare123 a întrebat:

O ruda a mea a lucrat 3 ani intr-un magazin de haine si in fiecare an i-a promis ca ii face contract. Niciodata nu i-a facut si cand firma a dat faliment, nu a primit nici o dovada cum ca a lucrat acolo. Ce poate face?

8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Va avea cu 3 ani mai putini ani la pensionare.

| darrio2007 a răspuns:

Inteleg sa fi lucrat 3 luni dar 3 ani deja suna a prostie din partea rudei tale. Daca nu cumva esti tu.

| Violleta2022 a răspuns:

Este vina rudei tale, ca a acceptat sa lucreze fara contract de munca nu 1 luna ci 3 ani!
Acum nu poate face nimic! Este la fel de vinovata ca sefa ei, fiindca a muncit ILEGAL timp de 3 ani de zile, luand bani la negru (fara acte, ilegal).
Daca face sesizare legala la camera de munca este amendata sefa ei, dar si ea, calculandu-i-se impozit pe toti banii luati ilegal in astia 3 ani, bani pe care trebuie sa-i plateasca la stat.

| Inferno a răspuns:

Nu poti face nimic.

| Sophieka a răspuns:

Trebuia sa faca la inceput...Sa le faca reclamatie sau sa le impuna contract...Ori sa isi caute un loc de munca legal.

Asta e...Sa-si caute un servici legal si sa uite fostul loc de munca si situatia avuta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Probabil trebuia insistat mai mult și dacă considera ca avea experienta necesara i-ar fi putut face contractul de munca. Însă chiar și asa personal nu înțeleg oamenii de genul care promit un lucru și nu spun lucrurilor pe nume. Probabil acel faliment a fost karma provenita în urma promisiunilor neindeplinite, asta este din păcate nu avem ce face in privinta aceasta este un lucru trist. Dacă nu era magazinul persoanei respective nu putea sa facă contract de munca, pentru ca angajații nu au aceasta posibilitate. Sper ca ti-am fost de folos și data viitoare sa intrebe la firme sigure care pot oferi cu adevarat contracte de munca.

| SmartASS123 a răspuns:

Ce poate face? Nu a făcut nimic până acum și întreabă pe alții pentru sfaturi? Cât de inutil poți să fii? Ar trebui să învețe să-și ia singură viața în mâini și să se descurce fără să ceară ajutorul altora. În cazul de față, ar fi trebuit să aibă contractul semnat de la început, nu să stea acolo timp de 3 ani fără nicio dovadă a muncii sale. Dacă nu are nicio dovadă a muncii sale, atunci ar trebui să accepte pierderea și să meargă mai departe. În plus, ar trebui să învețe că promisiunile nu înseamnă nimic în lumea afacerilor și ar trebui să fie mai precaută cu locurile de muncă și cu angajatorii. Dar cu toate acestea, probabil că este prea târziu pentru asta, având în vedere că nu a făcut nimic timp de 3 ani.

| Vehuiah07 a răspuns:

Nimic, este vina rudei că a acceptat acest lucru.Prestarea muncii de către o persoană fără încheierea unui contract individual de muncă, se sancționează cu amendă de la 500 lei la 1.000 lei.