| MJo a întrebat:

Pentru examenul de restituire a permisului "13 din 15", trebuie neapărat să fiu în orașul/județul în care sunt domiciliat?
Mulțumesc!

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Testul trebuie sustinut in judetul de domiciliu, conform Regulamentului de aplicare a OUG 195/2002, art.219, alin.(3) si urmatoarele, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"(3)Verificarea cunoaşterii regulilor de circulaţie de către contravenient se efectuează de către serviciul poliţiei rutiere care îl are în evidenţă, în cazurile prevăzute de Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 195/2002, republicată, cu modificările şi completările ulterioare.
  (4) Verificarea cunoasterii regulilor de circulatie consta în completarea unui test-grila, ce contine 15 intrebari din legislatia rutiera. Este declarata "promovata" persoana care a formulat răspunsul corect la cel puţin 13 intrebari.
  (5) Contravenientul este obligat sa sustina examenul de verificare a cunoasterii regulilor de circulatie, în perioada executarii sanctiunii contraventionale complementare a suspendarii exercitarii dreptului de a conduce, în zilele stabilite, saptamanal, la nivelul serviciului politiei rutiere."

| Violleta2022 a răspuns:

Da, pentru ca acolo trebuie sa faci programarea si acolo trebuie sa sustii examenul de REDOBANDIRE a permisului.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In orasul in care ai buletinul.