| accountfortpu a întrebat:

Pot pleca din tara avand 17 ani si cateva luni? Daca mama mea semneaza un acord iar ea este divortata de tatal meu si eu am ramas pe numele lui?

6 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Depinde de actele din justitie. Daca prin despartire ai fost dat in grija ambilor parinti dar locuiesti la mama, trebuie sa ai acceptul notarial al mamei, dar si al tatului. Daca ai fost dat numai in grija mamei v-a trebui numai acordul mamei. Ideea este ca la plecare, in acord, trebuie specificata o persoana matura care sa te insoteasca.

| darrio2007 a răspuns:

Ambii parinti trebuie sa-si dea acordul. Semnat la notar.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ce înseamnă că ai rămas pe numele lui? Se numește custodie. O pot avea ambii părinți și atunci ai nevoie de aprobarea ambilor la plecarea în străinătate. Sau o are un părinte, și atunci este nevoie doar de aprobarea acelui părinte care te are în grijă. Dar chiar și așa, un minor nu are voie să plece peste graniță ne însoțit de un major. Astfel, părintele autorizează la notar ca tu să pleci însoțită de o persoană majoră, care se angajează că va avea grijă de tine atât timp cât ești în străinătate. Să pleci pur și simplu nu ai voie, până la 18 ani.

| Lukasssz a răspuns:

Sa inteleg ca vrei sa pleci cu iubitul? Daca da, ai grija imi cam miroase a metoda "lover boy"

| Werrich a răspuns:

Minorii NU pot parasi tara fara un insotitor adult.

| accountfortpu explică (pentru Werrich):

Vreau sa plec cu un prieten care este major