| NisipLaMare a întrebat:

Salut. Ce credeti despre soferii care nu acorda prioritate de dreapta in intersecții nedirijabile? Am intalnit multi chiar si taximetriști, am fost chiar cu cineva ca nu dadea de dreapta si raspunsul era ca nu stia (a luat examenul din prima acum 4 ani). Apoi a 2 a oara tot nu a dat de dreapt cu toate ca i-am zis.Eu cred ca astia nu stiu regurile de circulatie

27 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Sunt intersectii nedirijate nu nedirijabile. Nu stiu care e treaba cu soferii dar tu e clar ca nu cunosti regulile de gramatica.

| NisipLaMare explică (pentru darrio2007):

Stiu ca uneori scriu gresit deoarece limbile straine imi modifica felul de a scrie corect in fraza.

| NisipLaMare explică (pentru NisipLaMare):

In Germania si Franta regula de dreapta este sfanta sau semnul x ca trebuie sa dai de dreapta la urmatoare intersectie chiar daca este un drum de 50 cu intrare in sat si iti creeaza ideea ca ai prioritate.Cel vinovat plateste toate daunele si reparatiile nu trebuie sa scoti 1 cent din buzunar. Iarasi cel beat pe bicicleta daca nu este atent si intra in masina primeste amenda iar daca are carnet de condus si acela este retinut 1 luna de zile cu teste de alcol la spital si... alergatura ca sa-l ia inapoi.
La noi vad ca este cam nasol...

| ROB3RT89 a răspuns:

Multi stiu dar se baga, mai ales taximetristii.
Merg pe principiul "doar nu o intra in mine"

| NisipLaMare explică (pentru ROB3RT89):

Si daca intra in el pe un drum unde este 50? Ma gandesc ca se aplica legea si cel din dreapta are castig.

| mi25 a răspuns (pentru NisipLaMare):

Da, dar umblatura pentru acte, pentru reparat si altele cine i le plateste. In plus casele de asigurari platesc doar pentru piese ieftine. Ca sa primesti despagubiri rele trebuie sa mergi in instanta. Dar si acolo nu-ti plateste nimeni timpul pierdut si o eventuala afacere sau pierdere. Ca si justitia este tot romaneasca. Ti-o spun ca am constatat pe pielea mea.

| NisipLaMare explică (pentru mi25):

Hmm eu nu inteleg asta citesc si nu imi vine sa cred, recuperarea ar trebui sa o faca casa de asigurari ca de aia platesti asigurare.

| mi25 a răspuns (pentru NisipLaMare):

Ai trecut prin asa ceva? In mine au intrat - nu deodata - trei indivizi si stiu cum e.
Prima data, in loc sa puna o aripa noua mi-aspus ca im pune una de la dezmembrari - doar atat plateste asiguratorul. Am platit diferenta de pret.

| NisipLaMare explică (pentru mi25):

Incredibil de la dezmembrari montat ceva si nu era vina ta...

In vreunul din cazuri ai chemat politia?

| mi25 a răspuns (pentru NisipLaMare):

Aveam adeverinta de reparatii de la politie.

| NisipLaMare explică (pentru mi25):

Dar ma refer daca ai chemat politia cand a foat acidentul.
Deci a fost un politist...

| mi25 a răspuns (pentru NisipLaMare):

Doar in ultimul, am facut intelegere amiabila, la indicatia poitistului care era cu masina la 30 de metri.laughing

| NisipLaMare explică (pentru mi25):

Intelegerea amiabila este in unele cazuri ok.

| mi25 a răspuns (pentru NisipLaMare):

La al doilea, am oprit, dupa ce am intrat in intersectie, la trecerea de pietoni de la iesire, ca sa dau prioritate unor pietoni. Cel ce venea dupa mine s-a uitat in dreapta, sa vada daca nu vine ceva, desi avea prioritate si nu a observat ca am oprit.
Ca sa nu blocam circulatia am tras pe o straduta laturalnica, dar nici nu am apucat sa dscutam bine ca a si aparut masina politiei. De unde? Nici acum nu stiu. I-a dat amenda celui care m-a lovit si, prin asigurare, mi-am schimbat bara de protectie cu toate angaralele, dar cu completare de bani.
Asa ca... mai bine ma feresc eu, decat sa mai dau bani din buzunar.

| NisipLaMare explică (pentru mi25):

Asta clar, ai dreptate.

| mi25 a răspuns (pentru NisipLaMare):

Atnci cand am facut intelegere amiabila pe asigurarea mea, desi cel de vina era baiatul de care m-am lovit, el iesind din parcare fara sa se asigure. Dar mi-a fost mila de el, cred ca avea 19 ani numai si tot tremura. Eu aveam asigurare cassco in prim an, mi-am reparat masina si l-am ajutat cu asigurarea obligatorie sa-si repare si el masina.

| NisipLaMare explică (pentru mi25):

Unori daca are comportamentul corect mai are 1 sansa.

| NisipLaMare explică (pentru NisipLaMare):

Eu l-am julit pe unul usor chiar nu l-am vazut ca m-am uitat.
Om a sunat la Politie si din secunda aia nu am vrut sa mai discut cu el. Politia a facut schimb de date asigurare intre noi atat.

| Violleta2022 a răspuns:

Ca merita picati la examen pentru neacordare de prioritate, sau sa li se ridice pe loc permisul auto, cei care l-au luat.
Bineinteles ca nu stiu regulile de cirulatie, odata ce marea majoritate dau spaga sa ia carnetul, nefiind capabili sa invete legislatia rutiera.
Invata ei pe parcurs, cand platesc amenzi, cand accidenteaza pe cineva si atunci se sperie.

| relian a răspuns:

Nu acorda ce spui,pentru ca regula aia este una naspa,nu este o regula buna.
Daca este trafic ce faci? Cind mai treci,stai toata ziua in acea intersectie? Acu pe bune,vin masini tot timpul din dreapta ta ce faci? Hai sa te vad,ce faci? Daca te iei dupa regula aia acolo adormi laughing deci regula nu-i buna.

Uite o regula mai buna,desi si eu prima data am spus ca nu ar fi buna laughing
In SUA la orice intersectie care nu are semafor,regula este primul ajuns in intersectie trece primul si tot asa,Deci trec toti,unu cate unu din fiecare parte.
O alta regula tot in SUA,ajungi la intersectie si este rosu,la semafor zic, daca vrei sa faci dreapta te asiguri si faci drerapta pe semaforul rosu
Deci nu exista semn ca ai voie sa faci dreapta, asa este regula, Cind nu poti face dreapta acolo ai semn sa nu faci dreapta pe rosu.
In RO am vazut la unele intersectii cu semn ca ai voie dreapta, dar regula spune ca nu ai voie.
Deci alta regula naspa.
Alta chestie buna, tot din SUA semaforul este pus pe partea ailanta de intersectie si sus transversal nu stilp linga margine si pus inainte de intersectie.Alta chestie naspa.
In cazul cand ai mai multe benzi,ce faci,cum vezi daca semaforul s-a facut verde? Vezi din parti laughing

Si cine nstie cate alte timpenii care is preluate din alte tari.Cea mai mare caricatura ce am vazut-o in RO preluata probabil din Italia is rondurile alea,sau sensu giratoriu laughing ces fratilor timpeniile alea?
Am vazut au bagat romanii roduri pe unde au putut, pentru ce nici ei nu au habar, probabil cineva a facut ceva bani buni din afacerea asta.

rondurile is niste rahaturi, niste incurca circulatia, odata ce ai o intersectie cruce, deci doara 2 strazi, nu e mai simplu sa pui un semafor? Trebuia sa bage ditai bolovanu in intersectia aia? Lasa frate strada libera, sa circule omu, nu-i inghesuia, deja strazile alea is vai mama lor de mici, acu is si mai naspa din cauza rondurilor alora.

In SUA nu prea vezi asa ceva ronduri laughing eu daca am vazut in 2 locuri, alea la tara laughing unde nici mavcar circulatie nu era, sigur primatr acolo era unu de asta european, pentru ca toti oamenii spun cai aiurea cu rond de ala, pui rahatu in mijlocul strazii laughing

| mi25 a răspuns (pentru relian):

Iti inteleg indignarea, dar trebuie sa tii cont ca:
1. Nu suntem in America, ci in Europa.
2. Conglomeatele mari din SUA s-au format pe cand au aparut automobilele, pe cand la noi, inclusiv comunele, au vechime de peste 1000 de ani, pe cand se circula doar cu trasura si reteaua de dreumuri este conceputa de pe acea vreme.
3. Reteaua de drumuri si modul de circulatie din localitati este apanajul edililor locli, nu al guvernului.
4. Sensurile giratorii sunt foarte bune. Ti-o spun din proprie experienta, ca locuitor a unei capitale de judet, care a circulat si inainte de a se infiinta acestea.
Nu sunt bune unde circulatia este foarte intensa, deoarece se creaza in sensul ciratoriu un carusel care admite cu greu accesul in el.
In circulatie mai intervine si bunul simt.
Intr-o zi am asistat la circulatia din cea mai incalcita intersectie din municipiul meu, nesemaforizata, intr-o ora de varf. Intersectia are 5 intrari si 4 iesiri (unele strazi sunt cu sens unic, sa nu ma critice cineva). Doar in filme am mai vazut circulatie ca acolo. Dar se acorda drept de trecere in functie de cum se intra in intersectie, desi unele drumuri erau cu prioritate. Nu am auzit pana acum sa se fi ciocnit vreo masina. Am stat acolo peste o jumatate de ora, dar nu am auzit nici un claxon, nici o injuratura, nu am vazut nici un semn de dezaprobare. Dimpotriva, semne de invitatie.
E adevarat ca locuiesc intr-un judet din Ardeal.

| relian a răspuns (pentru mi25):

Nus indigant,am facut ceva observatii.Ce am spus nu are legatura cu vechimea unei asezari,sa pui o regula buna undeva, tine de om, nu tine de cit de vechi este acel loc.
Mai bun ca semaforul nu exista sens giratoriu mai bun, sa fim seriosi. Avem pretentia ca sintem in era tehnoliogizarii, dar RO e plina de dealuri asezate fix in mijlocul strazii laughing

La americanii strazile is asa cum is de pe vremea cand mergeau aia calare, nici pomeneala de masini.Nu stiu de ce,ori cum de au facut ei asa strazi largi, dar asta s-a intamplat de pe vremea cand se mergea cu calu, cu caruta.
Probabil aia au facut asa stragi largi sa poata iontoarce carutele alea in drum, postalioanele alea care aveau nu stiu cate rinduri de cai laughing deci mult mai lungi ca orice masina.
Probabil fiecare cit la dus mintea, asa s-a facut, asa sa mers.

| NisipLaMare explică (pentru relian):

Mai au un rol strazile late cu multe benzi.Armata le va folosi in caz de Cod rosu catastrofe sau mobilizarea rapida a armatei in zona cu avioane.

| mi25 a răspuns (pentru relian):

Poate aveau carute oltenesti, largi, sa stea toti in fata.laughing

| NisipLaMare explică (pentru mi25):

Car dublu boi, am vazut si asa cate 3 pe rand.

| vodami92 a răspuns:

Inseamna ca nu au luat carnetul cum trebuie! adica pe merit!

| MiereDeSalcam a răspuns:

Așteaptă doar să fie poliția în trafic că vei vedea ce-și aduce aminte toate regulile.