| Wordofthat999999 a întrebat:

Salut! Daca cineva are poza cu buletinul meu poate sa facă ceva? Am vândut o camera foto și video în 2017 la o persoana și a făcut poza la buletinul meu în caz ca produsul era furat sau ceva.Și am văzut un caz pe net ca o persoana a primit o poza de pe buletinul lui prin e-mail și a încercat sa-l șantajeze și mi-am amintit de treaba asta. Pana acum n-am primit nimic și n-am avut probleme după atâta timp dar na totuși vreau sa fiu sigura. Deci se poate face ceva?

10 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Cât de sigură vrei să fii? Siguranța are și ea trepte și nivele.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Eu știu că copia fără original nu are absolut nicio valoare.Peste tot ți se solicită si originalul.
Cel mult, isi poate face un cont fake de Facebook, iar dacă i se face verificarea identitatii, poate să trimită copia online.

PS. Cand i-ai dat să facă poză, puteai acoperi măcar CNP-ul, cu un scotch din hartie. Acesta nu se dă oricui. Iar, dacă nu avea incredere, puteai căuta un alt cumpărător. Era simplu.

| Wr3nch a răspuns:

Da, poate face credite cu buletinul. Eu am cumparat si vandut o mie de chestii second si nu mi-a cerut nimeni buletin, si nici nu au voie ca nu is firma.

| suntserios a răspuns (pentru Wr3nch):

Cine îți face credit după o copie a unui buletin care nici nu îți aparține?

| Wordofthat999999 explică (pentru suntserios):

Asta ziceam și eu, e prea absurd, plus ca să faci un credit la orice banca chiar si credex cere semnătura, buletinul de pe original sa te vadă ca persoana fizica etc nu cred ca se face un credit bătând din palme doar cu o poza de pe buletin. Dar am auzit cazuri și vreau sa stiu daca chiar se poate...

| Wr3nch a răspuns (pentru suntserios):

Aia cu credite online, unde nu semnezi nimic.

https://www.google.com/......n-uri.html

| Wordofthat999999 explică (pentru Wr3nch):

Ceva e putred la mijloc banca când a virat banii nu a observat ca acei bani sunt virați într-un cont și card diferit fata de cel de buletin?

| suntserios a răspuns (pentru Wr3nch):

Wow, chiar trăiam cu impresia că nu mai merge așa ceva în anul tehnologiei. Aparent m-am înșelat amarnic

| raMLesS a răspuns:

Nu o sa se intample nimic, din 2017 pana acum... nici nu cred ca mai are camera.
Plus ca e bataie mare de cap sa faci ceva si nu cred ca ar sta cineva atata ca sa-ti faca tie rau.
Plus ca daca n-ai originalul, nu te ia nimeni in serios.
Dar ce-a fost in capul tau sa o vinzi fara sa stergi? E ca si cum ai vinde un laptop cu tot cu fisiere in el si conturi, fara sa-i reformatezi windowsu.

| sen0rita a răspuns:

Daca din 2017 pana acum nu s-a intamplat nimic, cel mai probabil totul va fi ok.