| anonim_4396 a întrebat:

Salut, la câți ani pot închiria un apartament? Am voie sa închiriez un apartament sub vârsta de 18 ani cu acordul părinților? Exista diferența de a închiria un apartament fata de a închiria o casa (reguli/vârstă)? Va mulțumesc

Răspuns Câştigător
| nevermatch a răspuns:

Bună, dacă nu ai 18 ani îl poti inchiria pe cel mult 5 ani conform codului civil. Nu băga în seama comentariile de aici.

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Legal se poate inchiria o casa, apartment si orice altceva, nuami DUPA implinirea varstei de 18 ani.
Chiar si o camera de hotels e poate lua tot DUPA 18 ani.

| Hamoody a răspuns (pentru Violleta2022):

Dar cum niște YouTuberi au apartamente la 16 ani?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Hamoody):

Apartamantele sunt inchiriate de mama si tatal lor, fiindca sunt minori sub tutela parinteasca!

Fiindca legea se aplica tuturor, inclusiv minorilor de 16 ani, carespun ce vor ei, nu ce este adevarat in acetele lor.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Legal nu poti semna contractul de inchiriere daca nu esti major.

Nu exista nicio diferenta intre ce inchiriezi