| AdiMihai25 a întrebat:

Salut, la examenul pentru obținerea permisului categoriei C, E se poate alege din întrebări pentru a răspunde la cele care stim deja?

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ca sa reusesti la testul teoretic trebuie sa raspunzi la intrebarile din chestionarul pe care il primesti si sa raspunzi corect la numarul de intrebari prevazut.
Conform Ordinului MAI nr.268/2010, cu md. si compl. ulterioare, citez:
" (2)Proba teoretică cuprinde un număr diferenţiat de întrebări particularizate pentru fiecare categorie, criteriile de promovabilitate fiind următoarele:
a) pentru categoriile AM, A1, A2 şi A, testul cuprinde 20 întrebări, timpul de soluţionare fiind de 20 minute. Se declară «admis» candidatul care răspunde corect la cel puţin 17 întrebări;
b) pentru categoriile B, B1, C, C1, Tr, D, D1, Tb şi Tv, testul cuprinde 26 de întrebări, timpul de soluţionare fiind de 30 de minute. Pentru a promova examenul teoretic, candidatul trebuie să răspundă corect la cel puţin 22 de întrebări;
c) pentru categoriile BE, C1E, CE, D1E şi DE, testul cuprinde 11 întrebări, timpul de soluţionare fiind de 15 minute. Se declară «admis» candidatul care răspunde corect la cel puţin 9 întrebări.
(3) Candidatul este declarat respins dacă nu răspunde corect în timpul şi la numărul minim de întrebări prevăzute la alin. (2), precum şi în caz de fraudă sau de nerespectare a interdicţiilor şi obligaţiilor prevăzute la art. 11 alin. (6) şi (7)."

| mgtow a răspuns:

E usor examenul la C si CE - la B e mai greu. Nu e stres

| Gruzzly a răspuns (pentru mgtow):

Cică la B e mai greu. Normal ca e greu pentru unii ca la creieras nu functioneaza bine locomotiva. Am luat cu 26 si mi s-a parut un **** dar pentru unii daca fac 12 e realizare ca si cum l-au luat, daca nu esti in stare sa il iei nu mai da bre(ma refer in general nu la tine).

| mgtow a răspuns (pentru Gruzzly):

Problema e ca B-ul la noi are vreo o gramada de intrebari in e-drpciv.ro verificate si luate din examene. Problema e ca te da peste cap pentru ca sant si intrebari care au un rol psihologic sa te dea peste cap, in alte tari unde e mai usor de obtinut B nu ingreuneaza atat omul cu multe intrebari, sant putine si mai usoare.

| Gruzzly a răspuns (pentru mgtow):

Ti am zis vrei permis, înveți si il vei lua.Nu e suficient sa înveți ca papagalul trebuie sa te duca si capu. E valabil si practic, respecti reguliile de circulație asa cum sunt, ce daca ai prioritate si vine un camion de 10 metri cu viteza tu te bagi ca ai prioritate, trebuie sa le mai si gândesti.

| mgtow a răspuns (pentru Gruzzly):

Si asa nu am scos B in tara, dar ca la noi rar gasesti in alte tari sarace sa fie greu, intelege ma ca nu e de papagal nici fraier e chestie de logica. Sistemul prost conceput la noi complex in loc sa-l faca mai usor intelegi? Puteau sa reduca nr de intrebari sa fie mai usor de invatat, se chinuie mult aia la B sa invete oricum, D mai are intrebari ciudate in rest e usor.

| Gruzzly a răspuns (pentru mgtow):

Acum ce in Romania nu e facut prosthappy
Ne adaptăm

| mgtow a răspuns (pentru Gruzzly):

Nu inteleg de ce isi complica viata romanii cu atata greutate in invatamant, permis de conducere, facultate. Baga niste chestii de iti vine sa nu mai existi in Romania. Mergi in scandinavia sa vezi ce usor e sa ajungi inginer, director, etc. Pt ca nu baga bete in roate ca la noi cu toate tampeniile.

| Violleta2022 a răspuns:

Tu invata toata legislatia rutiera din scoarat in scoarta si vei fii capabil sa raspunzi la toate intrebarile aleatoare, care iti vor pica la examenul computerizat.
Ce vrei tu este posibil la gradinita, fiindca la un examen real, nu-ti poti alege subiectele pe care le stii.