| bizo95 a întrebat:

Salut la toti dupa casa mea vine curtea vecinului insa vecinul a sapat pentru a planta flori pur si simpli pana la fundatia casei mele pe care a si busito destul de rau ce pot sa fac desi casa este inca trecuta pe numele Bunicului care este decedat sa fac plangere la politie s-au s-ai dau in judecata pentru distrugere si nerespectarea liniei de hotar insa eu nu stiu daca aceasta linie de hotar exista fiind-ca casa este construita de ceva ani buni

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Inainte de a face vreun demers legal vezi pe unde este linia de hotar, s-ar putea ca fundatia casei tale sa fie chiar pe aceasta linie si atunci ai incalcat prevederile Codului civil.
Conform acestora, in forma anterioara anului 2011, distanta pana la hotar trebuia sa fie de cel putin 1, 9 m (in prezent 2 m) iar picatura streasinii sa fie pe terenul tau.
Daca ti-a provocat distrugeri poti sa-i faci plangere penala. De asemenea poti sa-l actionezi in judecata daca a intrat pe terenul tau.

| bizo95 explică (pentru Ioandelasal):

Pai si unde anume sa verific eu ca sa vad daca casa fundatiei este pe linia acea s-au nu posibil pe certificatul de prorpietar?

| darrio2007 a răspuns:

Cum adica ti-a busit-o? Nu cred ca a spart fundatia pentru a planta niste flori.Este absurd.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns (pentru bizo95):

Verifica actele de proprietate si la Cartea funciara, trebuie sa fie si o schita cu terenul. De asemenea s-ar putea sa fie o schita si in actele de construire a casei.