| Luca3472 a întrebat:

Salut TPU, am si eu o intrebare pentru ca din nefericire nu am o persoana atat de apropiata incat sa imi expun problemele. Tin sa mentionez ca am 16 ani si sunt clasa a 10-a. De ceva vreme am inceput sa am probleme cu tatal meu... A inceput sa bea destul de mult in ultima perioada si reactioneaza foarte urat atat fata de mine cat si fata de mama mea. De obicei tipa la ea si o injura foarte mult si nu inteleg de ce nu face nimic, pe mine m-a lovit o data cu o palma tare peste fata insa eu nu sunt cum e mama, iau imediat initiativa si ii raspund cu aceeasi moneda(tip la randul meu sa ma lase sau sa inceteze, in niciun caz nu lovesc inapoi) insa mama este o femeie minunata, ea tine casa in picioare, ea gateste, ea merge la munca, ea aduce banii in casa, ea face cureat, etc. insa tata lucreaza de acasa si nu face nimic, doarme toata ziua, seara bea si orice il roaga mama pentru el e prea mult. Ma doare sa o vad pe mama ca este facuta de rahat mereu fata de mine pentru ca asa cum am zis este o femeie minunata si nu merita umilinta asta si viata asta pentru cat a muncit. O respect din tot sufletul meu si nu merita astfel de rasplata pentru tot ceea ce face. Ce sa fac in situatia asta pentru ca nu suport sa tipe cineva la mine/mama sau si mai grav sa ma atinga fara permisiunea mea si imi este frica de faptul ca o sa cedez intr-o zi si o sa imi scape ori o lovitura ori sa il injur la randul meu. Ideea e ca eu nu sunt asa, sunt un baiat linistit pot sa zic si nu imi place sa reactionez asa... Imi pare rau daca nu m-am exprimat bine, am scris rapid si fara atentie laughing Multumesc mult daca ati citit pana aici si mi-ar face placere daca as putea primi un sfat din partea voastra! O zi frumoasa tuturor!

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Esti baiat mare si in stare sa iei atitudine.
Fii cu initiativa unui dialog, tu si parintii tai, impreuna.
Momentul trebuie ales cand nici unul din voi nu este nervos, toti sunteti calmi si relaxati.
La un asemenea moment, pune TU intrebarea catre ambii parinti: dupa parerea lor care este cauza acestor neintelegeri si fiecare cum vede rezolvarea lor?
Potidiscuta si separat cu tata si mama, dar la fel, cand sunt calmi si sunt si relaxati.

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In primul rand mama ta sa apeleze la rude sau prieteni cu influenta asupra tatalui, care sa incerce sa-l linisteasca.
Daca asa nu se rezolva atunci mama ta poate solicita un ordin de protectie, in conformitate cu prevederile L. nr.217/2003, pentru prevenirea şi combaterea violenţei domestice, rep. in 2020.

| sabin89 a răspuns:

Se poate lua în calcul şi ideea unui divorţ, de ce nu? Depinde în ce măsură s-a deteriorat relaţia. Dacă o femeie nu mai e iubită, respectată, nu văd ce rost mai are convieţuirea. Mai ales că ea este independentă financiar.

| Luca3472 explică (pentru sabin89):

Tinand foarte mult la mine primesc des acelasi raspuns. Vrea ca eu sa cresc langa ambii parinti ca sa nu fie nevoit sa ma duc de la unu la altul

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.116111.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Acum poti primi consiliere gratuita si direct de pe telefonul mobil, descarcand aplicatia noastra http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

Asteptam sa te ajutam!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lucurile stau așa: în miezul problemei (căsniciei) se ia o decizie (luată/neluată, e acolo). Momentan, mama ta poate lua atitudine să te salveze (implicit și pe ea), ori poate să nu i se pară suficient de incomod ce se întâmplă. Comunică-i mamei tot ce ai relatat aici, iar dacă rămâne indiferentă, vei mai aștepta 2 ani pentru a lua tu inițiativa de a te retrage fără ezitare dintr-un mediu toxic.

| Luca3472 explică (pentru anonim_4396):

Mereu primesc acelasi raspuns, da da da, o sa fac, o sa asa si e in zadar

| anonim_4396 a răspuns (pentru Luca3472):

Discută individual cu fiecare din părinții tăi. Elimină cauzele ce duc la turbulențe aflând cum lucrează voia lor (nu poți schimba comportamente peste noapte, e aproape imposibil ca tu să îi ghidezi).