| missunderstoodx a întrebat:

Salut TPU, o prietena a furat din magazinul DM 2 prodouse de 30 de lei, dar eu nu stiam si i-a cerut geanta si i le-a gasit, a sunat-o pe mama ei si a spus ca avem amandoua interdictie pentru ca am fost COMPLICE desi nici macar nu am fost langa ea cand a furat! Este corect asa? Are voie sa-mi dea si mie?

Răspuns Câştigător
| Emma30555 a răspuns:

Din moment ce ți a dat interdicție înseamnă că are voie. În principiu orice business își poate selecta clienții. Și magazinele, barurile, serviciile de taxi pot refuza anumiți clienți dacă lor li se pare ca nu sunt de încredere sau de nivelul lor. Îți poți alege clienții. Dacă prietena ta a furat probabil au considerat ca prezinți un risc și au vrut sa elimine riscul. Nu înțeleg ce educație poate avea prietena ta, astăzi fura din magazin, mâine va fura de la tine, mai bine te îndepărtezi de astfel de specimene.

11 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Si tu pe aia o numesti prietenă? Este o hoață ordinara.

| dullcat a răspuns:

Buna.Din pacate da, are voie. Data viitoare alege-ti prietenii cu mai multa atentie.

| Fatamuntilor a răspuns:

Este corect!
romanii au o vorba,, cine s-a fript cu ciorba, sufla si in iaurt''
Nu conteaza ca nu erai langa ea, conteaza ca ati venit impreuna.Se considera complicitate.
Ai grija cu cine te insotesti.
Totusi, fi multumita ca nu au chemat politia. Furtul e furt, indiferent de valoare!

Răspuns utilizator avertizat
| DeMicUnCălător a răspuns:

Legal sau ilegal, moral sau imoral. Oamenii te vor judecat și băga in aceiași oală cu cei cu care umbli.

| missunderstoodx explică (pentru DeMicUnCălător):

Este o intrebare pusa la categoria de legislatie, nu vb de moralitate sau de aceasta empatie umana pe care o prezinti tu! codul penal

| AmandinaDragan a răspuns:

Spune multumesc ca nu au chemat politia.

| missunderstoodx explică (pentru AmandinaDragan):

Si tu mai vezi ti de viata ta ca nu asta am intrebat, nu mai te baga in seama aiurea

| missunderstoodx explică:

Apropo avem 15 ani amandoua si ea si-a achitat produsele