| Dinu_Clau_1993 a întrebat:

Salutare.ce se intampla daca am fost oprit cu un moped care nu avea numarul atasat (el fiind inregistrat) si politistul mi-a facut dosar penal pentru ca mopedul nu era inregistrat (precizez inca o data ca acesta era inreg.) si mi-a suspendat si permisul categ. B pentru ca aveam alcoolemie de 0.11 in aerul exp? Am prezentat a doua zi actul de inregistrare si am solicitat sa fie atasat la dosar...ce urmeaza in continuare?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform Codului de procedura penala, citez:
"ART.16.Cazurile care împiedică punerea în mişcare şi exercitarea acţiunii penale
  (1) Acţiunea penală nu poate fi pusă în mişcare, iar când a fost pusă în mişcare nu mai poate fi exercitată dacă:
  a) fapta nu există;"
In mod normal procurorul o sa dispuna clasaarea dosarului sau renuntarea la urmarire penala.
Cel mult o sa fii amendat pentru lipsa numerelor si consumul de alcool.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Fa contestatie pentru treaba cu placuta. E contraventie nu infractiune lipsa placutei de inregistrare / inmatriculare.

Aia cu permisul foarte bine ti a facut daca erai baut

| JohnnyBi a răspuns (pentru suntserios):

Mergea cu un scuter fara numar. e infractiune. daca tu iti lasi acasa numerele de inmatriculare acasa cum te identifica un radar sa zicem? de pe zgarieturile de pe caroserie? nu ai placuta intri in circulatia cu un vehicul neinmatriculat si/sau cu nr false ori expirate

| suntserios a răspuns (pentru JohnnyBi):

Infractiunea consta in curcularea cu mopedul neinmatriculat. Lipsa placutelor este doar contraventie. Daca gresesc corecteaza ma cu un citat din legislatie, poate nu am cautat eu bine

| JohnnyBi a răspuns (pentru suntserios):

Pai asta e nedumerirea mea. lipsa placutelor nu poate fi incadrata la circulatia cu un vehicul neinmatriculat? ca pentru radare, camere fixe/mobile sau in caz de accident daca fuge nu poate fi identificat.
eu am luat art http://www.codulrutier.ro/codul_rutier_infractiuni_si_pedepse.php astea si nu stiu cum sa interpretez textul de lege. din punctul meu de vedere: nu ai placute nu esti inmatriculat. daca faci vreo idiotenie organele nu te pot gasi...

| Dinu_Clau_1993 explică:

Multumesc tuturor..chestia e ca nu era scuterul meu si din neatentie chiar nu am vazut ca nu are placutele atasate..in fine o sa primesc clasare pentru dosarul penal si 3 luni fara permis dar chestia e ca nu am primit nimic acasa de la politie..precizez ca nu am semnat procesul verbal