| Petre_Dragos_1998 a întrebat:

Salutare TPU, am o mică dilemă.
Astăzi m-am dus să iau alocația de la poștă și m-am trezit că am peste 10 milioane milioane acolo.
De unde?
Vreau să fac un mic rezumat la istoria mea cu școala ca să vă puteți face o idee... în caz ca știți voi despre ce e vorba... că pentru mine e prea mult.
În 2015 am absolvit o școală profesională în care am luat bursă(fiind la profesională) + alocație. Tot în acel an m-am înscris la un liceu cu frecvență redusă, și nu aveam 18 ani împliniți. Până la 18 ani am luat alocația. În 2016 m-am angajat, iar anul acesta, în toamnă, de la frecvență redusă m-am transferat în clasa a-12-a la cursurile de zi, și de aici, de unde până unde atâția bani?
Eu am o idee... dar nu sunt sigur: Eu poate am fost considerat tot elev(fiind la liceu cu frecevență redusă) și alocația totuși s-a strâns acolo, și tocmai după ce am făcut cererea aceea pentru alocație pentru cei de peste 18 ani, tocmai atunci să fi dat drumul și tuturor banilor strânși.
Eu asta cred. Datele mele de pe aviz erau corecte, toate. Numele, CNP-ul, adresa, tot.
Voi care credeți că ar fi cauza? De ce credeți că m-am trezit cu atâția bani?
Mulțumesc anticipat!

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Alocatia se primeste chiar si peste 18 ani, pana la terminarea studiilor. Pesemne inainte de 18 ani ai facut cerere pentru acordarea in continuare a alocatiei si suma stransa reprezinta alocatia de pe mai multe luni.

| Petre_Dragos_1998 explică (pentru Ioandelasal):

Alocția e într-adevăr de pe mai multe luni. așa mi-a zis cea de la poștă. A zis că alocția a fost de pe 1 un și jumătate cam așa. Dar eu înainte de 18 și când am început studiile la frecvență redusă, nu am făcut nicio cerere nimic. De abia după ce am intrat înapoi la liceu la zi mi s-a oferit acea cerere.

| BuLaNNNeL a răspuns:

I-ai si zi saru'mana. Mai pui si intrebari.

| Staif a răspuns:

Nu ar fi rau sa lamuresti situatia. Pentru ca atunci cand te vor depista, daca ti-au dat in plus, vei da toti banii inapoi, ba chiar cu penalizari. Nu te lacomi.

| chioscuta a răspuns:

Lasa ca nu strica, daca te streseaza da-mi-i mie