| siNNNkWoW a întrebat:

Vreau sa-mi explice cineva cum sta treaba cu procura facuta la ambasada.Adica in cat timp se elibereaza, avand in vedere ca procura este facuta in belgia trebuie sa ajunga la mine sau? Va rog spune-ti si mie deoarece sunt foarte confuz.Procura v-a fii facuta de tatal meu si eu voi pleca cu mama mea, deci mama v-a fii imputernicita.Imi cer scuze daca nu m-am exprimat corespunzator

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este asa mare problema, asa ca o sa poti iesi.

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este vorba de declaratie si nu procura. Se face in ziua cand tatal tau merge la ambasada, poate este bine sa se programeze.

| siNNNkWoW explică (pentru Ioandelasal):

Si inca ceva, trebuie sa ajunga declaratia aia la mine sau? Avand in vedere ca in 10 August trebuie sa plec

| Ioandelasal a răspuns (pentru siNNNkWoW):

Da, trebuie sa primesti originalul. Il poate trimite prin posta sau, mai bine, prin curier rapid si o sa-l primesti pana atunci, mai ales
daca merge acum la ambasada sau la un consulat, ce este mai aproape.

| siNNNkWoW explică (pentru Ioandelasal):

Oke,si de ce acte am nevoie ca sa intocmesc declaratia?

| Ioandelasal a răspuns (pentru siNNNkWoW):

Tatal tau trebuie sa dea declaratia si are nevoie de actului lui de identitate (CI sau pasaport) si sa stie datele tale si ale mamei tale (nume si prenume, CNP, domiciliu, seria, numarul si data emiterii CI), totul conform CI.

| siNNNkWoW explică (pentru Ioandelasal):

Salutare din nou, a ajuns împuternicirea și după ce am studiat-o atent am obc ceva, la data emiterii (în cazul meu) pe declaratie scrie 27.05.13,iar pe buletin scrie 27.06.13-27.05.17,e o problema mare, adica mai pot iesii din tara? sincer nu inteleg

| Ioandelasal a răspuns (pentru siNNNkWoW):

Nu este asa mare problema, asa ca o sa poti iesi.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU este vorba de nici o Procură!
Tatăl tău trebuie să dea o Declaraţie Notarială în care precizează că este de acord cu călătoria ta ( şi o indică pe mama ta ca însoţitor )!

Vezi detalii la linkul :
http://www.politiadefrontiera.ro/calatorie_2008/minori.php

http://www.notarcardasim.ro/......minorului/

În cazul în care unul dintre ( sau ambii ) părinţi este în străinătate, acesta poate întocmi Declaraţia la o Reprezentanţă Diplomatică a României ( Ambasadă sau Consulat ) din ţara respectivă!
Sau la un Notar public din acea ţară; dar, în general, la Notar este mai SCUMP + că trebuie tradusă în Limba Română...
Apoi îţi trimite Declaraţia ( în original ) prin Curier rapid sau Poştă!

Declaraţia se face "pe loc" ( deci, în aceeaşi zi - evident, să se prezinte acolo cât mai devreme, la ora 8, 30 = începutul programului de lucru ) - vezi detalii la linkul :
http://bruxelles.mae.ro/node/258

http://bruxelles.mae.ro/node/259

http://bruxelles.mae.ro/contact

Toate cele bune!

| siNNNkWoW explică (pentru bursuc001):

Multumesc pentru raspuns

| bursuc001 a răspuns (pentru siNNNkWoW):

Cu plăcere happy

O zi frumoasă!