| gabriel111oo a întrebat:

Va salut pe toti utilizatorii TPU si am o intrebare am o intrebare: mama mea a murit anul trecut in iulie si dupa moartea ei am semnat o hirtie in fata unui notar ca nu am pretentii la nimic din casa si teren act facut intre mine si fratele meu Anul acesta in mai a murit si fratele meu si copii lui au pus stapinire pe averea parintilor mei mentionez ca parintii mei nu a lasat pe nimeni mostenitor pe averea lor Acum asi dori sa stiu ce pot face sa-mi recapat tot ce era a parintilor mei VA MULTUMESC ANTICIPAT

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Banuiesc ca ai renuntat la mostenire, prin acea declaratie de renuntare facuta la notar, asa ca nu mai ai dreptul la nimic.
Nu spui dar banuiesc ca fratele tau a facut procedura succesorala dupa parinti si acum figureaza ca proprietar pe intreaga avere a parintilor.
Singurii mostenitori, dupa fratele tau, sunt copiii si sotia acestuia.
Asa fiind nu mai poti face nimic, daca vroiai sa mostenesti nu trebuia sa dai declaratia de renuntare. Numai bine!

3 răspunsuri:
| visatorul78 a răspuns:

Din pacate nu mai poti face nimic, din moment ce ai renuntat la mostenire.
Exista doar doua situatii in care ai fi putut anula renuntarea, insa nu te mai incadrezi in nici una dintre ele.

| mona a răspuns:

Nu stiu...din moment ce ai semnat ca nu ai nici o pretentie, greu se mai poate face ceva, vorbeste cu un avocat

| gabriel111oo explică (pentru mona):

Multumesc pentru raspuns acum ma gindesc sa o las moarta ca mi-e ca platesc degeaba un avocat oricum multumesc mult MULTA SANATATE VA DORESC