| anonim_4396 a întrebat:

1.Dacă păcătuiesc cu voia,dar cândva îmi va părea rău, voi fi iertat?
2.Se iartă renunțarea la creștinism, în sensul că crezi că vei fi iertat?
3. Dacă ești posomorât,plictisit,depresiv și în anxietate, ce semn e?

13 răspunsuri:
| danbnz a răspuns:

1+2_ajungi la cazanul cu smoala
3_ca te pregatesti sa devii un obez deprimat lipit de pc

| anonim_4396 explică (pentru danbnz):

Dar chiar nime nu a păcătuit vreodată cu voia? Recunoaște că da

| danbnz a răspuns (pentru anonim_4396):

Recunosc ca da.
Ce mare inginerie... nu exista om fara pacat,

| Celcestietot a răspuns:

1. Depinde ce faci
2. Nu
3. De la cel rau

| anonim_4396 explică (pentru Celcestietot):

1.Ei bine, înjurând (nu în cazul meu )
2.De ce nu? Și dacă nu crede că va fi iertat? Adică, să creadă că e lepădat, și să înceapă să devină ateu?
3. Ești sigur? Dar atunci când păcătuiești?

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

1.Ok
2.Cei care nu recunosc existenta lui Dumnezeu, nu vor intra in Imparatia Cerurilor
3.Tot ce este rau vine de la cel rau

| SilentRain a răspuns:

Ajungi in iad la satanel si prajeste la grătar

| AvalohAlyn a răspuns:

Depresia si anxietatea este o boala, nu este niciun semn decat ca creierul tau sufera si neurotransmitatorii sunt afectati.Nu e vorba de niciun pacat.
Poate mai fi vorba de o lpsa de incredere in tine sau moralul scazut,deznadejde, dar nu e asa cum zic unii ca e pacat.
Boala pe care o face omul, nu e pacat ci e suferinta pe care trebuie sa o amelioreze sau trateze sau sa traiasca cu ea, dupa caz.Nu e vorba de niciun semn.Zic asta pentru ca eu am asa ceva si nu e semn,e problema medicala, suferinta.
Bineinteles Dumnezeu te poate ajuta intr-un fel sau altul.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Iubit credincios, daca pacatuiesti cu voia si tu te gandesti ca mai tarziu iti va parea rau aia ai sa faci intencionat pacatul, daca la asta te referi si asa cred eu, dar daca din pofta trupesca sau din alta pofta faci pacatul si parca esti prins in el, atunti vei fi iertat daca te vei pocai, cred eu. A te pocai inseamna a te lasa de acel pacat, sa te lupti cu el.
In adoilea, de ce ai lasa credinta? Nu te lasa de credinta daca esti credincios, cred ca te referi a sa te las de biserica si asa mai departe, dar nu cred ca ar trebui sa te lasi de credinta sau daca iti spun alti, si cum sa gandesti asa, ca vei fi iertat, cum sa fi iertat daca te ai lasat de credinta, si poate nu te mai spovedesti si asa mai departe? De ce ai lasa credinta?
In a treilea :
Aicea, aici sa te gandesti de ce esti asa, oare cum ar fi sa iti cauti linistea sa zic aproape de dumnezeu, in biserica? Gandeste si pricepe ceea ce crezi tu. Dumnezeu sa te ajute.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Apăi,am gânduri de hulă, și cică hula împotriva Duhului Sfânt nu se iartă, deci...Aș vrea s-o iau spre ateism, că oricum am pierdut

| Helper07 a răspuns:

1. Da
2. Dumnezeu ia in vedere lumina pe care ai primit-o
3. Lipsa de iubire.

| BlackLight1987 a răspuns:

1 daca regreți cu adevărat și te vei ruga pentru a o obține, vei fi iertat
2 se iartă daca te reintorci la crestinism
3 inseamna ca nu esti inca împăcat cu tine însuți
In toate cele trei cazuri un duhovnic bun te poate ajuta!

| Dumy3321 a răspuns:

Vei fi iertat de orice și oricând ..niciodată nu e prea târziu decât atunci când mori! Sa fii depresiv etc e ca Dumnezeu nu e cu tine, fii copilul lui și intr-o zi vei fi fericit laughing