| AlexeHellsing a întrebat:

1.Pogorârea Luminii Sfinte în Ierusalim
2. Întoarcerea Iordanului
3. Minunea norului pe Tabor
Se presupune că acestea trei sunt minunile care se petrec regulat în Țara Sfântă.
Sunteți pro, sau contra?
Argumentați.

(De preferat treceți peste Pogorârea Sfintei Lumini. Cunosc aici absolut toate argumentele și părerile pro și contra)

5 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

1.) Pogorarea luminii sfinte e ca dragonul meu din pivnita. Nu se poate lua in calcul atat timp cat refuz sa ti-l arat.

2.) Intoarcerea unui rau nu e o minune. Daca o iei asa si ploaia e o minune

3.) Norul ala nu vad de ce ar fi o minune. Fulgerele globulare sunt de 10 ori mai misterioase decat el.
Sunt fulgerele globulare o minune?

| BogdantheDreamer a răspuns (pentru Inferno):

1. E ok daca ai un dragon in pivnita. Eu te cred.

2. Eu nu am vazut sa ploua invers.

3. Fulgerul globular a fost explicat. http://www.descopera.ro/......oua-teorie

Te rog daca doresti sa ne prezinti si noi explicatia stiintifica a acestor 3 fenomene.
Vezi tu, interesant este faptul ca acestea se produc la perioade stabilite.

| Inferno a răspuns (pentru BogdantheDreamer):

1.) Nu am de ce sa demonstrez fenomene a caror existenta nu a fost dovedita.

2.) Hudsonul curge si el in sens invers datorita fluxului, iar gura de varstare a Iordanului se afla la 400 de metri sub nivelul marii. Perioada la care se intampla fenomenul nu e dovedita.

3.) Nici fulgerele globulare nu au fost explicate (in ciuda a ce spune siteul precar "Descopera") Nu vad de c e toate fenomenele inexplicabile sunt minuni.
In fond vorbim doar de un nor ceva mai luminos, nici macar nu are forma de cruce.

| sublime89 a răspuns:

Sunt doar fenomene complet naturale pe care locuitorii superstitiosi ai "tarii sfinte" le considera drept miracole.

| Zamfir_Andreea_1990 a răspuns:

Impotriva. nu exista minuni.