| anonim_4396 a întrebat:

Am auzit ca Braul Maicii Domnului este o rugacine foarte puternica, de mare folos.Este adevarat?

5 răspunsuri:
| OOOLEOOO a răspuns:

Maica Domnului a fost o fecioara, o muritoare un simplu om credincios, daca esti crestina ar trebui sa stii ca nici sfintilor nici oamenilor nu e bine sa te rogi.

De ce ai vrea sa faci asta?

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dar totodata se spune ca este necanonica, lamuriti-ma si pe mine, este bine sau nu sa o citim?

| Ioanh a răspuns:

Nu este bine daca este necanonica, dar in schimb gasesti multe alte rugaciuni catre Maica Domnului- Paraclise, Acatiste, ohoo...

| rosmary a răspuns:

Buna,ParmiLesAnges!

Carticica asta "Braul Maicii Domnului" si altele asemenea ( Visul Maicii Domnului,Epistolia,Talismanul, etc) sunt apocrife adica Biserica nu le neaga, dar nici nu le recunoaste.Ele apartin unei secte din Bulgaria din secolele trecute.
E mai bine sa citesti Acatistul Acoperamantului, Buneivestiri sau Paraclisul Maicii Domnului, sau evident ca iti da parintele duhovnic.

Uite ca sa fii si mai sigura ca nu e bine sa citesti cartuliile astea sa-ti intrebi parintele la care te spovedesti.Inclusiv par Cleopa spunea ca nu sunt bune.

http://ortodoxia.md/......a-i-altele

Aici este un articol al IPS Antonie Plamadeala.
Sper sa iti fie de folos! Dumnezeu sa te binecuvinteze!