| MariaPpp a întrebat:

Buna! Am auzit ca orice dorința mi-as pune, dacă citesc Acatistul Maicii Domnului Grabnic Ajutătoare, o sa se împlinească. Voi l-ați citit? Este adevărat?

Răspuns Câştigător
| pacatosulBogdan a răspuns:

L-am citit, cand am venit de la ateism la credinta adevarata, adica la crestinismul ortodox. Dorinta cea mai mare pe care o poate avea cineva citind acest acatist, ca si Imnul Acatist al Maicii Domnului, este sa fie in Adevar, adica in Ortodoxie. Adorarea lui Dumnezeu in Treime, preacinstirea Maicii Domnului - celei careia i se cuvine mai mult decat cinste, fiindca e Maica Stapanului Hristos, nu sluga-, cinstirea sfintilor, adica a prietenilor si a casnicilor lui Dumnezeu, cinstirea icoanelor si a sfintelor moaste inseamna crestinismul adevarat cuprins in cele doua izvoare ale Revelatiei: Biblia si Traditia.

11 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Nu, daca daca facem rugaciuni dupa dorinte care nu sunt dupa voia lui Dumnezeu atunci raspunsul lui e nu:" voi poftiti si nu aveti., ucideti( avort), invidiati si nu reusiti sa primiti, va certati si va luptati si nu aveti, pentru ca nu ceret sau CRETI CU GSND RAU SA RISIPITI IN PLACERILE VOASTRE"Iacov 4- 2, 3

| Mosotti a răspuns:

Nu e adevarat. Nu se implineste nimic, daca faci ca acel lucru sa se implineasca si poti sa faci, o sa se implineasca, sau daca asa e sa fie, daca nu, nu se intampla.

Citesti ce? O vrajeala? N-are sens. Se stie ca orice tine de religie e vrajeala, asa ca aia e.

| halogen001 a răspuns:

E pierdere de timp si efort inutil. Astea sunt scrieri primitive, puerile, fanteziste si absurde scrise pentru prostirea naivilor creduli si nestiutori, deci nu ajuta la nimic.

| CIaudiu a răspuns:

Scuza-ma ca ti-o spun pe direct, dar trebuie sa fi prost sa crezi ca citind o carte dorintele iti vor fi indeplinite. Este o aberatie de-a dreptul tulburatoare pentru faptul ca inca mai exista frustrati care sa o creada in 2021. Daca era adevarat, nu eram acum toti bogati din mai multe puncte de vedere? Uita-te la situatiile materiale, sociale si psihice ale fiecarui religios in parte si fa o medie. Iesim pe plus sau pe minus fata de cei necredinciosi?
Un astfel de lucru daca ar fi fost adevarat, am fi stiut cu totii de asta, pentru ca ar fi fost si adevarat dar si o minune in sine la care ar fi aderat cu totii.

| Antisistem11 a răspuns:

Orice dorință ti ai pune daca si muncești sa ti-o îndeplinește da.dar dacă tu astepti sa iti cada din cer...

| CIaudiu a răspuns (pentru Antisistem11):

Iar daca munceste pentru acele dorinte dar nu va citii cartea si ar fi si atee, tot ar avea sanse reale si mult mai mari sa si le indeplineasca decat daca ar citii cartea, s-ar ruga si ar astepta ca dorinta sa ii fie indeplinita.

| Antisistem11 a răspuns (pentru CIaudiu):

Iti dau dreptate omule.ti se pare ca am zis eu ceva cu tentă religioasă? Am zis doar sa muncească nu sa astepti din cer.

| CIaudiu a răspuns (pentru Antisistem11):

Lmao, nu te-am certat. Era o completare mai dezvoltata a ceea ce ai spus fiind si o parere personala totodata.

| Julia1188 a răspuns:

Daca ar fi fost asa nu ar mai fi existat durere in lume. Ca sa iti indeplinesti dorintele trebuie sa lupti pentru ele.

| Mosotti a răspuns (pentru Julia1188):

Si asa sa lupti, dar daca nu poti s rezolvi oricat ai lupta, accepti ca nu poti sa rezolvi si aia e.

| serenityxx a răspuns:

Este fals. Nimic nu se împlinește magic.