| lolium a întrebat:

Am si eu o intrebare interesanta:din cate se zice,prima data dumnezeu i-a creeat pe adam si pe eva. Dupa aceea ei i-au facut pe abel, si cain....Si cum se face ca dintr-o data au aparut atatia oameni pe pamant daca nu au existat pe lume decat 2 oameni si copii lor? s-au iubit intre ei ca sa perpetueze specia?! frati cu surori, asa intre ei la nimereala..lamuriti-ma.

Răspuns Câştigător
26 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Intrucat erau mai aproape de perfectiune, nu existau anomalii daca se casatoreau intre rude.De fapt, chiar si putin mai tarziu se casatoreau intre verisori.Dar cu timpul aceasta practica nu a mai fost necesara.

| unbaiatanonim a răspuns (pentru danay72):

Lasa-te. Dragostea intre frati a nascut si va naste mutatii genetice la viitorii copii. Probabil de aceea sunt mai multi crestini thinking

| danay72 a răspuns (pentru unbaiatanonim):

Daca ai face putin cercetari in istorie, ai vedea lucrurile diferit, pentru ca istoria confirma.

| martzian a răspuns:

Da, la inceput oamenii asa s-au inmultit. E la mintea cocosului, iar Biblia nu sugereaza nicidecum ca ei s-au inmultit in vitro.

Explicatia (logica) exista pentru oricine o doreste...

In primul rand, ce este, la baza, incestul? Toti, veti spune, probabil: e pacat! Bravo, nota 10, guys! Ce este pacatul (gr. ἁμaρτίa - hamartia) va intreb atunci? Este esecul in a te supune lui Dumnezeu, gresirea tintei.

Daca va uitati la momentul in care Dumnezeu a dat legile cu privire la incest (Levitic 20) veti intelege ca inainte de acest moment NU a fost pacat. Ba chiar Dumnezeu le poruncise sa se inmulteasca, sa populeze pamantul.

Noi nu am fi stiut ca incestul este gresit daca Dumnezeu nu ne-ar fi transmis clar, cu multi ani in urma, inainte ca stiinta sa demonstreze de ce.

Ce motive o fi avut, oare, Dumnezeu sa se razgandeasca? Pai, hai sa ne gandim, tot logic:

1. Procrearea. In primul rand, cum ne dam seama cu totii, folosind un minimum de materie cenusie, la inceput ei trebuiau sa se inmulteasca. Nu o puteau face altfel si nici nu li se ceruse altceva...

2. Malformatiile genetice. La inceput oamenii au fost creati perfecti din punct de vedere genetic. Nici un efect genetic negativ nu avea sa se regaseasca la mariajul dintre frate si sora (ati vazut voi mutatii genetice la animale, spre exemplu?). Mai apoi, pacatul a intrat in lume, aducand cu el degradarea treptata acestor trupuri perfecte si, logic, moartea. Credeti ca Dumnezeu a fost luat prin surprindere? Logic, nu! El a stiut ca, din punct de vedere genetic, relatiile incestuoase sunt o bomba cu ceas, asa ca le-a interzis! Ceea ce parea pentru unii evrei, poate, o restrictie stupida, a fost doar pentru binele lor...

Sper ca ti-a fost de folos.

| sabin89 a răspuns (pentru martzian):

Martzian, hai sa ne abatem putin de la subiect (sper ca pardone sa nu se supere). In Biblie scrie ca Pamantul cu tot ce este pe el va arde. Deci pamantul nu va mai fi. Cum intelegi asta? Sistemul solar cu toate celelalte planete va ramanea, numai Pamantul va lipsi? Nu se va crea un dezechilibru in sistem?

| martzian a răspuns (pentru sabin89):

Daca pui o intrebare, separat, poate ai sanse sa-ti raspund... happy

| sabin89 a răspuns (pentru martzian):

Am sanse? sau privilegiul?

| martzian a răspuns (pentru sabin89):

O, sigur ca da. Asta in probabilitatea ca nu afli tu raspunsul inainte. Nu este prea mult de de demonstrat, daca te raportezi la Dumnezeu in modul corect, luand in calcul cine este si mai ales ce face El. happy

| sabin89 a răspuns (pentru martzian):

Altceva intrebam. Ce anume am: sansa sa imi raspunzi sau privilegiul sa-mi raspunzi? Care din astea doua?

| martzian a răspuns (pentru sabin89):

Cred ca iti dai seama ca nu am timp de copilarii...

| dragos9234 a răspuns:

Adam si Eva nu au avut doar 2 copii au avut mai multi printre care si fete.
Deci pentru a se inmulti au comis incest dar biserica condamna incestul, ciudat nu?

| unbaiatanonim a răspuns (pentru dragos9234):

Nu cauta logica in religie...

| dragos9234 a răspuns (pentru unbaiatanonim):

Din fericire am cam renuntat sa o mai caut.

| martzian a răspuns (pentru unbaiatanonim):

Apropo de logica din religie, ai dreptate ca nu o poti cuprinde, cel putin nu fara ajutor de sus:

"Fiindcă propovăduirea crucii este o nebunie pentru cei ce sunt pe calea pierzării: dar pentru noi, care suntem pe calea mântuirii, este puterea lui Dumnezeu." (1 Corinteni 1:18).

| unbaiatanonim a răspuns:

Evident ca nu, dragostea dintre frati naste mutatii genetice. Daca chiar am fi aparut din adam si eva noi acum aratam din ce in ce mai ciudat. Oamenii au aparut prin evolutie.

| martzian a răspuns (pentru unbaiatanonim):

"Oamenii au aparut prin evolutie." - Vezi ca au fost discutii foarte faine pe tema asta in trecut, cauta si citeste. Vei vedea la ce concluzii au ajuns oamenii de stiinta necrestini cu privire la evolutie, mai nou, stimate anonim.

| Silviuloan a răspuns (pentru unbaiatanonim):

Si evolutia asta de unde vine? lamureste-ma

| unbaiatanonim a răspuns (pentru Silviuloan):

Clar ca nu de la dumnezeu. El a fost cu teoria creationista.

| Silviuloan a răspuns (pentru unbaiatanonim):

Ai intors- o ca la Craiova... eu ti-am spus de unde vine evolutionismul te rog raspunde-mi la intrebare.

| unbaiatanonim a răspuns (pentru Silviuloan):

De la natura happy

| Silviuloan a răspuns (pentru unbaiatanonim):

Asa si natura cine a facut-o?

| unbaiatanonim a răspuns (pentru Silviuloan):

Eram sigur ca o sa raspunzi asta. Intr-un final se ajunge la big-bang asa ca nu are rost s-o lungim.

| lolium explică:

Deci noi suntem maimute, nu?laughing

| unbaiatanonim a răspuns (pentru lolium):

Tocmai am spus de evolutie, dar tu nu reusesti sa intelegi.

EVOLUTIE = Modificare treptată a calității spre un nivel superior; dezvoltare.

| Silviuloan a răspuns (pentru lolium):

Nu!

| RaduMD a răspuns:

Da, este evident că la început oamenii se cuplau fraţi cu surori.