| BiancaManolache a întrebat:

Sunt de religie ortodoxa si ma tot intreb daca sexul in afara casatoriei este un pacat, pentru ca acuma inainte de Pasti am sa ma duc sa ma spovedesc si ar trebui sa-i spun preotului ca am facut sex ( am 16 ani)? Si daca da, cum sa-i spun, adica ce termeni sa folosesc?

19 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

In Biblie nu scrie nicaieri "sexul in afara casatoriei este interzis". Rog preopinentii sa nu besteleasca Biblia adaugand la ea propriile lor puncte de vedere. Detalii pe http://ro.wikipedia.org/wiki/Dumnezeu_%C8%99i_sexul

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Poate vrea si el cu tine, popa

| neutrino a răspuns:

Ii spui ca ai facut tot posibilul sa-ti indeplinesti marele vis. Si preotul este om, el te va intelege si ierta.

| Alcyon a răspuns:

Da, e considerat pacat, iar preotul iti va cere sa te casatoresti sau sa renunti la a mai intretine relatii sexuale pana la nunta. S-ar putea sa te puna sa faci si un Canon.

| Exilee a răspuns:

Si totusi, nu au trecut de-abia decat 5 decenii de cand tinerii erau la vechile obiceiuri, pe care din nefericire le consideram "inapoiate", dar uite ca nu sunt. EI puneau accent foarte mult pe aceste reguli morale si mai mult din aceasta cauza Romania a progresat foarte mult ca persoanele de atunci stiau sa pretuiasca valorile. Suntem de-asemenea urmasii unui POPOR ORTODOX, unui popor care a trecut prin multe, cu un trecut glorios, o tara cu oameni candva foarte evlaviosi, deschisi, insa din nefricire ne adancim din ce ince mai mult in stari deflorabile care vad ca nu inceteaza sa se abata asupra noastra de prin Vest...

II spuyi exact CE AI PE SUFLET, SI NU EZITA SA ASCUNZI DE RUSINE ( din pricina lumii) sau ca te "plictiseste" prin invataturile lui. NU! Nu te plictiseste. Aceste lucruri nu sunt vehiculate decat de la niste straini, care din joi in paste realizeaza si eu valoarea Sfintelor Taine. Probabil ca o sa-ti dea si tie un Canon. Oricum, ce fericire consta in satisfacerea unei palceri carnale, sustinuta de asemenea de o PSEUDOPLACERE rezumata la intretinerea relatiilor intime in afara casatoriei. Acesta este interes, dezgust etc...
Dragostea adevarata, care este mult mai puternica daca persoanele respective se infraneaza, nu inceteaza sa mai rodeasca deoarece asta este ifericirea in iubire...

| Seepty a răspuns:

El te va intreba daca ai pacatuit cu alta fata si tu normal ca-i raspunzi cu da. Dupa care iti va explica ca nu e bine ce-ai facut ca esti tanar si ai timp de toate acestea cand vei fi mai mare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sexul facut in afara casatoriei este pacat si se numeste preacurvie. Deci la spovedanie clar se spune " Am curvit. Am preacurvit. " Acum doar presupun : curvit cred ca inseamna ca ai facut-o cu un barbat si preacurvit cu mai multi laughing)))))

| Exilee a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu... preacurvia inseamna sa-ti incalci juramantul depus in fata altarului si inseamna intretinerea relatiilor sexuale cu alt epersoane, cel in cauza fiind deja casatorit. Se cheama si adulter. Mi se pare chiar o prostie sa faci acest lucru. Pe langa faptul ca e pacat, persoanele respective se dovedesc ca fiind neputincioase, fara onoare, incredere (reciproca)etc...

| shadow72 a răspuns:

In curand si privitul unui fund o sa fie pacat

| stark47 a răspuns:

Ii poti raspunde afirmativ, ca da.preotul nu iti va cere detalii sau cu cie anume sa infaptuit actul.
evident esti o persoana religioasa, eu nu, insa pot sa convertesc mintea intr-una religioasa.considerand ca ai facut sex,consideri ca este un pacat,daca doresti iertarea lui,poastesti si te duci la spovedanie, nerecunoscand sau mintind preotul vei mai adauga un pacat.
nu iti voi tine prelegeri cum ca n-ar trebui sa te intereseze de aceasta parte, insa este alegere ta in a face orice, liberul albitru iti permite acest lucru.
nu stiu daca este un pacat sau nu pentru ca nu sunt antrenat in acest sens, insa stiu sigur ca nu ai voie sa minti la spovedanie.pana la urma, te duci acolo ca sa iti cureti sufletul nu sa ti-l murdaresti mai tare.parerea mea

| HaHaGirl a răspuns:

Poate o sa razi sau nu dar, eu m-am dus acum cateva zile tot asa la biserica si cred ca e a 2a sau 3 a oara cand ma spovedesc si i-am spus preotului ca am facut sex desi nu am pe nimeni,nu sunt cu cineva si mie tot asa bunica unei prietene mi-a spus ca e pacat,si i-am zis preotului ce-am facut si preotul mi-a spus ca cica e un dar al meu sa fac sex oricand,adica am voie oricand nu conteaza ca e post ca e sarbatoare sau alte tampenii,si nu inteleg dc e considerat pacat,nu e ca si cum as fi o curva sau altceva, numai ca mi-a pus o mie de intrebari am stat acolo cred ca jumate de ora, si prietenei mele ca eu singura nu ma duc, i-a dat un Canon niste chestii pe care trebuie sa le faca, avand in vedere ca ai 16 ani eu zic mai bine sa nu te duci sau sa nu-i zici, ca ori te cearta si iti tine morala de te plictiseste ori iti da Canon, ala il mai faci da morala aia o tii minte toata viata.Mie mi se pare o tampenie sa-i zici preotului asa ceva.Trebuie sa-i spui daca esti cu cineva si o sa-ti zica ca pacatul iti va fi iertat dupa ce te vei cununa atata tot

| Exilee a răspuns (pentru HaHaGirl):

Imi pare rau sa te dezamagesc, dar DESFRANAREA, cum o numesc unii parinti ai Bisericii noastre, este o "HIDRA CU O MIE DE FETE".

"Eu sunt diavolul desfrâului, al luxului și al sulemenirii. Pe toate drumurile mă plimb vesel, zâmbesc la toate răspântiile, mă odihnesc şi mă răsfăț cel mai mult la petreceri, îndulcesc ochii tinerilor, sparg vasele cele mai cinstite, înşel minţile cele mai lăudate. Stau neizgonit chiar în casele căsătoriţilor, nu sunt departe nici de casele văduvelor, umblu peste tot şi intru nepoftit dacă omul nu are uşile şi ferestrele zăvorâte şi încuiate cu cheile credinţei şi ale sfinţeniilor din Biserică. Aşa îmi bat joc de trupurile cele mai tinere, pătez obrajii cei mai curaţi, amăgesc pe mamele cele mai tinere, iar uneori umplu de necinste şi pe cele mai în vârstă. Eu, duhul desfrânării, bat la poarta fiecărui muritor, deschid uşa multor case şi fereastra multor inimi, înmoi cugetele cele mai tari şi şoptesc tuturor la ureche.

Eu le învăț pe femei cum să se împodobească mai frumos, să stea cât mai mult în fața oglinzii, ca să atragă pe bărbați în păcatul desfrânării. Eu le învăț să-și cumpere haine luxoase, să umble cât mai dezgolite, să se machieze și să se sluțească. Ele sunt cele mai bune unelte ale noastre prin care câștigăm cele mai multe suflete pentru iad. Eu le învăț pe femei cum să-și omoare pruncii în pântece. Eu aprind trupurile și înfierbânt mințile. Pe cei tineri îi învăț să trăiască necununați. Pe cei căsătoriți îi învăț să se spurce în zilele cele mai sfinte, în posturi și sărbători. Îi învăț să se uite după femeile altora. Nici cei bătrâni nu sunt scutiți de gândurile cele spurcate, căci deși nu mai trăiesc cu femeile lor, mă au în casă prin televizor, le joc pe masă cum vreau, iar ei privesc cu plăcere filme pornografice și tot ce le ofer eu. Alții mă au expus la vedere, căci și-au lipit pe pereți nuduri cu femei și mă văd ori de câte ori trec prin camere. Eu sunt icoana curvarilor și sunt mulțumit că oamenii mă iubesc, mă încălzesc, mă primesc în casele și în inimile lor, căci nici nu trebuie să mă lupt cu ei prea mult. Eu mai mult stau deoparte și îi învăț pe oameni cum să-și întindă curse unii altora și să-i atragă pe alții în desfrâu. O mică parte de oameni mi-a rămas, dar mă lupt din răsputeri s-o câștig și pe aceasta. De acești oameni nu am reușit să mă ating deloc până acum și oricât m-aș lupta, nu am putere asupra lor. Când le săgetez un gând spurcat în minte, aceștia nu-l primesc, căci au mintea ocupată cu rugăciunea, fredonând neîncetat numele Hristosului lor. Se împărtășesc, iau anaforă și agheasmă, se ung cu miruri date de popii lor și poartă la gât lemnul Celui răstignit. De aceștia nu mă pot atinge."

Sursa, un blog ortodox : http://luminapentrucandeladinsuflet.wordpress.com

DIn nefericire, se poate gresi si cu gandul si trebuie marturisit acest lucru FARA RUSINE, CI sa facem acest lucru cu curaj... Canonul dat de preot, sub limita vointei si daca-l impletim cu virtutiile, o sa vezic a o sa fie ca un leac pentru suflet. :)

| HaHaGirl a răspuns (pentru Exilee):

laughingPe bune, ai impresia ca o sa citesc tot ce-ai scris? Preotul este un om ca oricare altul nu este niciunul fara pacat si o fii ''cel rau'' deasupra noastra si ne zice mereu ''fa aia, fa aia'' desi nu ar trebui, noi tot facem, atunci unde este Dzeu? Se presupune ca e cel mai puternic dintre toti nu? Unde e puterea aia cand apare ala rau?

| eternitate15 a răspuns:

Este PACAT!

| corina000 a răspuns:

Spui ca ai curvit, asta ii termenul big grin

| Celentano1 a răspuns:

Si daca nu te duci? (crezi ca se v-a intampla ceva...

| NI_KA_IC_XC_1993 a răspuns:

Vai de capul tau, de la varsta asta... iadul de mananca!

1Corinteni 6:9-10
Nu ştiţi, oare, că cei nedrepţi nu vor moşteni împărăţia lui Dumnezeu? Nu vă amăgiţi: Nici desfrânaţii, nici închinătorii la idoli, nici adulterii, nici cei ce se autosatisfac, nici homosexualii, nici furaciosii, nici lacomii, nici beţivii, nici batjocoritorii, nici răpitorii nu vor moşteni împărăţia lui Dumnezeu.

Apocalipsa 21:8
Iar partea celor fricoşi şi necredincioşi şi spurcaţi şi ucigaşi şi desfrânaţi şi fermecători şi închinători de idoli şi a tuturor celor mincinoşi este în iezerul care arde, cu foc şi cu pucioasă, care este moartea a doua.

Cauta pe internet Indreptar de Spovedanie si du-te cu foile la preot si marturiseste-te complet... sunt vreo 300 de pacate in acel indreptar... chiar imi pare nespus de rau despre tine. La 16 ani sa curvesti, este o fapta oribila! Deja esti sub tirania diavolului!

| Freeeagle a răspuns:

Mitologia biblica chiar,, spune'' ca nu e un pacat, chiar a fost incurajata si ajutata de catre Yahwe. http://www.trilulilu.ro/video-cultura/lege-deuteronom-22-28-29

http://www.trilulilu.ro/......ie-nu-a-ie

| Tigrul15 a răspuns:

Daca esti credinciosa, foarte credincioasa, se considera un pacat, =]]] eu nu is foarte credincios si presupun ca poti sa te... cand vrei ca nu o interzis Dumnezeu asta. si daca vrei sa te spovedesti, spune-i preotului ca ai facut dragoste (nu sex) si gata.