| LaviniuA a întrebat:

Am si eu o nedumerire. In ce situatii se zice "bogdaproste" cand primesti ceva in biserica? E doar cand se da mancare in amintirea unui mort?

Mai sunt persoane care dau mancare, ca au pe cineva bolnav. Merge si aici zis bogdaproste sau se zice multumesc?

3 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Zici asa cand primesti pomana, de obicei mancare, iar persoana care iti ofera spune,, Din sufletul lui Cutarescu.'' care este mort.

Bogdaproste sau Bodaproste este un cuvânt, provenit din limba bulgară, folosit ca formulă de mulțumire când se primește ceva de pomană. În bulgară, bogŭ da prosti înseamnă „Dumnezeu să-i ierte "- wikipedia.

| LaviniuA explică (pentru dullcat):

Mda, deci odata am zis asa cand mi-a spus ca persoana e bolnava laughing
Sper ca nu o fi interpretat gresit, ca i-as dori moartea bolnavului laughing

| dullcat a răspuns (pentru LaviniuA):

Cam awkward asa.laughing))