| Aihao19 a întrebat:

Ar fi bine sa citesc Biblia? As vrea sa citesc Biblia si dati-mi sfaturi in legatura cu asta.De unde sa incep? Sa incep cu Noul Testament, asa am auzit ca e mai bine.Care sunt capitolele cele mai importante din Biblie?

11 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Toate sunt importante, dar Noul Testament e mai usor.

| RAY a răspuns:

Incepe cu vechiul testament, iisus nu a venit sa elimine vt sa il implineasca, cei care spun asta stiu ca vt e o carte de groaza plina de razboaie, violenta, groaza, ura http://bibliapentrusceptici.ro/crime-dumnezeiesti-biblie/

| RAY a răspuns:

PorumbRodica1965 va posedeaza sfantul duh de sunteti calificati?

| Holiday a răspuns:

"Sa incep cu Noul Testament, asa am auzit ca e mai bine."

Crestinii te sfatuiesc asa pentru ca, pe de o parte in NT e de fapt inventia lor, pe de alta parte e putin mai "digerabil" decat VT.
Dar evident o poveste trebuie sa o citesti de la inceput ca sa intelegi ceva din ea, asa ca orice logica de bun simt ar trebui sa-ti spuna sa incepi cu VT. Desi e foarte probabil ca dupa ce citesti VT si vezi ce aberatii cuprinde sa nu te mai intereseze si continuarea, decat daca esti pasionat sa citesti carti de fictiune in stil old school.

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos a răspuns (pentru Holiday):

În rezumat, Vechiul Testament ne oferă o bază, fiind destinat să-i pregătească pe evrei pentru venirea lui Mesia care Se va aduce pe Sine Însuşi ca jertfă pentru păcatele întregii lumi (1 Ioan 2:2). Noul Testament mărturiseşte despre viaţa lui Iisus Hristos. Apoi priveşte la ceea ce a făcut El, la modul în care să răspundem la darul Lui de viaţă veşnică şi să ne trăim viaţa în recunoştinţă pentru tot ce a făcut El pentru noi (Romani 12). Amândouă Testamentele revelează acelaşi Dumnezeu sfânt, plin de îndurare şi drept care trebuie să condamne păcatul, însă doreşte să aducă la El rasa umană căzută, prin iertarea posibilă doar prin jertfa de ispăşire a lui Hristos. În ambele Testamente, Dumnezeu ni Se descoperă pe Sine Însuşi, cât şi modul în care să venim la El prin Iisus Hristos. În amândouă Testamentele, găsim tot ce avem nevoie pentru viaţa veşnică şi trăirea unei vieţi de evlavie (2 Timotei 3:15-17).

| xerxes1 a răspuns:

Daca vrei sa intelegi ceva trebuie sa incepi cu inceputul.
Vechiul Testament este baza. Daca intelegi VT nici nu mai este nevoie sa-ti pierzi vremea cu Noul Testament.
Acolo este explicat cum Jehova zeul evreilor ii trimite sa ucida in in stanga si dreapta ca sa-si extinda teritoriile.
Si de aici se intelege cat este de limitat.
In NT ar fi vorba de fiul lui YHWH cel 3 in 1.
Dar daca tatal era praf, de ce ar fi fiul sau mai cu mot?

| AC4S4 a răspuns:

Http://bibleplan.org/plans/mcheyne/
Un plan de citire al Bibliei. Ar insemna sa citesti zilnic si din Noul Testament si din Vechiul Testament.

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Da, este bine sa o citesti, de la inceput, dar o să o înțelegi ca pe o istorie Dar cel mai bine ar fi sa studiezi Biblia, pentru a o înțelege si acest lucru il poti face doar cu Martorii lui Iehova, care sunt calificați pentru a predă adevarul, gratuit oamenilor de orice fel.

| AC4S4 a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

De ce doar cu Martorii lui Iehova?

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos a răspuns:

Citeste Noul Testament, acolo se vorbeste despre dragostea lui Dumnezeu. Poti sa-l iei de pe telefon happy

În rezumat, Vechiul Testament ne oferă o bază, fiind destinat să-i pregătească pe evrei pentru venirea lui Mesia care Se va aduce pe Sine Însuşi ca jertfă pentru păcatele întregii lumi (1 Ioan 2:2). Noul Testament mărturiseşte despre viaţa lui Iisus Hristos. Apoi priveşte la ceea ce a făcut El, la modul în care să răspundem la darul Lui de viaţă veşnică şi să ne trăim viaţa în recunoştinţă pentru tot ce a făcut El pentru noi (Romani 12). Amândouă Testamentele revelează acelaşi Dumnezeu sfânt, plin de îndurare şi drept care trebuie să condamne păcatul, însă doreşte să aducă la El rasa umană căzută, prin iertarea posibilă doar prin jertfa de ispăşire a lui Hristos. În ambele Testamente, Dumnezeu ni Se descoperă pe Sine Însuşi, cât şi modul în care să venim la El prin Iisus Hristos. În amândouă Testamentele, găsim tot ce avem nevoie pentru viaţa veşnică şi trăirea unei vieţi de evlavie (2 Timotei 3:15-17).

| Golyat18 a răspuns:

Hei, psss, astia aproape toti is ss. Depinde... daca vrei sa o intelegi citeste-o toata, toata e folositoare pentru un crestin inrait. Daca vrei sa o desconspiri te ajut eu.