| Andy888 a întrebat:

Aseara cand dormeam m-am trezit si nu puteam sa ma misc si vedeam demoni prin camera mea iar eu incercam sa ma rog la o icoana din camera dar auzeam tot felul de sunete si simteam ca ma atinge cineva si ma trage din pat... eu eram mort de frica, am incercat de cateva ori cu toata puterea mea sa ma misc si sa strig dupa ajutor dar apoi am auzit o voce clara in capul meu "Spune-i sa plece in numele lui Isus" am fost surprins si confuz dar am inceput sa-mi zic tatal nostru in gand, am zis mai pe sarite pentru ca nu prea imi aminteam asa bine deoarece eram terifiat si simteam o puternica prezenta malefica in camera mea, si cand spuneam rugaciunea, creatura a inceput sa faca tot felul de sunete, sa urle si sa maraie la mine exact ca o bestie, si apoi de frica cand mi-am spus in minte "In numele lui Isus iti ordon sa pleci" demonul a plecat instant din camera mea, am simtit o usurare si m-am ridicat imediat.
Nu stiam ca lucrurile astea sunt reale pana sa patesc si eu, de azi dimineata pana acum acea prezenta nu a mai revenit.
Poti foarte simplu sa spui "Isus vino si ajuta-ma" cand te afli in probleme, iar el te va salva.

Vreau sa stiu de ce am patit acest atac demonic si cum pot preveni? Maine o sa vina preotul sa sfinteasca casa si sper sa nu se intample cine stie ce... va rog ajutati-ma ca mor de frica.

30 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Daca vrei isi sfintesc eu casa,isi fac slujba in limba Latina, Ebraica, Greaca, scoatem toti draci, demoni

| SG1995 a răspuns:

Încearcă să mergi la psiholog, respectiv renunță la substanțele ilicite pe care le inhalezi.

| Andy888 explică (pentru SG1995):

Ce substante? Nu beau si nu fumez nimic.

| Nilsson a răspuns:

Te cred ce spui, nu e nicio problema psihica, e chiar destul de intalnita si numita generic paralizie in somn, am avut si eu o astfel de experienta acum cativa ani si e de-a dreptul terifiant nici nu iti dai seama ca e vis cand totul se petrece in camera, dar asa zisii oamenii de stiinta dau clasificari banale pentru orice lucru care nu mai poate fi negat, chiar daca unele experiente sunt la limita supranaturalului.
Atat timp cand esti de partea lui Hristos si vrei sa faci binele cel rau nu are ce sa-ti faca, e bine sa te rogi in fiecare seara inainte de culcare.

| Andy888 explică (pentru Nilsson):

Dar cand eram paralizat, din cauza demonilor pateam asta? Oamenii aia de stiinta sunt prosti, degeaba demonstreaza ei cu date exacte ca alea sunt produse de creier, in realitate demonii sunt cei de vina.

| Nilsson a răspuns (pentru Andy888):

Nimeni nu poate sti cu exactitate ce se intampla la nivelul creierului, oamenii de stiinta pot vedea la tomografii ce zone se activeaza sau ce hormoni sunt eliberati in sange, dar care e modalitatea concreta prin care se formeaza viziunile e totusi un mister neelucidat.

| Mircea08 a răspuns:

Ai spus ca vrei raspuns de la un crestin adevarat. Tu nu ai de unde sti cum arata un crestin adevarat asa ca o sa-ti spun eu. Un crestin adevarat este acela care crede in Dumnezeu si in Fiul Sau Iisus Hristos, este botezat, a inteles invatatura lui Iisus si traieste in conformitate cu aceasta invatatura. Din cele pe care tu le-ai zis am tras concluzia ca NU AI INTELES INVATATURA LUI IISUS. Nici maca nu te-ai straduit sa o inveti, si cred ca nici nu stii care este aceea, asa ca iti spun eu. Invatatura lui Iisus este Evanghelia (Noul Testament ) cea pe care El si apostolii au propovaduit-o :
"Pocaiti-va si credeti in Evanghelie".
(Sfanta Evanghelie dupa Marcu – 1/15)
Iisus a spus sa nu avem alta invatatura in afara de Evanghelie :
"Dar chiar dacă noi sau un înger din cer v-ar vesti altă Evanghelie decât aceea pe care v-am vestit-o - să fie anatema! Precum v-am spus mai înainte, şi acum vă spun iarăşi: Dacă vă propovăduieşte cineva altceva decât aţi primit - să fie anatema!"
(Epistola către Galateni a Sfântului Apostol Pavel – 1/8, 9)
ANATEMA = BLESTEMAT
A mai spus ca El este singurul invatator si altii sa nu avem :
"Voi însă să nu vă numiţi rabi, că unul este Învăţătorul vostru: Hristos, iar voi toţi sunteţi fraţi.Şi tată al vostru să nu numiţi pe pământ, că Tatăl vostru unul este, Cel din ceruri.Nici învăţători să nu vă numiţi, că Învăţătorul vostru este unul: Hristos."
(Sfanta Evanghelie dupa Matei – 23/8-10)
Prin urmare citeste ce spune Iisus sa faci. Iisus nu spune sa chemi preot sa sfinteasca deoarece preotul tau este Hristos (asta in cazul in care esti sau vrei sa fii crestin ):
"Şi toate le-a supus sub picioarele Lui şi, mai presus de toate, L-a dat pe El cap Bisericii,"
(Epistola catre Efeseni a Sf. Apostol Pavel – 2/9)
Deci Iisus este capul bisericii, el este SINGURUL mijlocitor intre noi si Dumnezeu :
"Căci unul este Dumnezeu, unul este şi Mijlocitorul între Dumnezeu şi oameni: omul Hristos Iisus,"
(Epistola intaia catre Timotei a Sf. Apostol Pavel – 2/5)
Uite, iti dau un citat din care poti intelege care este adevaratul preot al crestinilor:
"Eu sunt păstorul cel bun. Păstorul cel bun îşi pune sufletul pentru oile sale.
Iar cel plătit şi cel care nu este păstor, şi ale cărui oi nu sunt ale lui, vede lupul venind şi lasă oile şi fuge; şi lupul le răpeşte şi le risipeşte."
(Sfanta Evanghelie dupa Ioan – 10/11, 12)
E usor sa ne dam seama cine este pastorul platit, care de fapt nu e pastor, ale caror oi nu sunt ale lui, sau mai bine zis cine e preotul platit care nu e preot, care are ca enoriasi crestinii si care nu sunt ai lui, ci ai lui Iisus.
Invata Evanghelia si vei sti ce ai de facut. Daca ceva nu intelegi ma poti intreba prin mesaj si iti raspund la orice intrebare.
Citatele pe care le-am dat sunt din Biblia Ortodoxa

| doctorandus a răspuns (pentru Mircea08):

Pavel a zis ca Domnul a numit invatatori in Biserica. Deci: zbarci.

| Mircea08 a răspuns (pentru doctorandus):

Si care e problema?

| doctorandus a răspuns (pentru Mircea08):

Citeste si ce-ai scris, poate te prinzi...

| Mircea08 a răspuns (pentru doctorandus):

Si la scoala avem invatatori pe care crestinii ii recunosc. In Evanghelie se refera la acei invatatori care propovaduiesc o invatatura diferita de cea a lui Iisus. Si eu propovaduiesc aici o invatatura, dar aceasta invatatura este a lui Iisus nu a mea sau a unei biserici care a "stricat" (ca sa folosesc termenul din Evanghelie ) invatatura lui Iisus
"Căci nu suntem ca cei mulţi, care strică cuvântul lui Dumnezeu, ci grăim ca din curăţia inimii, ca de la Dumnezeu înaintea lui Dumnezeu, în Hristos"
(Epistola a doua către Corinteni a Sfântului Apostol Pavel – 2/17)
Evanghelia trebuie inteleasa. Este o invatatura ale caror versete par a se contrazice, mai sunt unele versete modificate de diverse biseici, dar cu toate acestea poate fi inteleasa de cei care se straduiesc sa faca asta si nu se lasa influientati de altii

| doctorandus a răspuns (pentru Mircea08):

"Ei de fapt nici nu stiu ca interpreteaza un text. Nu au notiunea asta. Potrivit principiului obiectivitatii, prima parere a unui om care afla ceva este intodeuna gresita; sunt de fapt dorintele lui subiective si prejudecatile lui care ii determina prima opinie. De abia dupa ce incepe sa studieze sistematic subiectul, potrivit principiilor stiintei moderne, omul are sansa de a-si depasi subiectivitatea naturala. Iar acesti crestini, raman aici, la parerea informata de dorintele si prejudecatile lor; ei considera ca aceste concluzii sunt scrise explicit in textul biblic, nu rezultatul unei interpretari. Si oricum, interpretarea literalista iti da posibilitatea sa scoti din Biblie orice concluzie vrei. Numai tratand Biblia ca pe orice alta carte, analizand-o in context istoric si potrivit principiilor criticii literare, poti intelege ce a vrut sa spuna fiecare autor, si ce semnificatie avea fiecare doctrina pentru contemporanii lui." minrest, tpu.ro

| Justme1997 a răspuns:

Vis lucid/paralizie in somn/terori nocturne ceva, situație înrăutățită din cauza fanatismului religios. Arunci banii la popi degeaba

| 6684464 a răspuns:

Mergi totusi si la un psiholog, poate si la un psihiatru. Să fii sigur...

| Andy888 explică (pentru 6684464):

Da eu nu am nici o problema e prima oara cand ma ataca demonii...

| 6684464 a răspuns:

N-am citit ultima parte.
Treaba cu preotul nu va rezolva nimic. Tot *rutualul* pe care il va face va fi degeaba. De ce?
1. Nu stii daca este un copil al Lui Dumnezeu.
2. Este gresit d.p.d.v. biblic si stiintific.

Răspuns utilizator avertizat
| Uvox a răspuns:

Ai pățit acest atac demonic pentru ca tu crezi in bau bau prea mult.
Ca sa nu se mai repete încearcă niste neuroleptice. Daca nici astea nu ajuta, bagi "tatăl nostru" si un "ave maria" ca sa fie acoperitor.
Ai grija cu popa, sa plătești cum trebuie ca sa stai linistit ca totul e ok.
Mult succes.

| lilith16 a răspuns:

Cel mai probabil ori ai paralizie in somn si asta a declanşat un cosmar cu fricile tale (am pătit si eu chestii cu demoni) ori trebuie sa mergi la un psiholog

| Nilsson a răspuns (pentru lilith16):

Ai vrea te rog sa descrii mai in detaliu cosmarurile? Sunt curios daca sunt asemanari intre ce a descris Andy si visurile tale

| lilith16 a răspuns (pentru Nilsson):

Visam ca nu ma pot misca si ca o coada de demon ma strângea de gat. sau de multe ori auzeam pasi care vin spre patul meu si cand ma întorceam nu era nimeni dar totul a incetat cand ma culcam mai devreme. ideea e ca aveam o perioadă in care eram foarte stresata cu scoala si ma gandesc ca era de la asta, au venit preoti si au sfintit casa, au dat cu apă sfinţită si tot nu a trecut. la un moment dat cand am vorbit cu preotul a zis ca si el păţeşte la fel.

| Nilsson a răspuns (pentru lilith16):

Bine ca ai scapatde cosmaruri, insa visele cu senzatii tactile ca atunci cand simteai ca esti stransa de gat sunt destul de rare.

Răspuns utilizator avertizat