| Superior a întrebat:

Ati experimentat in viata voastra fenomene paranormale? Daca da, cum au fost? Nu ma intereseaza daca sunteti religiosi sau nu.
Ma intereseaza sa le mentionati si descrieti intocmai cum vi s-au parut prima data. Nu ma intereseaza daca credeti ca ati avut halucinatii, vise sau alte explicatii stiintifice. Vreau sa stiu ce a fost, ce ati trait in momentele alea.

Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Citește nuvelele mele, o să afli ce am trăit.
Mai ales nuvela Fenomenul I, dar și altele.
http://bit.ly/2MZ1aZ4 http://bit.ly/2xK1SUi

| T0T a răspuns (pentru sadrian46):

Tu fiind barosan pe TPU ar trebui să te recomanzi astfel și să îți vinzi lucrările... știi, pe bani? Când caut o lucrare, Google nici nu mă lasă să citesc 2 pagini că mă pune să cumpăr. Unde e viziunea economică?

| sadrian46 a răspuns (pentru T0T):

Am și cartea publicată pe hârtie.

17 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Ai vazut vreodata scooby? ce faceau aia? ajungeau la concluzia ca e pananormal si gata,nu? cercetau si cautatu, ceea ce e in Romania nu exista,aroganta pura,sa crezi ca totul are o singura explicatie, acele fenomene au o explicatie rationala si daca nu au nu spunem ca a fost cv pananormal si ca nu stim, cuvantul nu stiu nu exista in limba romana, traim intr o tara de geni, zeii care stiu totul, romanul e specialist in toate, el stie absolut totul

| T0T a răspuns:

Dacă a fost halucinație nu văd cum ar fi putut fi considerat fenomen paranormal. Halucinațiile nu sunt definite ca fenomene paranormale.

| Superior explică (pentru T0T):

Tu ai trait fenomenul, apoi ai tras tu concluzia ca ti s-a parut sau ai halucinat. Pe mine ma intereseaza sa-mi spui experienta, nu ce crezi ca a fost.

| T0T a răspuns (pentru Superior):

Nu ai întrebat asta. Formularea e greșită atunci.

Răspuns utilizator avertizat
| halogen001 a răspuns:

Nu exista nimic paranormal. Tot ce se intampla se supune legilor naturii, legilor fizicii. N-am vazut niciodata nimic paranormal.

| CostinAlamariu a răspuns:

Nu cred

| mastadont a răspuns:

Ok, haide să-ți satisfac curiozitatea și să-ți povestesc cum decurge o experiență extracorporală pentru mine. În primul rând, trebuie să menționez că nu e vorba de nici un fenomen paranormal, aceasta este denumirea acceptată pentru experiență dar nu este decât o halucinație foarte reală produsă de creier voluntar.
În urma unor exerciții, sau uneori chiar și involuntar, simt o vibrație intensă în tot corpul, ca și cum aș fi electrocutat cu milioane de volți, dar fără să doară. Când această vibrație ajunge la o anumită intensitate știu că pot deja să mă desprind de corp, și o și fac. Senzația e ca și cum ai încerca să ieși dintr-un mâl foarte gros, dintr-o mlaștină. După ce reușesc să ies mă simt liber, mă simt ca și cum n-am greutate și substanță.
De aici, pot să fac ce doresc doar cu puterea unui gând. Să-mi vizitez rudele, să merg pe lună, să zbor, să mă transform într-un uriaș cu șase brațe, să aduc în jurul meu 10 îngeri și 30 de gagici, înțelegi tu. Totul pare foarte real, atât de real încât e imposibil de distins experiența față de momentele în care ești treaz. Pentru asta există așa-numitele reality checks, adică un mod de a verifica faptul că încă ești în cadrul experienței. După ce m-am distrat puțin, cu un simplu gând, reușesc să mă întorc în propriul corp. Se simte ca o izbitură ușoară, ca și cum te-ai trânti în pat după o zi obositoare. După aceea, vreo câteva minute, mă simt ca și cum aș fi fost în vacanță pe lună, la o gravitație mult mai mică decât a pământului, și tocmai ce am revenit, adică simt toată greutatea corpului și apăsarea gravitației.
Cum spuneam și în alte răspunsuri, experiența nu e decât o halucinație foarte intensă și care pare foarte reală, o halucinație care poate fi experimentată de oricine dacă cunoaște tehnicile necesare, însă poate fi foarte dăunătoare pentru o minte nedisciplinată și nepregătită.
Pentru tehnici și exerciții, și în general dacă vrei să afli mai multe lucruri despre cum poți să ai o astfel de experiență fără tot tamtam-ul religios care este de obicei asociat cu astfel de experiențe citește această carte: https://obe4u.com › files › the_phase

| raMLesS a răspuns (pentru mastadont):

Ti-ai pierdut timpul cu explicatia asta, el a citit un rand jumate si a inchis.

| mastadont a răspuns (pentru raMLesS):

Treaba lui. Măcar sunt unii pe care chiar îi interesează, chiar am primit mesaje în acest sens, așa că nu simt că am scris în van acest răspuns.

| raMLesS a răspuns (pentru mastadont):

Totusi, ce fumezi de ai astfel de experiente? laughing Cred ca e ceva destul de tare de iti iesi din corp si visezi uriasi cu 6 brate laughing rolling on the floor

| mastadont a răspuns (pentru raMLesS):

Doar iarbă, dar asta ocazional big grin
Dacă nu mă crezi, te provoc să încerci exercițiile din cartea la care am pus link, o să vezi că e posibil.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru mastadont):

E halucinatie doar pentru tine. Pentru crestini e puterea lui Dumnezeu.Si este real. Acesta este un dar, printre alte daruri ca bionecuvantari de la Dumnezeu. Si nu exista tehnici pentru asta, Ci pur si simplu se intampla. Si nu in felul in care ai descris tu. Ci pur si siplu ca si cand te dezbraci de o haina care e confectionata sa imbrace tot corpul. Si nu faci ce vrei ci ce iti e dat de Dumnezeu in momentul acela.

| mastadont a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Ai experimentat? Povestește. Eu povestesc din experiență, din chestiile prin care am trecut și care mi-au demonstrat acest lucru. Tu de unde știi că vine de la dumnezeu? Cum ai ajuns la această concluzie?

| chuckmanson a răspuns:

"Nu ma intereseaza daca credeti ca ati avut halucinatii, vise sau alte explicatii stiintifice."
Oare de ce nu ma miră