| KoroSensei a întrebat:

Ba nu stiu ce naibi am ca de un timp incoace. tot cosmaruri cu draci si demoni am. bine traba sa recunosc sunt unpic cam nesimtit imi bat joc de altii rau si rad in fata la oameni am multa mandrie si cel mai rauu cand am enervez zic pe gura cuvinte foarte rele de oameni de dumnezeu etc crying totusi cand visez in fiecare seara cand dorm pe partea dreapta am niste cosmaruri ingrozitooare nu stiu cat mai rezist nu stiu ce sa zic si mi-e cam frica sa dorm sincer cand sunt in intuneric mi-e frica, desi cand is nervos fac pe nebunu nu stiu ce sa fac m-am tot gandit sa merg la biserica dar nu stiu... faza e ca, dupa ce ma trezesc din cojmar ma pun genunchi in pat ma rog la isus dumnezeu si dupa aia nu mai visez faceti voi calculu eu nu stiu ce sa mai zic
a si sa precizez niste lucurri despre mine:
1.ascult rock
2.stau mult in casa
3.stiu foarte multe lucurri (serios vb, sunt genul de persoana care zice:"intreaba-ma orice si iti dau un raspund")
4.sunt rebel
5. sunt rau de gura
6.sunt foarte orgolios sau manduri sau ciudos cum vrei sa-i zici dar nu tot timpul in anumite cazuri
7. sunt lenes
8.ma enervez cam des
9.din cauza ca am cojamrurui din astea am vazut credeti-ma pe cuvant intunericul si mno cum gandesti daca exista rau traba sa existe si bine.da si mno am inceput sa citesc din bible etc si sa cred in Dumnezeu mult dar... cateodata ma tot intreb exista sau nu? si catoedata imi ziceam dupa ce ma trezezm din cojmaruri vai doamne salveaza-ma nu ma lasa etc in vise vad in ff multe cazuri pe mine sau persoane cunoscute dar cu forma de drac foarte rele si cel mai des vad sfarsituri ale lumii ingrozitoare nu pot explica infine nu stiu ce sa zic dar... ma tot gandeam ca poate ca daca am inceput sa cred in D-zeu am visele astea, dar nu e adevarat eu 90% cred ca din cauza ca sunt cum sunt am visele astea +poate sunt si testat sau nu stiu, credeti-am eram ateu dar acum. oricum as gandii e imposibil sa nu existe Dumnezeu la cate am vazut si trecut si nu doar eu. daca ma uit in lume nu stiu ce sa zic cred ca ma duc la biserca desii nu-mi prea place in ce sens adica nu-mi place cum e la noi dar mna popi corupti totusi nu toti sunt asa marog voi ce parere aveti a rog nu radeti ca nu glumesc sunt foarte foarte foarte foarte foarte rele intunecate visele x_X nu stiu ce sa fac.

Răspuns Câştigător
| ania a răspuns:

Mi se pare de apreciat sinceriatea cu care scrii despre păcatele tale după mine e un semn că Dumnezeu te cercetază. Visele acestea care te sperie, eu cred că sunt de la deavolul care și el se luptă pentru sufletul tău tocmai pentru că vede și păcatele tale dar și că îl cauți pe Dumnezeu. Tocmai de aceea a venit Mântuitorul Hristos pe pămînt pentru că în lupta noastră cu demonii noi n-am fi avut sorți de izbândă fără El. EL a plâtit cu propiul sânge pentru păcatele noaste, pentru a ne curăți de păcate și satan să nu se mai laude că ne are la mână. Nimeni nu poate învinge singur demonii care îl atacă, doar primind darul iertării oferii de Hristos, putem deveni cu adevărat liberi.Alegerea între Dumnezeu și deavol depinde numai de tine. Dacă vrei să îl alegi pe Dumnezeu, poți să te fogi- Tăticul meu din ceruri, îți mulțumesc că ai trimis pe Fiul tău, să moară pentru toate păcatele mele, primesc iertarea ta și victoria asupra demonilor pe care le-ai câștigat când te-ai lăsat omorât în locul meu, vreau să-ți dau sufletul meu și toată ființa mea Ție, îți mărurisesc tot ce ți-am greșit(spune tot ce ai pe conștiință) și iert și eu pe toți care m-au rănit(spune pe cine și pentru ce). Orice demoni de necredință, de hulă, de critică, de mânie, de mândrie, de frică, de rebeliune, vă poruncesc să plecați de la mine acolo unde vă trimite Iisus și să nu vă mai întaorceți, eu îi aparțin Lui! E super că ai început să citești Biblia, ia-o la rând, începe cu Noul Testament, cu evangheliile.Roagă-te să găsești persoanele pe care Dumnezeu le vrea pentru a te sprijini în lupta ta.

Răspuns utilizator avertizat
26 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Depinde și ce filme, muzica sau jocuri joci. Visele apar din mulțimea gândurilor. Dacă îți umpli mintea cu gânduri pozitive, în timp nu vei mai visa asa ceva.

Răspuns utilizator avertizat
| minrest a răspuns:

Trebuie intai sa te intreb ceva: In ce esti sensei? Aikido? Ceremonia ceaiului? Go? Tirul ritual cu arcul? Daca nu esti sensei de nimic, dar te numesti sensei, normal ca dracii, daca exista, au dreptul sa te chinuiasca. Scoate denumirea de sensei, renunta la orice pretentie oricat de secreta la titlu, si chiar din noaptea zilei in care faci asta vei vedea o imbunatatire. Tu dai foarte multe date despre tine. Crezi ca stii multe, dar te exprimi rudimentar, te vezi ca un om care o tine pe a lui si care e incomod pentru altii, toate asta par sa sugereze o inclinatie in directia paranoida, poate nu patologica, dar suficienta ca sa iti afecteze somnul.

Răspuns utilizator avertizat
| minrest a răspuns (pentru KoroSensei):

Sensei nu inseamna autodidact, inseamna ''maestre'', asa se adreseaza un ucenic maestrului sau, si intodeauna este maestru de ceva, maestru intr-o arta traditionala japoneza. De exemplu, in Go ne adresam cu sensei numai cuiva de la care am avut de invatat, si care are cel putin un dan. Numai tu stii cum ai determinat ca stiu maximum 25% din cate stii tu.

| minrest a răspuns (pentru KoroSensei):

Ma gandesc ca ai putea incerca sa nu mananci dupa ora sapte seara, si sa nu bei cafea, cola sau energizante dupa ora patru. Alcool insa ai putea bea. De multe ori am avut cosmaruri fiindca m-am culcat cu stomacul incarcat sau am baut ceva excitant. Salut.

Răspuns utilizator avertizat
| Cring_Dorian_1998 a răspuns (pentru minrest):

Tu chiar nu esti normal... Cred ca ai probleme mai grave ca ale lui! Pur si simplu pustiul a folosit numele unui personaj din Anime, iar tu il judeci pentru asta... Apropo, din cate am inteles eu, tu crezi ca numele lui este Koro?laughing)))

| minrest a răspuns (pentru Cring_Dorian_1998):

1. Nu este pusti, are destui ani mai multi ca tine. 2. Nu are probleme notabile, deci faptul ca as avea probleme mai mari ca el nu ar fi grav. 3. Vorbeam despre un cuvant in limba japoneza, asa ca daca nu ai cunostinte aprofundate in aceasta limba, nu are rost sa te bagi. 4. Eu inteleg ca nu iti renteaza sa citesti atata, dar nu te obliga nimeni sa raspunzi.

| Clorox a răspuns:

Incearca asta...
Ia-ti naibii viata-n maini si nu mai da vina pe cineva cand tu esti ala care este vinovat, stai bre linistit, nu exista demon caruia i-ar iesi ceva daca te chinuie, esti un nimic in lumea asta, chiar crezi ca valorezi ceva sau chiar crezi ca sufletul tau valoreaza ceva? laughing

Răspuns utilizator avertizat
| AC4S4 a răspuns:

Daca esti credincios in Dumnezeu, fii pana la capat. Incearca sa te schimbi, urmeaza-L pe Isus si vei avea pace. Cand te rogi, vorbeste liber, nu citi dintr-o carte de rugaciune, spune o rugaciune cu vorbele tale.
Ajuta sa mergi la biserica, sa fii intr-un mediu in care toti il cauta pe Dumnezeu. Eu merg la biserica la neoprotestanti, imi place mai mult. Mai putine ritualuri si mai multa credinta. Cineva a dat raspuns sa te dai cu mir, sa bei aghiasma sau alte lucruri... doar ritualuri, nu au treaba cu Dumnezeu.

Răspuns utilizator avertizat
| Nilsson a răspuns:

Ar trebui sa faci niste schimbari in viata ta si sa incepi cu muzica pe care o asculti.
Mult timp mi s-a parut un cliseu chestia asta cu ``rockul e muzica satanica`` dar totusi sunt niste aspecte care ar trebui sa iti dea de gandit.

Asa cum anumite substante fac rau corpului, tot asa si anumite tonalitati ale sunetului afecteaza creierul, fie activand zonele responsabile de instinctele primare (sex, agresivitate), fie instaland stari de depresie. Nu intamplator majoritatea ascultatorilor de muzica rock sunt introvertiti si melancolici.
Iar acest gen se bazeaza pe tonalitati joase, cum e basul, care accentueaza starile pe care le-am mentionat.

Nu mai zic de mesajele subliminale sau pe fata care sunt transmise de versuri.

Mai mult decat atat, rockul se mai bazeaza si pe ritmul de toba, asa-numitul beat, care isi are originile ritualurile antice voodoo de invocare a spiritelor.
Si te mai miri ca visezi numai demoni.

De asta e bine sa renunti la genul acesta de muzica, dar in acelasi timp sa incerci sa iti si comportamentul si sa ai o capacitate mai mare de autocontrol.
Sper ca te-am ajutat.

Răspuns utilizator avertizat
| BogdantheDreamer a răspuns:

Poti merge in primul rand la o consiliere psihologica, dat fiind faptul ca esti sedentar, iti poate recomanda sa stai mai mult timp pe afara, sa socializezi, interactionezi mai mult cu oameni. Apoi poti merge si la o Biserica.

Răspuns utilizator avertizat
| Elide a răspuns:

Incearca sa iti cumper mir iti dai cu el pe maini inainte sa te culci si pe frunte i. ati o cruciulita poart. O la gat o bratara cu sfinti bea aghiasma si poate iti vei revenii dar sa le cumperi din biserica ca sa fie sfintite.

Răspuns utilizator avertizat
| AnonimSuprem1 a răspuns:

Chiar daca visezi urat, nu trebuie sa te speri.
1. Ce este frica? Frica este un instinct de supravietuire pe care il mostenim de la maimute. Cand ne este frica? Frica ne este atunci cand credem [ca este posibil sa ni se intample ceva rau.]
Dar, cum te poti lepada de frica? Uite cum: trebuie doar sa fii constient de faptul ca nu ti se intampla niciun rau, si asa vei fi linistit. Iar, daca tu vei simti frica in continuare, desi vei stii ca nu ai de ce sa te temi fiindca nu ti se intampla niciun rau, inseamna ca vine de la duhuri acea frica (niste duhuri fricoase).

Răspuns utilizator avertizat
| muntelezion a răspuns:

AC454 si BogdanTheDreamer ti-au zis cam tot ce trebuie sa stii, respectiv, sa faci. Dumnezeu sa ne binecuvanteze pe TOTI! V

| Malloryy a răspuns:

Salut! cred ca tu ar trebui sa te gandesti mai bine la cum esti de fapt. Poate ai o parere gresita despre tine. Poate incerci sa faci lucruri care nu te reprezinta de fapt si in somn se manifesta o parte din subconstient care ti.se opune comportamentului...asta te face sa te rogi la Dumnezeu, care dupa parerea mea, tine de constiinta. Oricum..argumentele de genul ascult rock..sunt rebel si stau in casa laughing sunt irelevante. Sunt chestii pe care le fac toti adolescentii laughing Dar poate ca asta e problema. poate esti de fapt un tip sensibil si chestiile pe care le faci, subconstientul nu le acceptawinking nah..totusi e normal..la varsta asta inveti chestii si descoperi ce vrei sa faci thinking
Bafta!

Răspuns utilizator avertizat