| Exal a întrebat:

Biblia e singura carte sfanta a caror profetii s-au implinit, comparativ cu celelalte care nu au nici una.
Este acesta inca un motiv pentru care crestinismul PUR e adevarat?

14 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Profetiile implinite sunt dovada ca ceea ce scrie in Bible este real si se intampla. Crestinismul pur ESTE relatat in: Apocalipsa 12,
17. Si balaurul, mâniat pe femeie, s-a dus sã facã rãzboi cu rãmãsita semintei ei, care pãzesc poruncile lui Dumnezeu, si tin mãrturia lui Isus Hristos.

| RAY a răspuns:

Intrebare retorica, desi nu e intrebare, exact cum spuneam un copil de 3 ani nu pune intrebari

| T0T a răspuns:

Cum celelalte nu au niciuna? Pun pariu că tu nu ști altă carte în afară de Biblia ta.

| 6684464 a răspuns (pentru T0T):

Te rog, luminaza-ne!

| T0T a răspuns (pentru 6684464):

Mai luminează-te și singur că de aia ai creier.

| Exal explică (pentru T0T):

Nu am gasit nimic coerent.

| 6684464 a răspuns (pentru T0T):

Am inteles...hee hee

| doctorandus a răspuns (pentru 6684464):

"What is the rationale for distorting the scriptures so flagrantly? Well, the answer, of course, is obvious: the gospel writers were desperate to prove that their man Jesus was the Messiah who had been promised in the Old Testament. Since there really were no prophecies of a virgin-born, crucified, resurrected Messiah in the Old Testament, they had to twist and distort to give the appearance that Jesus was the long-awaited one." Till Farrell, Prophecy Fulfillment: An Unprovable Claim.

| Holiday a răspuns:

Crestinismul e doar o afacere. Smecheria in aceasta afacere este sa convingi credulii de diverse lucruri traznite prin promisiuni si amenintari fara nici o baza reala. Pentru asta e nevoie de niste tertipuri cum ar fi inocularea ideii ca exista personajele din poveste, ca ele au facut "niste" treburi (gen profetii, minuni, etc), ca daca faci/nu faci "niste" treburi o sa fii pedepsit/recompensat, dupa caz, etc.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Coincidentele sau deductiile logice nu concluzioneaza absolut nimic.
Daca eu spun cateva deductii logice sau zic la intamplare ceva ce ar fi posibil sa se intample nu inseamna ca eu sunt un profet.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Cu cat incerci sa ghicesti mai mult, cu atat e mai posibil sa nimeresti macar una.

| xerxes1 a răspuns:

Nu s-a indeplinit nicio profetie.
Toate repet TOATE asa-zisele profetii biblice, au fost redactate post eventum.
Daca eliminam elementele pagane din crestinism, nu mai ramane nimic.

| Mircea08 a răspuns:

Faptul ca s-au implinit niste profetii tot in acea carte este scris, prin urmare cine crede in carte crede in tot ce scrie acolo inclusiv in profetiile care s-au implinit

| 6684464 a răspuns:

Da.