| anonim_4396 a întrebat:

BIBLIA-verset cu verset—Ateii ataca, teistii se apără.
Primul duel din aceasta categorie.

Paradox: 2 Samuel 24:1 vs 1 Cronici 21:1

Cine a stârnit pe David, Dumnezeu sau Satana?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Unde atacă ateii că n-au cu ce să atace decât cu prostie în perimetrul Bibliei. laughing

Amândouă afirmațiile sunt adevărate, dacă ai să citești în LXX ai să înțelegi și de ce.
Dumnezeu nu este AUTORUL răului, dar îngăduie unele lucrări ale Satanei dacă acestea nu împiedică Planul Său. (lucrările Satanei ce sunt aprobate de Dumnezeu sunt pentru a încerca credința oamenilor)

108 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Îmi pare rau baieti, dar acest duel e căștigat de teisti.
Am primit argumentul urmator:
Dumnezeu se foloseste prin Divolul, nu diavolul îi cere sa "stârnească" duhul lui David, ci însuși Dumnezeu o cere prin el (diavol).
Așadar ambele afirmații sunt corecte.

Al doilea duel cu alta ocazie. Succes.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru GabiDumitrescu):

Tu vezi ce-ți zice. Deși nu are școală, dă un răspuns destul de deștept la întrebarea aia. laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru GabiDumitrescu):

Am citit doar 3 contradictii din linkul dat de tine, acestea sunt:
Cât a durat creaţia?
Când au fost create stelele?
dar cea mai buna e
Din ce au fost create animalele?
sustine ca animalele din ape au fost create din apa...deci, cum poate cineva sa citeasca versetul ala si sa interpreteze chestia asta, cum? cum?

Pe bune? tu chiar crezi ce scrie pe siteul ala fara sa verifici?
credeam ca ai potential, m-am inselat.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Ah, pe alea in-your-face le-ai ratat, gen intii a fost creat barbatul vs au fost creati amindoi odata sau intii omul si dupa aia animalele vs intii animalele si dupa aia omul. Carry on, carry on.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Fara antagonistul incornorat povestea asta ar fi absolut neinteresanta si nimeni nu ar mai lua biblia in serios. Diavolul e ala care da de lucru religiilor bazate pe biblie de mai bine de o mie de ani...

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru GabiDumitrescu):

Avand in vedere ca 3 dintre ele sunt aberant argumentate si false, puse acolo sa isi sustina omul parerea, de ce nu ar fi toate la fel?
referitor la cea cu barbatul si femeia, pe bune, chiar nu intelegi ce scrie? nu e contradictie chiar deloc.
nici cea cu animalele nu o intelegi? ai dat click pe linkul care te duce direct la verset sa citesti si versetul 21 si 22 convenabil eliminate din exemplul acela?

iti dau paste cu versetele...
18. Şi a zis Domnul Dumnezeu: "Nu este bine să fie omul singur; să-i facem ajutor potrivit pentru el".
19. Şi Domnul Dumnezeu, Care făcuse din pământ toate fiarele câmpului şi toate păsările cerului, le-a adus la Adam, ca să vadă cum le va numi; aşa ca toate fiinţele vii să se numească precum le va numi Adam.
20. Şi a pus Adam nume tuturor animalelor şi tuturor păsărilor cerului şi tuturor fiarelor sălbatice; dar pentru Adam nu s-a găsit ajutor de potriva lui.
21. Atunci a adus Domnul Dumnezeu asupra lui Adam somn greu; şi, dacă a adormit, a luat una din coastele lui şi a plinit locul ei cu carne.
22. Iar coasta luată din Adam a făcut-o Domnul Dumnezeu femeie şi a adus-o la Adam.

te rog nu ma pune sa ti le desenez.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru OctavianDanielMaria):

Ha ha ha.ce am râs.
Descoperă un tărâm necunoscut aici și fă haz pe seama știintei:
https://www.descopera.ro/......-este-plat

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Ha, ha, ha - au emis o TEORIE. Si eu pot teoretiza ca tu ai un neuron, un c0i, si micropenis. Mai ramane sa si DEMONSTREZ treaba asta...

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Hai, deseneaza. Si mai zi cum de dumnezo' asta atotputernic a avut nevoie de Adam ca sa boteze animalele. Nu de alta, dar inca se mai descopera specii noi si Adam nu mai e prin zona sa le boteze.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Deci daca e conform elucubratiilor biblice - ca la cate timpenii sunt pe acolo, automat cam orice set de teorii privind orice ar fi emis de niste oameni de stiinta, se va gasi macar una care sa poata fi alaturata cu ceva de acolo - aia e buna. Logica de fier, imi place!

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru GabiDumitrescu):

Facuse e la timpul trecut, mai mult n-are rost sa zic, esti ca un zid.
Iar faptul ca adam a primit sarcina de a denumi animalele nu arata lipsa de putere a creatorului, ci arata lipsa ta de deschidere la a citi si a intelege un text.
intrebarea se pune, de ce nu ar fi facut treaba asta? oare un om nu isi pune copilul sa isi boteze animalul de casa?
pe bune?
nu cred ca te-ar ajuta desenul.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru GabiDumitrescu):

Nu e numai asta frățică, sunt multe lucruri care erau învăluite în mister în vechime.
Ți-aș da niște diamante din biblie, dar mă tem că te vei șterge la. cu ele. Așa că mai bine te las cu sportul tau si cu politica ta.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Try me.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Hai zi si cu ziua de odihna. De ce are nevoie atotputernicul sa se odihneasca? De ce are nevoie de o sageata care sa ii faca mizeriile pe care ar trebui sa le faca el? P.S. Deci Adam a numit si speciile alea de prin fundul oceanului planetar sau de prin cine stie ce pesteri la care abia acum s-a ajuns? Si acum Adam s-a reincarnat in vreo cateva sute-mii de cercetatori care denumesc specii noi? P.S. Imi place sa inteleg texte cu sens, nu de-astea pe care sa le inteleg astfel incit sa se suprapuna cu fanteziile care mi s-au bagat pe git de mic copil. Imi pare rau, dar pe alea nu le-am inghitit nici in copilarie si nu le inteleg nici acum.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru GabiDumitrescu):

Intrebarile sunt infantile, cu ce iti intareste tie dovada inexistentei sau existentei divinitatii daca ai primi raspuns la ele.
din pacate contesti ceea ce nu cunosti,
chimia a dovedit de mult ca anorganicul nu poate sa prinda viata, iar evolutia darwinista e de multi ani dovedita ca fiind falsa, presupun ca stiai, nu?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Am zis eu ca teoria lui Darwin e infailibila? Toate teoriile privind evolutia universului/vietii si aparitia lor sunt teorii. Asta cu barbosul creator si ingerasii care iti cinta la harpa dupa ce crapi - sau dracii care te coc la foc mic daca nu te inchini la popa/imam/whatever - e cel mai usor de inghitit pentru mase. Cam nasol sa accepti faptul ca traiesti, faci ce faci, si dupa aia crapi, iar majoritatea nemernicilor scapa nepedepsiti.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru GabiDumitrescu):

Tot ceea ce sustii tu acolo provine din crestinism si nimic din biblie.
iar daca vrei sa ai o discutie serioasa despre divinitate singura sursa este biblia, daca vrei sa contesti ceva, orice, trebuie sa studiezi acel ceva inainte de a-l contesta.

| RAY a răspuns:

Cine a stârnit pe David, Dumnezeu sau Satana?

nimeni, ceea ce scrieti voi e o blasfemie biblica

| doctorandus a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

De fapt, nu: doar la crestini Satana e antagonistul lui Dumnezeu. La evrei Satana e servitorul lui Dumnezeu, un fel de procuror pus sa organizeze flagrante.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Stai breh usor ca si in biblie sunt povesti cu lumea de apoi si alte alea. Daca vrei sa contesti faptul ca un rahat ar avea gust de trandafir, mirosul e suficient.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru GabiDumitrescu):

Ce ar fi daca ai veni punctual cu un argument nu generalist cum ai facut-o in ultima postare, sa inteleg ca ti se pare absurda existenta unei lumi de apoi si de aceea nu ti se pare plauzibila biblia sau?

sa stii ca fizica cuantica incepe sa sustina existenta unei "lumi de apoi" happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Mersi ca îți verși nervii pe biblie iar nu pe mine cum fac unii.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Teoria lumilor paralele mi se pare ok. Lumea de apoi din biblie cu ingerasi si alte alea... sa fim seriosi. Cele zece porunci? Dumnezeul ala bun care omoara mai multi oameni ca Pol Pot, Stalin si Hitler la un loc doar in decursul VT? Multe din biblie ar putea fi interpretate la nivelul de acum si parca alta ar fi treaba. Uite, sa vina miine o organizatie care sa nu ma ia de timpit si sa zica da breh, uite ca rescriem biblia - gizas e extraterestru, care a fost implantat ma-si direct in uter printr-o operatie laparoscopica, de aia l-a nascut fecioara, invierea chiar a avut loc doar ca cineva s-a teleportat si l-a injectat cu nanoboti care l-au adus inapoi la viata, ridicarea la cer a fost urcarea lui la nava-mama cu o raza tractoare, si multe altele. Eh, parca asa ar mai merge, nu? Femeia din coasta lu' Adam si sarpele vorbitor, si sa vrei sa ia cineva elucubratiile astea in serios.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru doctorandus):

Eu sunt creștin si nu sunt de acord cu aberatiile crestine care se fac pe margine.
Deci nu ne baga pe toti în aceeasi oală, te rog frumos.

Iar lozinca evreilor este una și acceasi cu a mea.