| anonim_4396 a întrebat:

Bună, am 21 de ani si in urma cu 6 ani mi-am făcut o promisiune mie, cât și lui Dumnezeu ca nu voi avea relații sexuale pana la căsătorie. Lucru pe care l-am păstrat, însă și-a pus destul de mult amprenta pe personalitatea mea în ceea ce privește relațiile sentimentale. Am avut o relatie și ma simțeam vinovată de orice gest micuț, sarut sau însăși ideea de a avea iubit. Simteam ca păcătuiesc. Ma gândeam ca poate nu era persoana potrivita și de aceea simt toate starile de vinovăție, dar poate e ceva care chiar o sa imi afecteze viața. Poate faptul ca nu am ajuns sa iubesc, fiind doar in faza de îndrăgostire, sau faptul ca el era foarte diferit de mine m-au făcut sa am toate starile contradictorii? Sau faptul ca a fost prima relatie?

36 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Am avut o relatie.
Ce înseamnă asta.
Văd că majoritatea celor de pe TPU când scriu - am sau am avut o relație, că au avut și acte sexuale cu acea persoană.
Dta când l-ai scos pe Dumnezeu și căsătoria la înaintarw și le-ai băgat în viața ta, și ai mai băgat și o promisiune solemnă, ai decis ce se va întâmpla.
Astfel, relația a avut loc, tot ce era firesc și natural un sărut, se bătea cap în cap cu jurământul tău. În contradicție cu jurământul tău. Viața din tine, care este mai puternică decât tine, în contradicție cu tine. Așa ai ajuns.

| unvecin a răspuns:

„Nu vă înjugați la un jug nepotrivit cu cei necredincioși. Căci ce legătură este între neprihănire și fărădelege? Sau cum poate sta împreună lumina cu întunericul?" (2 Corinteni 6:14)

Ești credincioasă în alegerea ta. Felicitări. Fii sigură că vei fi binecuvântată pentru asta. Într-o zi vei întâlni un băiat credincios și va fi bine pentru amândoi. Succes.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Ai văzut aerul? L.ai atins? Cum arata?
Sau ai vazut creierul tau? L ai atins? Daca nu... nu există

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, aerul se vede. E format in primul rand din atomi de azot, oxigen ai argon. Il simti cand il tragi in plămâni si cand bate vantul, intra in reactia de ardere.

Hmm creierul exista. S au facut destul operatii pe creier uman si suficiente disectii si autopsii, deci.

Hai ca poti mai mult, mai cauta...

| Helper07 a răspuns:

Ne-ai spus chestia cu promisiunea pentru ca noi sa-ti raspundem ca din cauza aia te simteai vinovata? Ai facut o promisiune, n-o incalca, mai ales ca e facuta lui Dumnezeu. Eu am facut o promisiune odata, si am respectat-o, dar a fost greu, si am citit un verset din proverbe care spune ca e o cursa pentru om sa faca in pripa o fagaduinta sfanta si abia dupa ce a facut juruinta sa se gandeasaca. De atunci mi-am promis mie ca nu voi mai face promisiuni... sau cel putin nu in "pripa", pentru ca in viata trebuie sa faci cateva promisiuni cum ar fi cea de la casatorie.

Răspuns utilizator avertizat