| anonim_4396 a întrebat:

Buna! As avea o întrebare, va rog lăsați răspuns doar dacă sunteți în cunoștință de cauză.
Sunt fata și mă gândesc în viitor să mă convertesc de la ortodoxie la islam. Nu sunt un creștin practicant, dar de un an și ceva mnam axat mai mult pe latura spirituală și cred că islamul mă convinge, simt că am o chemare. Am făcut multe păcate, vreau să știu... Ca femeie, in cazul in care mă voi converti și voi vrea să mă. casatoresc, virginitatea contează?

20 răspunsuri:
| halogen001 a răspuns:

Cea mai buna convertire e trezirea la realitate.
Zeii sunt personaje imaginare.
Dacă ar exista un zeu atotputernic care care poate face orice, atunci acel zeu nu ar avea nevoie de nimic de la om. Pentru el omul ar fi nimic, deci dispar ideile de iubire, ajutor, răsplată sau pedeapsa din partea zeului de tip Ba-Bau.
Are nevoie zeul atotputernic de ceva de la om? Nu. Îi va da omului ceva? Nu.
Cine are nevoie de credința omului, de ritualuri primitive, cântece și poezii, zeul atotputernic care nu are nevoie de nimic sau omul mincinos pentru a înșela omul naiv, credul și neștiutor? Evident ca omul mincinos are nevoie de asa ceva.
E interesat zeul atotputernic de ce face omul, ce mănâncă, cum se înmulțește, ce povesti citește, cum trăiește, dacă moare sau dacă mai trăiește? Evident ca nu.
Ce face un zeu atotputernic care iubește omul? Stă ascuns, e invizibil și surdomut, nu comunică cu omul, face purici, păduchi, viermi, ploșnițe, căpușe, țânțari, viruși, bacterii și în loc sa ajute omul se ocupă cu minuni și lasă omul să moara de boli, de frig, de foame, în accidente și în războaie? Evident ca nu. Natura a făcut tot ce există. Nu făcea purici și păduchi un zeu inteligent care iubește omul.
Credința în zeu e doar credința în omul mincinos. Zeul nu a vorbit cu tine, nu ți-a cerut nimic și nu ți-a promis nimic (asta în cazul că ar exista un zeu, că în realitate nu exista nici un zeu).
"Toţi oamenii care gândesc sunt atei." - Ernest Hemingway
"Religia s-a născut când primul ticălos l-a întâlnit pe primul prost." – Voltaire
"Toate religiile sunt întemeiate pe teama celor mulţi şi pe isteţimea câtorva." - Stendhal
"Una din marile tragedii ale omenirii este că moralitatea a fost răpită de către religie." - Arthur C. Clarke
"Religia este capodopera artei de a dresa animalele, deoarece dresează oamenii cum să gândească." - Arthur Schopenhauer
"Modul de a vedea, prin credinţă, este de a închide ochiul raţiunii." - Benjamin Franklin
"Puneţi la îndoială cu îndrăzneală până şi existenţa lui Dumnezeu pentru că, dacă ar fi unul, trebuie cu atât mai mult să fie de acord cu omagiul raţiunii decât al fricii oarbe." - Thomas Jefferson
"Proştii resping ceea ce văd dar nu ceea ce cred; înţelepţii resping ceea ce cred şi nu ceea ce văd." - Huangbo Xiyun
"E nevoie de religie pentru ca oameni buni să facă lucruri rele." - Steven Weinberg
"Cele mai groaznice şi cele mai crude crime pe care istoria le-a înregistrat au fost comise sub adăpostul religiei sau al altor motive la fel de nobile." - Mahatma Gandhi
"Ceea ce se afirmă fără dovezi poate fi respins fără dovezi" - Christopher Hitchens
"Religia este considerată de oamenii obişnuiţi ca fiind adevărată, de către înţelepţi ca fiind falsă, de conducători ca fiind utilă" - Seneca cel Tânăr
"Oamenii nu comit vreodată crime cu atâta dedicare şi cu atâta bucurie ca atunci când o fac din motive religioase" - Blaise Pascal
"Toate religiile sunt inventate de catre oameni." - Napoleon Bonaparte
"Religia este unul din motivele pentru care cei saraci nu ii omoara pe cei bogati" - Napoleon Bonaparte
"Religia este excelenta pentru a controla oamenii obisnuiti." - Napoleon Bonaparte
"Cel care nu vrea să gândească e bigot, cel care nu poate să gândească e prost, cel care nu îndrăzneşte să gândească e sclav." - William Drummond
"Nu ai nevoie de Biblie pentru a justifica iubirea, dar nu a fost inventată o metodă mai bună pentru a justifica ura." - Richard A. Weatherwax
"Dumnezeu ar trebui executat pentru crime împotriva umanităţii." - Bryan Emmanuel Gutierrez
"A numi ateismul religie e ca şi cum ai numi chelia o culoare de păr." - Don Hirschberg
"A spune că ateismul necesită credinţă este la fel de cretin ca a spune că necredinţa în zâne şi spiriduşi necesită credinţă. Chiar dacă însuşi Einstein mi-ar zice că este un spiriduş pe umărul meu, tot i-aş cere dovezi şi nu aş greşi cerându-i-le." - Geoff Mather
"Din câte pot să-mi dau seama după studiul scripturii, tot ce faci în rai este să stai degeaba toată ziua şi să-l slăveşti pe Dumnezeu. Nu ştiu ce ai face tu, dar cred că după primii, oh, nu ştiu, 50.000.000 de ani de făcut asta aş începe să mă plictisesc puţin." - Rick Reynolds
"Credinţa nu îţi dă răspunsuri, doar te opreşte din a pune întrebări." - Frater Ravus
"Zeii nu omoară oameni, oamenii cu zei omoară oameni." - David Viaene
"O minciună este o minciună chiar dacă toţi o cred. Adevărul este adevăr chiar dacă nimeni nu îl crede." - Douglas Adams
"Când un om delirează se numeşte nebunie. Când mulţi oameni delirează se numeşte religie." - Robert Pirsing
"Sunt împotriva religiei pentru că ne învaţă să fim satisfăcuţi cu neînţelegerea lumii." - Richard Dawkins
"Un om este primit intr-o religie pentru ce crede si este izgonit pentru ce stie." - Samuel Clemens
"Religia - o fraza de dânsii inventata
Ca cu a ei putere sa va aplece-n jug,
Caci de-ar lipsi din inimi speranta de rasplata,
Dupa ce-amar muncirati mizeri viata toata,
Ati mai purta osânda ca vita de la plug?

Cu umbre, care nu sunt, v-a-ntunecat vederea
Si v-a facut sa credeti ca veti fi rasplatiti...
Nu! moartea cu viata a stins toata placerea -
Cel ce în asta lume a dus numai durerea
Nimic n-are dincolo, caci morti sunt cei muriti." - M. Eminescu- Împarat si proletar
"Religia este opiumul maselor." - Karl Marx
"Omul nu va fi liber până când ultimul rege va fi spânzurat cu intestinele ultimului preot." - Denis Diderot
"Cuvantul «dumnezeu» nu este nimic altceva pentru mine decat expresia si produsul slabiciunii umane, Biblia este o colectie de legende onorabile, dar primitive, care sunt, in orice caz, destul de copilaresti". "Nici un fel de interpretare, indiferent cat de subtila, nu-mi poate schimba opinia", Albert Einstein (intr-o scrisoare scrisa de Einstein catre filozoful Eric Gutkind,, 3 ianuarie 1954)
"Daca oamenii sunt buni doar pentru ca le este frica de pedeapsa si pentru ca spera la o recompensa, atunci suntem într-o stare jalnica." A. Einstein
"Biserica spune că Pământul este plat, dar eu ştiu că este rotund pentru că am văzut umbra lui pe Lună şi am mai multă încredere în o umbră decât în Biserică." - Ferdinand Magellan
"Se poate ca rolul nostru pe această planetă să nu fie slăvirea lui Dumnezeu, ci crearea lui." - Arthur C. Clarke
"Citită cum trebuie, Biblia este cea mai puternică forţă pentru ateism concepută vreodată." - Isaac Asimov
"Religia este o rămăşiţă a copilăriei inteligenţei noastre." - Bertrand Russel
"Şi dacă ar exista un Dumnezeu, cred că este foarte improbabil ca el să aibă atâta vanitate încât să se simtă jignit de cei care se îndoiesc de existenţa lui." - Bertrand Russel
"Nu mă deranjează părţile pe care nu le înţeleg din Biblie, ci părţile pe care le înţeleg." - Mark Twain
"Credinţă înseamnă a crede ceea ce ştii că nu e adevărat." - Mark Twain
"Vrea Dumnezeu să împiedice răul dar nu poate? Atunci este neputincios. Poate dar nu vrea? Atunci e răuvoitor. Vrea şi poate? Etunci este diabolic." - Epicurus
"Ar fi foarte frumos dacă ar exista un Dumnezeu care a creat lumea şi care a fost o forţă benevolentă, dacă ar exista o ordine morală în Univers şi viaţă după moarte; dar este frapant faptul că toate acestea sunt exact ceea ce suntem obligaţi să ne dorim." - Sigmund Freud
"Religia este o iluzie şi îşi derivă puterea din faptul că se potriveşte cu dorinţele noastre instinctuale." - Sigmund Freud
"Nu pot crede că acelaşi Dumnezeu care ne-a înzestrat cu simţ, raţiune şi intelect, a făcut asta cu scopul ca noi să uităm să le folosim." - Galileo Galilei
"Credinţa inseamna să nu vrei să ştii ce este adevărat." - Friedrich Wilhelm Nietzsche
"Din paradis lipsesc toţi oamenii interesanţi." - Friedrich Wilhelm Nietzsche
"Dacă ignoranţa faţă de natură a dat naştere la zei, atunci cunoştinţele despre natură îi vor distruge." - Baron D'Holbach
"Nu este la fel ca în Biblie, că Dumnezeu a creat omul în propria sa imagine. Dar, dimpotrivă, omul l-a creat pe Dumnezeu în propria sa imagine." - Ludwig Feuerbach
"Nu poţi convinge un credincios de nimic; credinţele lor nu se bazează pe dovezi, ele se bazează pe nevoia adânc înrădăcinată de a crede." - Carl Sagan
"Este de departe mai bine să se înţeleagă universul aşa cum este el de fapt decât să se persiste în amăgire, oricât de satifăcătoare şi liniştitoare ar fi." - Carl Sagan
"Tot mai sunt de părere că o clopotniţă cu paratrăznet denotă lipsă de încredere." - Doug McLeod
"Susţin că amândoi suntem atei. Eu doar cred mai puţin cu un zeu decât tine. Când vei înţelege de ce îi respingi pe ceilalţi zei posibili, vei înţelege de ce îl resping pe al tău." - Stephen Roberts
"Trebuie să punem la îndoială logica poveştii de a avea un atotştiitor şi atotputernic Dumnezeu care a creat oameni cu defecte şi apoi îi învinovăţeşte pentru propriile sale greşeli." - Gene Roddenberry
"Dă-i unui om un peşte şi va mânca o zi, învaţă un om să pescuiască şi va mânca o viaţă, dă-i unui om religie şi va muri rugându-se să primească un peşte." - necunoscut
"Cum e, e omul una din greşelile lui Dumnezeu sau e Dumnezeu una din greşelile omului?" - Friederich Nietzche
"Dumnezeu spune: refuz să dovedesc că exist deoarece dovezile nu necesită credinţă şi fără credinţă sunt nimic." - Douglas Adams
"Omul a avut dintotdeauna nevoie de o explicaţie pentru toate lucrurile din lume pe care nu le înţelegea. Dacă nu exista o explicaţie, inventa una." - Jim Crawford
"Dacă Dumnezeu este alpha şi omega, începutul şi sfârşitul, cunoaşte trecutul şi viitorul, după cum scrie în Biblie, de ce se roagă oamenii şi cred că pot schimba ceva?" - Mark Fairclough
"Religia invata cel mai mare neadevar, ca moartea nu este sfarsitul."

| Seba2013 a răspuns (pentru halogen001):

Haha o sa iti dau vot pentru prima propozitie. Rest esti baiat destept dar nu religios. Daca aveai si credinta erai si mai destept.
Rest doar atat, nu intru in dezbatere.

| halogen001 a răspuns (pentru Seba2013):

Eu altfel vad credința și inteligența laughing
"Religia s-a născut când primul ticălos l-a întâlnit pe primul prost." – Voltaire
"Modul de a vedea, prin credinţă, este de a închide ochiul raţiunii." - Benjamin Franklin

| Niciunnumedeutilizator a răspuns:

Strict pe întrebare, nu prea! E chiar mai bine să nu fii fecioară, deoarece o femeie care a fost căsătorită înainte și a divorțat/rămas văduvă devine propriul ei "wāli" (tutore), adică nu poate fi măritată fără voia ei (de obicei, wāli e tatăl sau bunicul fetei). Pentru desfrânare, trebuie să te căiești și gata!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Iubita mea, de ce te gândești să părăsești creștinismul? Ce te atrage la Islam atât de mult? Ce poate fi mai profund acolo? Chiar aș dori să știu.

Uite un răspuns pe care l-am mai dat aici pe site, îl atașez acum:

"De ce creștinismul?

Pentru că cel mai intim și frumos mod ca Divinitatea să Se descopere omului este prin întrupare, exact ceea ce a făcut Hristos. Cum ar putea ca oamenii să înceapă să Îl înțeleagă pe Dumnezeu dacă nu prin devenirea Lui Om printre oameni? Este scris, Cuvântul (Logos) S-a făcut trup și a locuit printre noi plin de har și de adevăr.

Pentru că învățătura creștinismului ne îndeamnă la desăvârșire. Să îți iubești vrăjmașii e de-a dreptul dumnezeiesc. Și e de înțeles de ce ni s-a dat așa o "poruncă". Pentru că ni s-a dat dreptul să fim părtași naturii dumnezeiești și, implicit, puterea de a iubi pe toți.

Pentru că Dumnezeul creștinismului este unul format, după logică, din cel puțin două Persoane (Genesa: Să facem om după chipul și asemănarea Noastră!). De ce? Iubirea se dăruiește. Trebuie să existe cineva peste care să o reverși. De aceea Tatăl L-a născut pe Fiul înainte de veșnicii, El Însuși fiind Iubirea...

Pentru că Hristos este răspunsul la cele mai mari nevoi și dorințe ale omenirii din toate timpurile, El, care este Calea, Adevărul și Viața.
Omul a tânjit la o Cale spre Cel ce l-a întocmit, la un drum spre cunoașterea lui, care să îi aducă liniștea sufletului tulburat. De asemenea, filosofia din cele mai vechi timpuri a exprimat suspinul omului după Adevăr... Iar moartea? Moartea e cel mai mare necunoscut, iar necunoscutul naște frică. Hristos e Viața veșnică, e Iubire (Dumnezeu adevărat), iar în iubire nu este frică.

Aici sunt doar câteva exemple."

Sper să iei hotărârea cea bună.

Răspuns utilizator avertizat
| Theologos a răspuns:

În islam femeia este doar un obiect al plăcerii bărbatului. Este proprietatea lui. Nu există iubire interpersonală. Ai citit Coranul?
Despre ce înseamnă fericirea interpersonală, de fapt, vezi: https://www.chilieathonita.ro/......personala/

| RAY a răspuns (pentru Theologos):

Si in Romania ce este?
romancele sunt mai abuzate femei din ue, esti ipocrit si rasist, au famili mai fericite decat ipocriti ca voi care inselati dar va dati sfinti

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Tu draga fa ce iți dorește inima, nu asculta de șerpi

| Theologos a răspuns (pentru RAY):

Din limbajul tău deduc că așa este cum spui în cazul tău - în familia ta. Și tu evident că nu ești ortodox. Comportamentul tău este încă un motiv pentru ortodoxie.

| RAY a răspuns (pentru Theologos):

86% din romani sunt ortodoxi copile, desi majoritatea femeilor abuzate sunt ortodoxe, greu e sa gandesti nu? si de craciun jignesti si dai cu venin si vb de dumnezeu

| Niciunnumedeutilizator a răspuns (pentru Theologos):

Ați citit lucrarea "Despre erezii" de Sf. Ioan Damaschin? E chiar vorba despre islam acolo.

| Theologos a răspuns (pentru Niciunnumedeutilizator):

Nu am citit chiar lucrarea în cauză, însă am citit destule de la Sf. Ioan Damaschin. Este unul dintre cei mai mari sfinți teologi ai ortodoxiei.

| Theologos a răspuns:

Draga mea, nu vreau să mă angajez în discuții sterile pe tema Scripturii care se pare că este foarte prost înțeleasă (de exemplu sunt prezentate păcate ale personajelor biblice ca virtuți și virtuțile acestora sunt înțelese ca păcate) în acest forum, mai ales că se pare că există o agresivitate în limbaj și o incultură teologică cum rar am întâlnit.

Un utilizator ți-a recomandat să-l citești pe Sf. Ioan Damaschin - este o recomandare foarte bună.

Dincolo de asta, discutăm aici de învățături de credință și nu de oameni. Nu este de ajuns ca cineva să spună despre sine că este ortodox ci și trebuie să urmeze acest mod de viață - vezi https://www.chilieathonita.ro/2021/06/17/ce-este-ortodoxia/. Pe de altă parte Coranul are ca învățătură exact ceea ce îți spunem în răspunsurile noastre. Acolo este problema. Dincolo de asta, însă, cred că problema ta este să-ți găsești un partener bun. Pentru aceasta poate că te ajută articolul de aici: https://www.chilieathonita.ro/2021/10/09/sot-bun-cum-sa-ne-gasim/

| WL a răspuns:

In legea Islamica, da, virginitatea este prioritara. Nu te-as sfatui sa treci de la ortodocsie la islam pentru ca femeile islamice au viata grea prin foarte multe interdictii, iar femeile de acolo sunt considerate obiecte de consum...

| RAY a răspuns (pentru WL):

Altul rasist

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Mulsulmani doar impun legea lui dumnezeu care e si al vostru
Femeia să se înveţe în linişte, cu toată ascultarea. Nu îngăduiesc femeii nici să înveţe pe altul, nici să stăpânească pe bărbat, ci să stea liniştită. Căci Adam a fost zidit întâi, apoi Eva. (1 Timotei 2, 11-13)

Pentru că nu bărbatul este din femeie, ci femeia din bărbat. Şi pentru că n-a fost zidit bărbatul pentru femeie, ci femeia pentru bărbat. (1 Corinteni 11, 8-9)
„Dacă un bărbat întâlneşte o fată fecioară nelogodită şi o forţează să se culce cu el şi este descoperit, bărbatul care s-a culcat cu ea, să plătească tatălui fetei cincizeci de şecheli de argint. Ea să rămână soţia lui, pentru că a necinstit-o, iar el nu va putea s-o izgonească toată viaţa lui." (Deuteronom 22:28-29)

| RAY a răspuns (pentru RAY):

"Dacă un om înşală o fecioară care nu este logodită şi se culcă cu ea, va trebui să-i plătească zestrea şi să o ia de soţie." (Exodul 22:16)

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Vi se pare ca Biblia este un exemplu de moralitate? Aici ma refer aici la pasajele de mai jos, va rog sa aveti rabdare sa cititi tot (nu o sa fie greu daca va plac povestile xxx cu tenta sadica)

- in Geneza, povestea cu Lot nepotul lui Avram, locuitor al Sodomei care a fost salvat de D-zeu impreuna cu familia sa; acesta si-a oferit propriile fiice virgine spre a fi violate de o multime de oameni pentru ai scapa pe cei doi ingeri de la viol; in timp ce se indepartau de oras sotia lui Lot s-a uitat inapoi si pentru acesta mare greseala a fost trasformata intr-o stana de piatra; dupa acest episod Lot impreuna cu ficele lui s-au stabilit intr-o pestera; acestea ducand lipsa unui barbat l-au imbatat pe tatal lor si au facut fiecare cate un copil cu el. (Geneza cap. 19)

(Textul original: http://www.bibliaortodoxa.ro/carte.php?id=25&cap=19)

- in Judecatorii, apare iarasi o poveste similara; acesta este despre un preot care calatoreste impreuna cu concubina lui si sunt cazati peste noapte in casa unui batran; dar la casa acestui batran se strang o multime de oameni care cer ca cesta sa-l scoata afara pe oaspetele lui; batranul pentru al apara pe preot isi ofera propria fiica virgina si pe concubina preotului spre a fi violate si abuzate toata noaptea; in urma acestor abuzuri concubina preotului isi pierde viata; preotul dupa ce i-a constatat decesul a taiat-o pe concubina sa in 12 parti pe care le-a trimis la toate hoatarele Israelului (Judecatorii cap. 19 vers. 22 - 29)

(Text original original: http://www.bibliaortodoxa.ro/carte.php?id=46&cap=19 incepand cu versetul 22 pana la 29)

- povestea lui Avram care calatorea prin Egipt impreuna cu sotia lui, Sarai, care era foarte frumoasa; acesta temandu-se ca va fi omorat pentru ai fi luata sotia prefera sa spuna ca este sora lui; acesta ajunge in haremul faraonului, iar Avram se inbogateste devenind unul din apropiatii faraonului; pana la urma foraonul realizeaza ca Sarai este sotia lui Avram si i-o da inapoi(Geneza cap. 12 vers. 11-20); acestia doi pleaca din Egipt si repeta aceeasi figura si cu regele Gherarei (Geneza cap. 20), deci mai pe romaneste Avram si scos nevasta la produs.

(Text original:
http://www.bibliaortodoxa.ro/carte.php?id=25&cap=12 incapand cu versetul 11 partea cu faraonul
http://www.bibliaortodoxa.ro/carte.php?id=25&cap=20 partea cu regele regele Gherarei)

- partea cand D-zeu ii cere lui Avram sa-si sacrifice fiul pentru a-si demonstra credinta, dar se rasgandeste in ultimul moment; va da-ti seama ce sperietura a tras saracul Isaac cand propriul tata a incercat sa-l omoare.

- in Judecatorilor, in capitolul 11 are loc un sacrificiu uman pe bune; in acest capitol conducatorul militar Ieftae Galaaditul face o intelegere cu D-zeu ca daca ii va invinge pe Amoniti ii va oferi drept sacrificiu pe primul care il va intampinacand se va intoarce acasa; aceasta a fost fiica lui care a fost omorata si apoi arsa, acesta si-a acceptat cu demnitate soarta a cerut doar un ragaz de doua luni sa se duca pe munte sa-si planga fecioria impreuna cu prietenele ei; ma intreb oare de ce D-zeu nu sa mai razgandit in ultimul moment ca in cazul lui Isaac; oare pentru ca era fata? (Judecatorilor cap. 11 vers. 30-39)

(Text original: http://www.bibliaortodoxa.ro/carte.php?id=46&cap=11 versetele 30 - 39)

- dupa ce armata lui Moise ia invins pe Madianiti, acestia ua crutat femeile si copii; Moise cand a vazut asta s-a suparat foarte tare si le-a ordonat sa ucida pe toti copii de parte barbateasca si pe femeile care nu mai erau virgine si sa pastraze fetele virgine ca sa-si faca poftele cu ele (Numerii cap 31 vers 15-18)

(Text original: http://www.bibliaortodoxa.ro/carte.php?id=59&cap=31 de la versetul 15 la 18)

Cele de mai sus sunt doar o mica parte, daca cititi biblia din scoarta in scoarta o sa casiti mult mai multe chestii de genul asta.