| KamiM a întrebat:

Imi poate spune cinvea daca exista vreo religie in care oamenii cred numai in Dumnezeu si Iisus, insa cred ca biserica, biblia si preotii sunt o incercare de a manipula? Oare un om care contesta biblia mai poate fi numit crestin?

7 răspunsuri:
| lifeForJesus a răspuns:

Religia curată şi neîntinată, înaintea lui Dumnezeu, Tatăl nostru, este să cercetăm pe orfani şi pe văduve în necazurile lor şi să ne păzim neîntinaţi(nespurcata) de lume. Iacov 1:27
Dacă crede cineva că este religios, şi nu-şi înfrânează limba, ci îşi înşală inima, religia unui astfel de om este zadarnică. Iacov 1:26
Cine este autorul Bibliei?
1.Toată Scriptura este insuflată de Dumnezeu şi de folos ca să înveţe, să mustre, să îndrepte, să dea înţelepciune în neprihănire, pentru ca omul lui Dumnezeu să fie desăvârşit şi cu totul destoinic pentru orice lucrare bună. (2 Timotei 3:16-17)
2.Căci adevărat vă spun, câtă vreme nu va trece cerul şi pământul, nu va trece o iotă sau o frântură de slovă din Lege, înainte ca să se fi întâmplat toate lucrurile. (Matei 5:18)
3.Cerul şi pământul vor trece, dar cuvintele Mele nu vor trece. (Matei 24:35)
Cine este Biserica?
Pavel spunea:
Aţi auzit, în adevăr, care era purtarea mea de altădată, în religia iudeilor. Cum, adică, prigoneam peste măsură de mult Biserica lui Dumnezeu şi făceam prăpăd în ea;
Saul(Pavel)făcea prăpăd în biserică intra prin case, lua cu sila pe bărbaţi şi pe femei şi-i arunca în temniţă.(Nu scrie nici unde ca demola case sau dădea foc la case sau...) ci lua cu sila pe:bărbaţi şi pe femei(adică biserica).
Şi voi, ca nişte pietre vii, sunteţi zidiţi ca să fiţi o casă duhovnicească, o preoţie sfântă şi să aduceţi jertfe duhovniceşti, plăcute lui Dumnezeu, prin Isus Hristos. - 1 Petru 2:5
Un om care contesta Biblia nu poate fi Crestin!
Numai bine!
Psbig grinaca mai ai si alte intrebari, iti stau la dispozitie! happy

Răspuns utilizator avertizat
| miradoniz a răspuns:

A crede în Dumnezeu Atotputernic și în Fiul Lui, Iisus Hristos-presupune și a avea încredere în Sfânta Trinitate! Știm deja-"și diavolii cred și tremura"!

| kabaleon a răspuns:

Stiu ca exista o religie care crede atat in Dumnezeu si Iisus, cat si in alte zeitati. O religie care sa creada numai in Dumnezeu si Iisus, din ce am studiat eu, nu exista. Religia la care fac eu referire (pe care nu am sa o mentionez), crede atat in Dumnezeu si Iisus, cat si in alte zeitati si initiati care au ajuns la un grad ridicat de constiinta. Aceasta religie, care mai degraba este un mod de viata, considera ca biserica crestina incerca sa impuna o credinta dogmatica, bazata pe o neintelegere corecta a Bibliei. Nu toti preotii sunt falsi propovaduitori ai cuvantului lui Dumnezeu. Exista si preoti reali, care isi fac treaba asa cum trebuie. Nu trebuie generalizat. Exista oameni care contesta Biblia, dar se auto-intituleaza crestini, si de asemenea exista oameni care sunt de accord cu ce se scrie in Biblie, dar nu se numesc crestini. Biblia este gresit interpretata. Ea are insa un substrat divin, pe care il poti intelege numai prin invatarea kabalei ebraice si a numerologiei. Pace!

| Yugeen a răspuns:

Culte/"secte" de genul acesta probabil exista insa, personal, nu cunosc nici una!

Intr-un anumit fel iti inteleg... "problema".

Daca nu te superi, spune-mi te rog cum ii intelegi tu pe Dumnezeu si pe Iisus fara a lua in calcul dogmele, decalogul, apostolii, etc?

Sunt curios cum arata pentru tine, mental, imaginea celor doi scosi din contextul cu care am fost invatati cea mai mare parte din noi... happy

O seară frumoasă! happy

| KamiM explică (pentru Yugeen):

Sincer nu sunt foarte sigura de parerea mea, dar mi se pare ca religia iti impune anumite lucruri pe care chiar ea le contesta. Iti dau un exemplu: ieri discutam cu profesoara de religie care spune la un moment dat ca cei saraci au mai multe sanse sa ajunga in rai, in timp ce cei bogati nu. Acum daca stau sa ma gandesc, Biserica este, a fost si va continua sa fie cea mai bogata institutie din lume. La fel si preotii care catiga mult mai mult decat practic ar trebui. Am crezut mereu in Dumnezeu dar nu pot crede ca, asa cum sune biblia avem un destin deja hotarat. Gandeste-te un pic; daca avem un destin care e deja hotarat de ce ne mai rugam la Dumnezeu sa ne indelineasca anumite dorinte sau sa ne ajute in problemele noastre daca deja lucrurile sunt hotarate. Oare Dumnzeu ar ficorect daca ar da unui om o viata dedoar 3 ani si celuilat o viata mai lunga. Eu consider ca aceasta ipoteza adestinului nu e valida. Ne facem singuri destinul. De asemenea cred ca religia a fost mereu o meodalitate de a controla oamenii. Nu contest existenta bibliei, a apostolilor sau a dogmelor ci spun ca eu cred ca sunt folosite in scop manipulativ.

| Expertul a răspuns:

Ortodoxa.Sunt multe religii, fiecare om are dreptul de a se inchina cui vrea si a avea ce religie vrea.Omul care contesta biblia nu se mai poate numi crestin pentru ca se indoaie de spusele Domnului Iisus, daca o luam pe cale crestina.Biserica,biblia si preotii nu sunt o incercare de a manipula oamenii, dar exista multi excroci numiti preoti care i-au bani pe degeaba! Sper ca te-am ajutat!