| unul0123456789 a întrebat:

Buna seara tuturor. Ne-am adunat in aceasta seara cu totii pentru a discuta despre pocainta si credinta. Avem de cealalta parte o alta categorie de oameni, oameni ce cred ei ca Ortodoxia este o cale a lui satan, dar acei oameni nici nu le trece prin gand cat pacat fac ei judecand astfel Ortodoxia. Ei vor sa araga cat mai multi naivi, cu un singu scop: Sa le ia mintile si dupa ii manipuleaza cum vor ei. Astfel, de aceea acesti asa-zisi pastori se scalda in munti de bani si conduc masini foarte foarte scumpe si locuiesc in case in care multe si multi din noi nici macar sa le visam nu ne permitem, daramite sa mai si locuim in ele. Spre final, inchei prin a va spune ca daca vreodata niste indivizi sau niste individe va abordeaza pe strada, va bat la poarta in incercarea de a va convinge ca ei sunt oameni credinciosi si ca adevarata credinta o aveti doar daca urmati calea lor, sa nu va lasati pacaliti de acesti sectanti trimisi de satana. Evitati-i pe cat posibil si nu va lasati pacaliti de acesti "pocaiti", "martori ai lui iehova", "adventisti", "baptisti", "penticostali" pentru ca va aruncati in mainile diavolului! Ramaneti la Credinta cu care v ati nascut!

20 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Corect, fiecare să stea în religia în care s-a născut!
Pa, pa.

| milan9 a răspuns:

- Despre Unicitatea Bisericii vorbeşte întreg Noul Testament : Efeseni 4, 13; Fapte 20, 28; I Corinteni 3, 11; Ioan 17, 22; Matei 16, 18; Efeseni 4, 4-6; I Corinteni 1, 12-13; Evrei 3, 14; Matei 18, 17, etc...

Care din cele 40000 de denominatiuni si secte intemeiate de simpli oameni "merita" sa inlocuiasca Biserica? (una singura intemeiata de Fiul lui Dumnezeu si confirmata cu profetii pana la "sfarsitul vremilor");

| danut a răspuns (pentru milan9):

Haida de, unde scrie ce spui tu, ca trebuie sa ramai in credinta NICOLAITILOR cand Dumnezeu spune NU acestei secte.

| milan9 a răspuns (pentru danut):

"Nicolaitii" nu au tinut si nu vor tine niciodata de Biserica intemeiata de Fiul lui Dumnezeu, de Ortodoxie.

| danut a răspuns (pentru milan9):

De biserica lui Dumnezeu nu, dar de cea ortodoxa da, caci de aici si sfantul vostru mort, Nicolae.

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Comica dar DELIRANTA ASOCIERE ajunge sa faca @danut. Pe un om daca il cheama Adi nu inseamna automat ca este "Adventist". Secta nicolaitilor era una incriminata de catre cine? Tocmai de catre Biserica, de catre Ortodoxie, de catre apostoli.

| milan9 a răspuns:

Scrie_ in Biblie despre Sf. Cruce, cum sa nu scrie. Dar o sectanta iehovista nu a avut nici o sansa sa cunoasca Mesajul adus lumii de episcopii Bisericii lui Hristos: Sfanta Scriptura, Biblia. thinking

Referirile la "CRUCE" în Noul Testament sunt referiri ca la un anumit SEMN DISTINCT, de CINSTE, numit şi "SEMNUL FIULUI OMULUI":

1). "Căci cuvântul Crucii, pentru cei ce pier, este nebunie; iar pentru noi, cei ce ne mântuim, este puterea lui Dumnezeu."- I Corinteni 1, 18;
2). -Matei 24, 30:,, Atunci se va arăta pe cer semnul Fiului Omului şi vor plânge toate neamurile pământului şi vor vedea pe Fiul Omului venind pe norii cerului, cu putere şi cu slavă multă."
3). -Fapte 15, 23:,, Scriind prin mâinile lor acestea: Apostolii şi preoţii şi fraţii, fraţilor dintre neamuri, care sunt în Antiohia şi în Siria şi în Cilicia, salutare! ".
4). -Filipeni 3.18:,,Căci mulţi despre care v-am vorbit adeseori, iar acum vă spun şi plângând, se
poartă ca duşmani ai crucii lui Hristos."
5). -I Corinteni 1, 17:,, Căci Hristos... m-a trimis să binevestesc, dar nu cu inţelepciunea cuvântului, ca să nu rămână zadarnică crucea lui Hristos."
6). -Efeseni 2, 16:,, Şi să-i împace cu Dumnezeu pe amândoi, uniţi într-un trup, prin cruce, omorând prin ea vrăjmăşia."
7). -Coloseni 2, 14:,, ştergând zapisul ce era asupra noastra, care ne era potrivnic cu randuielile lui şi l-a luat din mijloc, pironindu-l pe cruce."
8). -Galateni 6, 12:,, Câţi vor să placă în trup aceia vă silesc să vă tăiaţi împrejur, numai ca să nu fie prigoniţi pentru crucea luiHristos."
9). -Galateni 6, 14:,, Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decat numai în crucea Domnului nostru Iisus
Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, şi eu pentru lume!"
10). -Coloseni 1.20:,,Şi printr-Însul toate cu Sine să le împace, fie cele de pe pământ, fie cele din ceruri, făcând pace prin El, prin sângele crucii Sale.",
11). -Coloseni 2, 15:,, Dezbrăcând (de putere) începătoriile şi stăpâniile, le-a dat de ocară în văzul tuturor, biruind asupra lor prin cruce."
12). -Marcu 8, 34:,, Si chemând la Sine multimea, impreuna cu ucenicii Sai le-a zis: Oricine voieste sa vina dupa Mine sa se lepede de sine, sa-si ia crucea si să-Mi urmeze Mie."(Sf. Cruce)
13). -Apocalipsa 9, 4:,, Şi li s-a poruncit să nu vatăme iarba pământului şi nici o verdeaţă şi nici un
copac, fără numai pe oamenii care nu au pecetea lui Dumnezeu pe frunţile lor." (,, tau" - semnul Sf. Cruce- acelaşi întâlnit şi în Vechiul Testament);
14). "Şi zicea către toţi: Dacă voieşte cineva să vină după Mine, să se lepede de sine, să-şi ia crucea în fiecare zi şi să-Mi urmeze Mie"- Luca 9, 23;
15). "Şi cel ce nu-şi poartă crucea sa şi nu vine după Mine nu poate să fie ucenicul Meu." Luca 14, 27;
Etc...

| fllu07 a răspuns (pentru milan9):

Si de ce nu are crucea asta efect asupra oamenilor? vai mama lor. mai toti prin santuri... ti-am zis eu faza cu stirile de la 17:00 se pare ai aprobat tacit, alta varianta nu ai.

| milan9 a răspuns:

Este ceva obisnuit ca un membru iehovist sa contrazica BIBLIA, asta in timp ce ea se exprima foarte clar... thinking

Cu privire la sfanta Cruce spre exemplu:
"Căci cuvântul Crucii, pentru cei ce pier, este nebunie; iar pentru noi, cei ce ne mântuim, este puterea lui Dumnezeu."- I Corinteni 1, 18;

| fllu07 a răspuns:

Da, cata dreptate ai.
am vazut eu in desene cum se face. ii cheama sectantii la ei, si le baga un pai in cap, si le suge creierul. apoi ii manipuleaza ca pe marionete. te rog sa ma crezi. stiu ce vorbesc.

cine vorbeste de lux :))

https://www.google.ro/......ps?/search

ti-am pus aici niste imagini, asa, orientative.

| fllu07 a răspuns:

Https://www.google.ro/......ps?/search

vezi, am mai gasit o imagine interesanta. cred ca si asta te ajuta.

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Daca taceai, filozof ramane-ai, asa se spune laromani. Dar tu baiete ai pus mana pe Biblie vreodata? Dar pe cruce? Care este mai grea? Scrie in Biblie despre cruce? Dar pe cruce despre Biblie? Stii cand vine popa la voi cu crucea, lasa Biblia acasa. De ce? Cu ce castiga mai mult cu aia se insoteste.Nu? Stii ca popa la biserica, citand un verset biblic, isi indeamna enoriasii :,, Pocaiti-va " Dar acestia cand vor sa se pocaiasca, spune popa,, astia au luat-o pe calea Diavolului, s-au stricat de cap! " Ei cum este? In curand se va vedea rezultatul adevaratei credinte. Caci credinta adevarata presupune ca sa infaptuiesti vointa lui Dumnezeu si iubindu-ti aproapele sa sfintesti Numele lui Dumnezeu, si sa te lasi invatat de el. Tu ce faci? Bine, nu?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fiecare are religia pe care o merita.

| Salahadin73 a răspuns:

Bă, tu te naşti ateu, după aia vin ai tăi şi-ţi vorbesc de îngeraşi şi alte alea.

| Katherine20 a răspuns:

În Biblie, nu scrie nicăieri că ortodoxismul e credința/religia corectă.Nu contează dacă ești ortodox,baptist,catolic,pendicostal etc important este să urmezi calea lui Dumnezeu,să fii născut din nou happy NU religia te mântuiește.A fi pocăit nu e o religie, ci un mod de viață. Acela de al sluji pe Dumnezeu. "Oricine va chema Numele Domnului va fi mântuit."
Contează să-l iubești din toată inima pe Dumnezeu, să faci voia Lui, să te încrezi în el, așa cum există ortodoxi cu adevărat întorși la Domnul, există și baptisti, penticostali, catolici etc si tot cum sunt ortodoxi doar cu numele așa există și baptisti, penticostali, catolici etc.

| danut a răspuns (pentru Katherine20):

"Contează să-l iubești din toată inima pe Dumnezeu"
Si cum arati ca-L iubesti pe Dumnezeu? Uite eu ii spun sotiei mele ca o iubesc de mor dar bani de mancare sau alte lucruri nu-i dau, DAR o IUBESC, mama, mama.

| Katherine20 a răspuns (pentru danut):

Ioan 14:21 : "Cel ce are poruncile Mele şi le păzeşte, acela este care Mă iubeşte" și Ioan 14:23 : "Dacă Mă iubeşte cineva, va păzi cuvântul Meu".

| danut a răspuns (pentru Katherine20):

Asa este, dar nu e valabil pentru toti dupa cum poti observa. Ma bucur pentru observatia ta.

| Constantin_Roibu_1994_T7BK a răspuns:

Salut!
Citeste Biblia vezi ce spune Dumnezeu si Compara cu Ortodoxia si pocainta.
Dumnezeu nu spune sa nu Fumezi dar spune ca trupul nostru este ca un Templu si noi de ce fumam? De ce sa faci pomana când doar Sufletul se duce la cer.
Acei pastori sunt finantati din America si mai multe state din aceasta lume le e platita benzina pentru deplasari si multe multe altele Adevarata credinta nu consta in ceea ce esti Ortodox sau penticostal ci in Sufletul tau in credinta ta!