| AnnonomusAnonimusAnonimus2013 a întrebat:

Buna TPU am auzit ca daca ti post nu e bine sa te pupi ce parere aveti despre asta este adevarat sau doar facatura?big grin

Răspuns Câştigător
| Esperança a răspuns:

De ce te stârneşti singură? De la un pupat se ajunge la altele.
De ce mulţi merg pe ideea că NUMAI când ţin post nu trebuie să facă anumite fapte, iar după aceea pot face ce vor că nu mai contează?
Ca să nu te mai întreb dacă şi ştii care este postul plăcut Domnului?

| michelia a răspuns (pentru Esperança):

Tocmai asta e ideea postului: ca trebuie sa renunti la multe tentatii normale, repet NORMALE, ca o forma de infrinare in perioada asta.
Te duci prea departe cu filosofia asta.

| Esperança a răspuns (pentru michelia):

Înfrânat trebuie să fii tot timpul şi aici nu mă refer la mâncare, deoarece nu mâncarea îţi face rău sau te face să păcătuieşti! Ci gândurile, vorbele ce le scoţi pe gură, faptele!
Vezi aici cum trebuie ţinut postul(de la versetul 4 in continuare):
http://www.ebible.ro/biblia/romana/cornilescu/isaia/58/

| michelia a răspuns (pentru Esperança):

Tu ai spus asa:
"De ce mulţi merg pe ideea că NUMAI când ţin post nu trebuie să facă anumite fapte, iar după aceea pot face ce vor că nu mai contează?"
Era vorba de sarut, nu de a fura, de a minti, de a chinui pe cineva, de pacate grele.
Cred ca vrea un raspuns punctual si nu mai mult.

| Esperança a răspuns (pentru michelia):

Dacă voi nu cercetaţi Biblia şi nu o citiţi, atunci niciodată nu veti ajunge să îl cunoaşteţi pe Dumnezeu şi niciodată nu veţi ajunge să ştiţi că nu există păcat mic sau mare, greu sau uşor ci păcatul este păcat! Iar păcatul odată înfăptuit aduce moartea veşnică.

| CryChristiAN a răspuns (pentru michelia):

Da.Aici daca nu cercetezi Biblia degeaba. Conteaza infranare DE LA TOATE POFTELE, nu numai de la cele normale, ci si cele Anormale.

8 răspunsuri:
| Konata a răspuns:

Nu cred ca e adevarat, nu vad nicio legatura intre post si un sarut.

| michelia a răspuns:

Nu conteaza. Pupa-te linistita.
Abstinenta in post se refera la sex, nu la sarut.

| victorasM a răspuns:

Nu este bine fiindca trebuie sa renunti nu doar la pacatele sufletesti si la poftele trupesti.