| superpissy40 a întrebat:

Buna TPU. Am si eu o mica curiozitate: din punct de vedere religios sau spiritual, ce stiti sau ce se spune despre acei oameni care mor in ziua lor de nastere sau in preajma unor sarbatori importante? Unde se duce sufletul lor? Multumesc tare mult!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu se întâmplă nimic diferit. Dacă acel om trebuia sa meargă în iad, va merge în iad, dacă trebuia sa mearga în rai, va merge în rai. În Biblie nu scrie absolut nicăieri ca dacă un om ar fi murit într o zi mai speciala s ar fi întâmplat altceva cu sufletul lui. Deci nu, nu se va întâmpla nimic deosebit cu acel om.

5 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Devine sarbatoare si pentru viermi care iti consuma carnea, unde sa mergi omule?

| sierra1 a răspuns:

Chiar contează când crapă unul/una? Contează că e luni sau duminică? nu, chiar deloc!

| CostinAlamariu a răspuns:

Nu are nicio importantă când mori ci ce fapte ai făcut în viață și ce fel de om ai fost.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dumnezeu nu ne judeca dupa frumusete, inteligenta, sau staus social. Tu crezi ca are vreo importanta ziua in care mori?! Isus ne iubeste pe toti, absolut pe toti, avem liberul arbitru. Depinde de noi daca vrem sau nu sa ne mantuim, si asta o spun eu, un pacatos notoriu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

" din punct de vedere religios sau spiritual "

Vezi tu, e o diferenta intre termenii : " religie ", " spiritualitate " si " credinta ".

Credintele se bazeaza de obicei pe invataturile unei carti scrise ( in Crestinism avem Biblia ) - credinta crestina.

Religiile, cica preiau dar mai ales, interpreteaza acele scrieri ( scot din context, adauga )... fiecare dupa cum " il taie capul ".

" Religios " = banuiesc ca te referi la toate religiile existente ( banuiesc ca te referi doar la cele crestine, adica care isi bazeaza dogmele, cica din Biblie )

" Spiritual " = banuiesc ca te referi la ceea ce scrie in Biblie, nu?

Ei bine, daca exista Dumnezeu - tu crezi ca El ar lua pe cineva in raiul Sau doar pentru ca a murit intr-o anumita zi?
Nu mai conteaza cine a fost si ce a facut de-a lungul vietii?
Daca a regretat sau nu? Daca a incercat sa-si repare greselile, ori ba?
Daca s-a sinucis ori nu?

Eu nu am gasit in Biblie un paragraf care macar sa ma duca la acesta idee, daca cineva a gasit rog sa-mi spuna si mie!
Religiile in schimb si " vorbele din popor " sunt altceva intru totul!
Religia Ortodoxa e campioana la obiceiuri, datini, traditii, adaugari in context, scoateri din context, interpretari perfect eronate si modificari " finute ".

Daca crezi, ce e mai important, credinta sau religia? ( inteb doar)

Inca ceva: in Biblie scrie : "Cereți, și vi se va da; căutați, și veți găsi; bateți, și vi se va deschide. Căci oricine cere capătă; cine caută găsește; și celui ce bate, i se deschide. "
" https://www.bible.com/ro/bible/191/MAT.7.7-8.VDC "
Deci Cauta, in Biblie! Lasa religiile!