| Mihaela_Preda_1999 a întrebat:

când credeti ca va veni sfarsitul? Antihristul va aparea in zilele noastre?

Răspuns Câştigător
| VelaJohnny a răspuns:

Anticristul a aparut de mult, si nu exista doar unul.
1 Ioan 2:18, 19 „Copilaşilor, este ceasul din urmă şi, după cum aţi auzit că vine anticristul, au şi apărut acum mulţi anticrişti; din aceasta ştim că este ceasul din urmă. Ei au ieşit dintre noi, dar nu erau de-ai noştri, pentru că, dacă ar fi fost de-ai noştri, ar fi rămas cu noi. Dar au ieşit ca să se arate clar că nu toţi sunt de-ai noştri. "

Cat despre sfarsit, nu trebuie sa cunosti multa religie ca sa realizezi ca omenirea nu mai are mult. Exista atatea lucruri care pun in pericol umaniatatea.

8 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

În curând vine sfârșitul. Toate semnele sunt vizibile. Cât despre anticrist acesta înseamnă împotriva sau în locul lui Cristos. Acest lucru exista azi.

| RAY a răspuns:

Dumnezeu nu poate avea rival, deci nu vine nimeni, apocalipa sunt povesti, basme

| Holiday a răspuns:

Nu vine nici un antihrist sau alt gen de sperietoare religioasa. Catastrofe naturale sau provocate de om pot aparea practic oricand. Ele pot duce la extinctia rasei umane sau cel putin la modificarea drastica a conditiei umane asa cum o stim noi astazi. dar astea n-au legatura cu spiridusii si cu profetiile cartilor de povesti religioase.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Deja am dubii daca a existat Christul.
Prea multe lucruri nu se leaga.
Crestinismul este cladit pe minciuni repetate.
Tatal Nostru este plagiat din Imnurile de glorie catre zeul Amun (Amen, Amin).
Crestinii au furat din mithraism botezul prin scufundare, aghiasma, descoperirea icoanelor din altar in sunetul clopotelului, nasterea zeului mantuitor la 25 decembrie, dogma nemuririi sufletului, invierea si judecata viitoare, existenta raiului in sferele superioare ale cerului si a iadului cu demoni in adancurile pamantului, o morala imperativa, precum si faptul ca credinciosii se numeau intre ei frati si se priveau ca atare. Ca si Cristos, Mithra era socotit mijlocitor intre credincios si divinitatea nevazuta; precum Mithra era socotit, zeu al luminii, Hristos e numit, lumina lumii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Isus, cel mai mare mincinos dintre toti
Creștinii cred că nazarineanul este o ființă perfectă, vindecătoare, plină de pace și înțelegere. Cei mai mulți dintre aceștia sunt prea leneși să citească biblia și să vadă astfel adevărul. Biblia poate fi cea mai achiziționată carte, însă e cea mai puțin citită.

Nazarineanul a fost neglijent, indolent și leneș. El nu a lucrat niciodată la fel ca ceilalți oameni.
A fost un profitor, trăind din munca și truda altora.
A fost un musafir nepoliticos care nu și-a apreciat gazda, ci adesea a insultat-o.
A FURAT și le-a ordonat și altora să facă la fel.
A tolerat și a susținut CRIMA.
E unul dintre cei mai mari ipocriți care au existat vreodată.

| dragos38 a răspuns:

Buna Mihaela_Preda_1999, nu o sa fie nici un sfarsit, toate miscarile naturale, pe care omul le catalogheaza catastrofe naturale, sfarsitul lumii, e.t.c. sunt de fapt glaciatuini, ultima era glaciara de proportii mari a avut loc acum 12.000 de ani, o incalzire globala a topit unele gheturi iar in locul lor au crescut sau dezvoltat paduri, bine inteles ca unele animale au disparut (mamutii, e.t.c.)oamenii din acele vremuri au inceput sa se mute dintr-un loc in altul in cautarea hranei.La fel se intampla si acum dupa cum se observa are loc o noua incalzire globala, deci ne indreptam spre o noua glaciatiune,pentru ca asa este mersul naturi, pentru noi este o catastrofa, dar pentru natua insasi nu, este ceva normal, natural, ea are proprile sale legi, daca vrei sa o cunosti trebuie sa studiezi fizica, chimia, matematica, astronomie, astrofizica.In trecut bine inteles ca omul nu stia toate aceste chesti si dadea vina pe diferite creaturi(zeii)insa cu dezvoltarea stiintei omul si-a dat seama ca toate fenomenele naturale isi are proprile legi.

| Făgăraş a răspuns:

Buna seara! Sfarsitul va veni cand nu va mai exista iubire si iertare intre noi! Important este cum vom fi atunci noi! Vom fi ca el sau vom fi buni!

| Mașka98 a răspuns:

Isus a spus ca nimeni nu stie ziua si ora... doar Dumnezeu stie, de aceea, noi nu putem face speculatii cu privire la timpul cand va veni sfirsitul. In schimb in Matei capitolul 24, Isus a lasat un sir de semne care ne arata ca sfarsitul e foarte aproape.
In ce priveste Antihristul, acestia sunt oamenii care nu cred ca Isus a existat sau ca el este fiul lui Dumnezeu. Iar astfel de oameni sunt multi.