| ParradiSs a întrebat:

stiu intrebarea asta o sa vi se para prosteasca, dar totusi asi vr sa stiu ce parere aveti despre procesu de imbatranire? adica am 17 ani, dar am vazut o gramada de batrani, ceea ce vr sa intreb este dc tr sa imbatranim, dc nu putem sa ramanem tineri iar cand ne vine timpul sa murim pur si simplu...crying adica cred ca batranetea este cea mai rea parte a vieti...sad cu toate cum ziceam am 17 ani dar cand ma gandesc ca o sa imi cada parul si mai stiu eu ce, pur si simplu nu pot sa ma impac cu ideea astacrying( deci dc exista acest process din biblie de undeva, daca puteti sa-mi lasati cateva explicati, multumesc frumos

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

N-are nicio treabă biblia cu procesul e îmbătrânire.
Îmbătrânirea este parte naturală a dezvoltării omului. În organismul nostru sunt eliminate milioane de celule pe secundă și în același timp sunt produse milioane de celule noi în fiecare secundă (probabil că ăsta e motivul pentru care unor animale le poate crește alt membru dacă l-au pierdut). Odată cu trecerea timpului, organismul produce mai puține celule decât elimină, fapt ce duce la îmbătrânirea constantă și continuă a organismului. Îmbătrânirea este un proces ce se desfășoară pe tot parcursul vieții, nu după nu știu ce vârstă.
Am citit că în antichitate, religiile păgâne conțineau o lucrare foarte complexă care, finalizată, putea "întoarce" procesul de îmbătrânire. Dar firește că odată cu inventarea creștinismului aceste informații s-au pierdut din rândul oamenilor.

| SG1995 a răspuns (pentru anonim_4396):

Te referi cumva la magnum opusum și piatra filosofală?

| anonim_4396 a răspuns (pentru SG1995):

Nu chiar. Inversarea procesului de imbatranire este rezultatul unei etape din Magnum Opus.

| SG1995 a răspuns (pentru anonim_4396):

În alchimie magnum opusum reprezintă descoperea elixirului vieții, piatra filosofală.

4 răspunsuri:
| costis a răspuns:

O sa iti atarne burta si o sa ramai cu un singur dinte... Hallo, toti vom parasi aceasta lume. Nu-i motiv de depresie. Important este sa nu devenim niste caini in costume manageriale, stralucitori si zambitori pe afara.