| cezarjunior01 a întrebat:

Voi credeti in Dumnezeu? (eu da, dar sunt putin confuza, pentru ca am aflat ca prietena mea nu), daca nici voi, atunci in cine credeti?

25 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Lorely de ce sa plecam cu premiza ca trebuie sa credem in ceva? chiar nu avem creier sa gandim ce e rau si bine?
chiar trebuie sa crezi intr-o divinitate ca sasi explici natura, universul?
eu unu nu cred ca exista in procent de 90% i neg existenta in lipsa de dovezii
eu unu nu cred in nimic, nu sunt convins de nimic, ma bucur pentru prietena ta ca s-a trezit la realitate e un exemplu de urmat si de admirat
Lorely crede in puterile tale asta e important nu basme primitive
Dumnezeu a fost întotdeauna expresia necunoașterii umane. Când oamenii nu știau ce e trăznetul, au spus că Zeus sau Thor (dependent de geografie) provoacă trăznetele. Când nu știam că cerul nu e solid, credeam că cerul e „o tărie". Până să știm cum apar cutremurele (plăcile tectonice) credeam că zeii sunt furioși. Acum, Dumnezeu a ajuns să fie pus cel mult la originea universului pentru că nu știm exact ce a fost înainte de formarea universului, dar dacă istoria e un indicator, vor fi tot mai mici golurile în care va fi loc pentru Dumnezeu.

4. A crede în Dumnezeu nu este o garanție a moralității sau a lipsei ei, cum lipsa ei nu este o garanție a imoralității sau a moralității. Procentul de atei în SUA din totalul de încarcerați este de 0, 2%, disproporționat de puțin față de procentul de 9-15% de atei din întreaga populație arată că ateii, în general, sunt mult mai morali decât credincioșii.

| AlexandraCroft a răspuns (pentru RAY):

Esti nebun?rolling on the floor

| DyNo a răspuns (pentru AlexandraCroft):

Dar e realist si asta conteaza...

| AlexandraCroft a răspuns (pentru DyNo):

Realist,sa inteleg ca si tu ai aceeasi parere?
Voi ganditi, oameni buni?

| DyNo a răspuns (pentru AlexandraCroft):

E complicat. Si da, noi gandim, om bun!

| i86e2 a răspuns (pentru AlexandraCroft):

În țările dezvoltate există mai mulți atei decât în România. Știu că ți se pare ciudat să vezi oameni care nu cred în D-zeu, fiindcă majoritatea oamenilor pe care-i cunoști cred dar unii nu urmează orbește turma, ca noi, cei care nu credem în D-zeu sau orice alt zeu.

| AlexandraCroft a răspuns (pentru i86e2):

Ma scuzi.dar chiar ma bufneste rasul cand va aud..mai pe scurt voi nu aveti nici un rost pe lumea asta, mai faceti si misto zicand ca noi "urmarim orbeste turma", esti ateu? Ok..nu am nimic inpotriva cu asta, puteai sa iti tii parerea pentru tine, chiar nu ma intereseaza de tine sau de restul ateilor din lume, va irositi viata incercand sa gasiti niste raspunsuri care in sfarsit sa ajungeti la concluzia ca nu exista Dumnezeu.
Sunteti patetici.

| unbaiatanonim a răspuns (pentru AlexandraCroft):

Buna dimineata, te-ai trezit?

| HermioneLove a răspuns (pentru RAY):

OK,e clar ai inebuniiiit si inca rau de tot!

| andy14 a răspuns (pentru AlexandraCroft):

Spui ca nu exista Dumnezeu da gandeste-te ce e dupa moarte.Si la Biblie.

| CranK71 a răspuns (pentru AlexandraCroft):

Tocmai asta e si chestia. noi gandim. in biblie scrie : crede si nu cercera. oare de ce sa nu cercetezi? pentru ca le vei descoperi setea de bani?

| CranK71 a răspuns (pentru AlexandraCroft):

Noi suntem patetici? sau voi care credeti in cineva care:
1: a creat lumea in 7 zile
2: a facut sex cu o virgina (femeia ramanand virgina, ba chiar a nascut si nu pe oricine, tot pe dumnezeu)
3: a pus 2 frati sa faca cateva milioane de copii.
4: a omorat mare parte din acei oameni cu un potop pentru ca se infuriase pe ei
5: te iubeste neconditionat dar te trimite in iad daca nu ii respecti cele 10 porunci
cum sa crezi in cineva asfel? nu trebui sa gandesti mult sa iti dai seama ca nu exista. asa cum au disparut zeii in istorie. asa va disparea si dumnezeu in viitor. iar atunci oameni vor gasi alt personaj imaginar pe urma careia sa scoata bani.

| c0ton a răspuns (pentru AlexandraCroft):

Ma scuzi dar nu totul e asa cum crezi o parte din biblie pare adevarata dar unele chesti parca sunt irationale, ilogice, daca eu sunt budist, musulman inseamna ca gata o sa ard in iad (ceea ce nu sunt ) crezi acum ca peste tot e frumos si insorit crezi ca nu exista suferinta in lumea asta nedreapta?

| Wøodenpints a răspuns:

Cred în mine.

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns:

O scrisoare de la Dumnezeu pentru generatia asta
http://www.youtube.com/watch?v=3qlkmWSK9qg

| DyNo a răspuns:

In nici o zeitate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Gandeste-te ca daca te nasteai in India erai Hindu,daca te nasteai in Turcia erai musulmanca,daca te nasteai in China erai Budist,si asa mai departe.
Asa e religia la voia sortii unde te nasti? Ar lasa Dumnezeu sa arda milioanele de chinezi in iad doar pentru ca s-au nascut acolo si au fost obligati sa creada in Buda?
De ce crezi ca religia ta e cea corecta si nu cea a budistilor de exemplu? Sa fim seriosi acum,la toate religiile exista textul ala ca asta e singura religie adevarata.
Pentru cunostintele celor care inca mai cred in teapa asta. Oamenii au creeat zei crezand ca ei sunt cei care controleaza ploile,asa a inceput toate tampenia asta cu religia,dar cand exista specialisti, exista meteorologi, exista sateliti, cat de prost sa fi fratele meu sa astepti,, ploaie de la Dumnezeu''.

| 1Mihai1 a răspuns:

Da, cred în Dumnezeu!

| CranK71 a răspuns:

Sa-ti spun ce faci tu daca ai crede in "dumnezeu"? pai crezi intr-un om in care biblia spune asa: a creat pamantul in 7 zile apoi a creat o persoana asemanatoare lui, din care a rupt o coasta si a facut o femeie, apoi acei 2 oameni care erau frati, au facut (nu mult) cateva milioane de copii si acestia (care si ei la randul lor erau frati) au facut alti copii., apoi dumnezeu sa infuriat si pe aproape toti ia inecat apoi dumnezeu a facut sex cu o virgina fara sa aiba contact sexual, au facut un copil (femeia ramanand virgina), copilul acela surpriza, era tot dumnezeu, apoi. el sa rastignit pe el insusi sa ajunga la el. si si-a cerut iertare lui in numele oamenilor, apoi au aparut "cele 10 porunci" care daca nu le respecti dumnezeu te trimite in iad, desi el ne iubeste neconditionat, iar in biblie scrie luati-va toti bani si datii la saraci (nu mai stiu exact unde) in acest caz. ce fac preotii cu atata aur in jurul lor in biserica?, cu atatea mercedes-uri?

| SergiuOsan a răspuns:

Cred in Dumnezeu, insa nu in cel care este caracterizat de iudeo-crestini. Cred ca exista o entitate datorita careia suntem noi prezenti in acest Univers. Acum ateii o sa imi ceara o dovada, si eu indrept problema spre originea vietii, avand probabilitatea de partea mea. Inca nici un ateu nu a putut sa imi dea o explicatie multumitoare pentru originea vietii pe Pamant. Alte dovezi exista insa scepticii nu o sa creada niciodata in ele. Dau ca exemplu efectul rugaciunii (iar ateii spun ca e efect placebo) si numeroase fenomene la care ei inchid ochii.

| dariusbocos a răspuns:

Eu cred in Dumnezeu si ca sa-i poti demosntra si tu prietenei tale spune-i ce este biblea intai ca sa inteleaga tot si dupa aceea sa o citeasca ca ea singura sa-si dea seama

| BazikR1 a răspuns:

Eu,nu cred deoarece totul este o poveste nascocita inca din evul mediu pentru a scoate bani frumosi.Acum sa privim diferit, daca dumnezeu este atat de iertator de ce nu-i ajuta pe cei ce mor d+e foame? De ce la ata+cul terorist din 2001 nu i-a oprit pe acei teroristi.Totusi din partea mea toti au dreptul de a ccrede in orice fara a fi judecati, deci gandeste dupa cum crezi nu dupa ce-ti spun altii.

| PureHate a răspuns:

Sincer eu nu prea cred

| Tepes_Andrei_1995 a răspuns:

Cei ca credeti in D-zeu, puteti sa imi raspundeti la intrebari?:
1.D-zeu s-a creeat singur?
2. Daca D-zeu te iubeste dc. te trimite in Iad ca sa arzi o vesnicie?
3.Cei din alte religii ajung in Iad?
4.Dc. sa crezi si sa nu cercetezi, pe cand Isus spune sa cercetam scripturile ca sa nu ne insele cineva?
5.Ce este D-zeu?
6.Dc. va este frica sa credeti si in altceva?:O pentru ca o sa ajungeti in Iad?
Daca imi raspundeti la aceste intrebari
foarte grele poate voi crede din nou in D-zeu, dar sa fie raspunsuri logice.

| Vampira666 a răspuns:

Nu