| Semida22 a întrebat:

As vrea sa aflu parerea voastra despre vrajitoare. Am inceput sa am foarte multe probleme cu iubitul meu. Si din disperare. Si din curiozitate am sunat la o vrajitoare. Mia spus ca sunt blestemata. Ca o femeie ma blestemat. Ca nu voi avea niciodata noroc. Si mi-a spus tot trecutul meu exact. Ceea ce m-a speriat putin. Voi ce credeti e adevarat?

22 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Daca vrajitoarea putea face farmece, isi facea o fabrica de bani. Neputand face, ramane sa primeasca bani de la fraieri.

| doctorandus a răspuns:

Pe Mircea08 il contrazice Cartea lui Iov.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Eu ma jur ca unii dintre voi trageti pe nas inainte sa postati pe aria asta

suntserios
| suntserios a răspuns:

Loool, si i ai dat si bani?

| Andreeush a răspuns:

Biblia interzice să crezi în vrajitoare, farmece și descantece. Este un păcat.

| doctorandus a răspuns (pentru Andreeush):

Nu, Biblia nu-ti interzice sa crezi in existenta vrajitoarelor, ci iti cere doar sa le omori. Condamnarea la moarte a lui Ali Hussain Sibat este in conformitate cu Biblia.

| Steregoi a răspuns (pentru Andreeush):

Biblia interzice sa crezi chiar si in Dumnezeu? Este un pacat sa crezi in Dumnezeu? Pacat fata de cine? Fata de Satan? Pacat fata de tine insuti? rolling on the floor

| DeyCj a răspuns:

Nu e adevărat.nu există vrăji, sau blesteme. Exista în schimb altceva mult mai complex, dar asta nu oricine știe face.
De regulă aceste femei stăpânesc foarte bine intuiția, și valorile tipurile de oameni.De asta din coincidență sau „descoasere" îți spun trecutul, sau persoana chiar ți-l cunoaște real că te cunoaște.

| Steregoi a răspuns:

Daca crezi ca poate intra un demon in casa ta atunci ai face bine sa iei masuri. E momentul sa dobandesti mai multa stiinta despre Dumnezeu care te va ocroti daca te increzi in El.

Un ateu nu-si face griji ca intra vreun demon in capul lui sau in casa lui si demonul intra si isi face de cap fara ca ateul sa-si faca griji desi suporta ca un animal inconstient suferinta posedarii.

| Steregoi a răspuns:

Adica Dracu oricat s-ar spala si ar vrea sa para alb tot negru ramane? rolling on the floor

| Panamax a răspuns:

Cumva au capacitatea sa te descoasa si sa afle de la tine amanunte.
Daca crezi ai luat teapa.

| Nilsson a răspuns:

Vrajitoria este pacat si e aspru condamnata in Biblie.
Unele lucreaza cu puterea celui rau.
Nu te mai duce la ele, roaga-te lui Dumnezeu si ai nu ai de ce sa iti faci griji.

| Octavian199 a răspuns:

Vrajitoarele nu exista

| Mclaren12 a răspuns:

Creierul tau lucreaza cu demoni. Sunt vrajitoare care sunt niste sarlatane si sunt vrajitoare care au capacitatea de a "citi" alte persoane, fiind zic eu un "talent" dobandit din nastere. N-are nicio legatura cu demonii. Ba din contra, multe din ele sunt crestine.

| Mclaren12 a răspuns:

Care contrazicere? Nu este nicio contrazicere ca o femeie poate fi crestina si vrajitoare in acelasi timp pentru ca partea cu demonii e doar in mintea ta. Da mai sus o crestina in cauza a zis ca religia crestina condamna magia (si spiritualitatea in general), asta nu inseamna ca nu exista vrajitoare crestine.

| Mircea08 a răspuns:

Daca crezi in vrajitoare crezi si in Dumnezeu si in diavol, altfel ce spui nu are sens
Vrajitoarea nu lucreaza cu ajutorul lui Dumnezeu. Ceea ce ti-a spus vrajitoarea ori a fost o minciuna de a ei ori de a diavolului ccu care colaboreaza (diavolul nu spune adevarul niciodata, iar vrajitoarea nu are de unde sa-ti cunoasca trecutul).
Exista varianta ca o femeie sa te blesteme, dar daca tu esti o persoana care TRAIESTE potrivit invataturii lui Iisus, acel blestem nu te atinge. Cei care traiesc potrivit invataturii lui Iisus slujesc lui Dumnezeu, si El te rasplateste cu lucruri bune, iar cei care traiesc potrivit invataturii diavolului (diavolul spune exact invers de ceea ce spune Dumnezeu), atunci slujesti diavolului si el te rasplateste cu ce are (lucruri rele). Dumnezeu spune sa iubesti, diavolul te invata sa urasti, prin urmare problemele care apar acolo unde exista iubire vin de la diavol, drept rasplata pentru ca i-ai slujit (asta este parerea mea)
Trecutul tau este cunoscut de catre diavol, iar daca ti l-a spus nu a facut-o pentru ca sa-ti faca un bine. Probabil a facut-o pentru ca sa ai incredere in el
Faptul ca nu vei avea niciodata noroc este clar o minciuna - nu diavolul iti croieste viitorul ci numai tu, iar tu poti sa iti schimbi modul de a trai in orice moment si de cate ori ai chef. Atunci cand cunosti (ai inteles) invatatura lui Iisus, ai decis, si traiesti potrivit acestei invataturi, vei sluji NUMAI lui Dumnezeu si vei primi numai lucruri bune, printre care probabil si oportunitatea de a gasi un baiat pe care sa-l iubesti si care sa te iubeasca la randul lui

Răspuns utilizator avertizat
| unvecin a răspuns:

Biblia condamnă vrăjitoria. Deci trebuie să te oprești și să te rogi să scapi de sub orice influență nefastă datorită faptului că ai contactat o astfel de persoană.

Trecutul e simplu: Satan cunoaște în detaliu ce s-a întâmplat.
Dacă detaliile pe care ți le-a dat vrăjitoarea despre trecutul tău erau atât de clare, e o dovadă că lucrează cu puteri supranaturale.

Ce fel de puteri e clar din ce ți-a prezis. Citește în Biblie episodul cu regele Saul la vrăjitoare. Forțele răului asta vor să facă: să te descurajeze, să-ți strice viitorul.

Adevărul e că dacă te rogi lui Dumnezeu intri sub protecția Lui. Și nu va fi niciun blestem sub care să fii condamnată. Viitorul tău e asigurat de El.

Mai bine alocă timp să discutați împreună o soluție ca între adulți. Vezi cartea Secretele comunicării de Nancy Van Pelt (https://www.viatasisanatate.ro/secretele-comunicarii), s-ar putea să ajute.

Nu lăsa pe nimeni să te convingă că viitorul tău depinde foarte puțin de tine. Te minte.

| RaulAlmășan a răspuns:

In orice caz blestemele nu vin de la Dumnezeu, fiindca El reprezintă bunatatea si nu caută răzbunare.
Cel mai rau lucru e ca ai apelat la vrajitoare si nu la Dumnezeu.
Poti sa te rogi ca Dumnezeu sa te protejeze si sa te ierte si sa iti binecuvinteze relația.

Răspuns utilizator avertizat
| RaulAlmășan a răspuns (pentru Ionut1492):

Da.dar nu degeaba a făcut ce a făcut.
Dumnezeu nu îi ajuta pe oameni să se răzbune.
dacă cineva te blesteamă ca Dumnezeu să te ardă, Dumnezeu nu o va face.
Dumnezeu esti si iubitor dar si Drept.

Răspuns utilizator avertizat