| anonim_4396 a întrebat:

Cam de 1600+ ani, "sfarsitul se apropie" (si asta luand in considerare doar afirmatiile crestinilor).

Daca eu ma apuc sa zic "un dezastru se apropie" iar peste 50 de ani Rromania va avea parte de un dezastru, asta inseamna ca eu am avut dreptate si ca am puteri psiho-pupu?

Cam asa e si aici... de foarte mult timp, sfarsitul se tot apropie. Presupunand ca se va intampla ceva peste 500 ani, asta inseamna ca au avut dreptate crestinii din acea vreme? Cum ramane cu cei din prezent care fac asemenea afirmatii?

Si daca tot suntem la capitolul asta, cum puteti voi afirma chestii gen "sfarsitul e aproape" sau "traim vremurile de pe urma" cand in cartea voastra apare un fragment gen "nimeni nu stie cand va fi sfarsitul. Doar "ze big dog" stie".

Eu spun ca Rromania va avea parte de un dezastru iar aceasta afirmatie vine de la marele zeu Zambazulu. Daca se va intampla in viata mea, eu am avut dreptate. Daca se va intampla dupa ce mor eu dar altcineva o sa zica acelasi lucru, inseamna ca atat eu cat si cealalta persoana am avut dreptate iar zeul Zambazulu exista corect? Sigur ca da, pentru ca exact asa faceti voi crestinii. Daca e valabil pentru voi, e valabil si pentru mine. Nu merge sa alegi doar ce iti convine. Nu merge favoritismul.

Si ca bonus pentru cei care sunteti cu sfarsitul in gura... de ce nu dati o data, o zi, un an? De ce nu sunteti mai specifici?
De ce aceste preziceri nu sunt specifice, nu sunt detaliate? De ce tot timpul, ele sunt ceva gen "o sa fie naspa" si cam atat? De ce nu "in data X, o sa fie naspa in locul Y"

Stiu, acum o sa bagati scuza cu "pai nimeni nu stie"... dar daca nimeni nu stie, voi de ce o ardeti cu "o sa fie naspa"? Daca nu puteti sa dati detalii mai amanuntite, de ce mai faceti asemenea afirmatii? De ce mai incepeti sa faceti asemenea afirmatii daca nu aveti toate detaliile?

X - O sa fie naspa.
Y - Cand, unde, ce, cum?
Y - Pai nu stiu, dar o sa fie naspa.
X - [:facepalm:]

Cam asa suna afirmatiile voastre. Observati problema?

30 răspunsuri:
| OOOLEOOO a răspuns:

Se pare ca cineva s-a prins de smecherie

NOname
| NOname a răspuns:

Da, mulţi se cred proroci, chiar şi pe TPU.

- http://www.tpu.ro/......a-nu-stiu/

- http://www.tpu.ro/......ru-exista/

...dar nu ştiu dacă au capacitatea intelectuală (şi sănătatea mintală) ca să-ţi priceapă argumentele.

| anonim_4396 explică (pentru NOname):

Imi place partea cu "va urma o catastrofa, nu stiu cand, dar va urma."... e geniala.

| robby212 a răspuns (pentru NOname):

Nu ma cred proroc, am specificat.
De ce vorbesti fara tine?

| NOname a răspuns (pentru robby212):

robby212: "Am revenit pentru a va aduce la cunostinta faptul ca Dumnezeul nostru exista!

Adevarat va spun voua tuturor, meteorologii au spus ca ploile se vor termina, la fel si inundatiile!

Dar, fiti atenti, eu va spun voua tuturor! Aveti grija, fiindca dinspre APUS v-or veni suvoaie de apa, inundatii care mai decare! TEEI SFERTURI DIN OMENIRE V-A SUFERII! Credeti acum ceea ce va zic, sau veti crede dupa ce se va intampla, dar nu va temeti! Sa stiti ca Domnul ne va apara, dar trebuie sa ne rugam LUI! Adevarat, adevarat va spun voua Hristos Fiul Domnului este!"

"Credeti cate va zic, aceste cuvinte nu sunt de la mine, ci de la Dumnezeu! Sunt profetii care trebuie sa urmeze, va spun ca asa va fi!

Rugati-va neincetat!"

Da, sigur, nu te crezi deloc. Am eu halucinaţii vizuale.

| robby212 a răspuns (pentru NOname):

Eu nu sunt proroc! Sunt un simplu pacatos.
Am citit si eu lucrurile astea si le-am scris asa.Nu stiu care e problema ta.Sunteti niste oameni imposibili, am vrut sa va dovedesc ca Dumnezeu exista, dar nu vreti nicidecum.

Domnul sa te ierte!

| anonim_4396 explică (pentru NOname):

Haha iar nu si-a luat pastilelelaughing Glumeam dar inca ma amuza raspunsul tau la acea intrebare pusa de robby!

| doctorandus a răspuns:

Timpul e chiar mai lung, insusi Isus era seful unei secte apocaliptice.

| robby212 a răspuns:

Hristos S-a inaltat!

Se va intampla ceva rau, dar cam exagerezi.Nu vrei sa ti se spuna si secunda?
Voi, ateii de pe aici, nu vreti sa credeti in Dumnezeu, pur si simplu nu vreti, chiar daca va pot dovedi ca exista.

| anonim_4396 explică (pentru robby212):

"Nu vrei sa ti se spuna si secunda?"... imi ajunge si ziua. Poti sa oferi ziua in case "o sa fie naspa"? Poti sa oferi detalii mai concrete legate de acel "naspa"?
"chiar daca va pot dovedi ca exista. "... ia uimeste-ma, prezinta-mi dovezile.

| robby212 a răspuns (pentru anonim_4396):

Deja ceri prea mult.Nu pot sa zic ziua, pentru ca nimeni, niciun om nu poate.

| anonim_4396 explică (pentru robby212):

Pai de ce nu? Nu sunt inspirate de o divinitate? Acel zeu nu stie cand o sa se intample ceva? Daca tot zice ca "o sa fie naspa", de ce nu poate sa spuna cand, unde... mai pe scurt, sa ofere detalii amanuntite?

O sa te intreb si pe tine ce l-am intrebat pe userul de mai sus :

Daca eu iti spun ca pot sa prezic lucrurile care se vor intampla sau chestiile care urmeaza sa se descopere, tu ce gen de preziceri vrei :
a - directe si detaliate
b - chestii interpretabile gen "serpi cu pene, cuib de cuci"?

Specifica si de ce ai ales A sau B.

Momentan, TOATE prezicerile oferite de crestini sau cele din biblie sunt pe modelul :

X - O sa fie naspa.
Y - Cand, unde, ce, cum?
Y - Pai nu stiu, dar o sa fie naspa.

Nu merge doar atat, trebuie sa oferi detalii mai amanuntite. Intelegi?

| robby212 a răspuns (pentru anonim_4396):

Normal ca asa e. Dumnezeu le arata oamenilor, dar nu ziua, ora si ceasul.E unlucru pe care voi, atei, nu-l intelegeti.

| anonimg a răspuns:

Sfarsitul va veni cu siguranta -fie ca vom crede, fie ca nu; fie ca vom dori, fie ca nu. Dar problema care trebuie sa ne preocupe nu trebuie sa fie aceasta. Ci noi trebuie sa ne intrebam: "Este viata mea in ordine daca o voi incheia mai inainte de sfarsitul "veacului acestuia"?" "Sunt eu impacat cu Dumnezeu si cu semenii?"

Noi depindem cu totii de Dumnezeu -atat cei credinciosi cat si cei necredinciosi. El ne-a dat dovezi ca sa incredem in El. Dumnezeu a murit pentru noi ca sa fim salvati, iar inimile noastre sunt de piatra, si nu sunt induiosate de dragostea divina.
Daca avem viata, atunci sa o traim spre slava Sa -caci de aceasta ne-a fost data. Noi singuri fugim de fericirea pe care El ne-o ofera, cautand placeri in lucrurile nesanatoase.
In alta ordine de idei, Dumnezeu nu are nevoie de noi ca sa-Si aduca planurile la indeplinire. Dar sunt unii care au apreciat jertfa de la Golgota. Mai tarziu, cand mijlocirea Domnului Isus se va incheia din Sanctuarul ceresc, cei care au refuzat mantuirea vor vedea cu groaza ca au pierdut pentru totdeauna posibilitatea ca ei sa traiasca vesnic langa Dumnezeu, si impreuna cu cei mantuiti.

Eu te intreb ca pe un frate: Ce alegi? De ce nu cauti chiar acum sa te impaci cu Dumnezeu? Nu pot sa cred ca oamenii isi vand pur si simplu posibilitatea de a trai ferici o vesnicie impreuna cu Dumnezeu, in schimbul a unor 90 de ani plini de boala si de suferinta! Si cei mai multi dintre noi nici nu ajung la anii acestia. Multi dintre tineri isi pun capat zilelor mai inainte de implini 20 de ani. De ce? Pentru ca au vazut ca viata aceasta nu le ofera nici o satisfactie; nici macar " placerile de o clipa ale pacatului." (Evrei.11:25) Din pacate vestea buna a mantuirii nu a ajuns la ei. Dar la tine a ajuns -ce vei alege: sa traiesti mai departe ca un strain fata de El, sau vei raspunde invitatiei Sale la mantuire?

| ErrorFound a răspuns:

De ce faci favoritisme? Crezi ca ISlamismul, Budismul sau Hinduismul sunt mai presus? Nu, toate religiile astea diforme au astfel de specimiene.

Toate prezicerile sunt asa vage fiinda toti spun astfel de lucruri ca sa te faca sa crezi daca intr-adevar se va intampla. Dupa cum ai observat, fiecarui prooroc ii este atribuit un zeu, si fiecare spune ca Marele Zeu "sifilis" mi-a spus...

Toate sunt niste tampenii care au ca scop indobitocirea populatiei...si asa am inceput sa ne trezim doar de 200 de ani si ei vor sa ne de-a cu bata-n cap sa adormim la loc.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Omule, nu stiu in ce zeu crezi tu, si nici nu fac pe lupu moralist. Ideea e ca "Apocalipsa" scrisa de Ioan, este un text simbolic pe care il interpreteaza lumea in functie de capacitatile sale intelectuale. Nu stiu daca e aberatie sau nu, dar Biblia este temeiul oricarei religii crestine.

A2a la mana, cand s-a scris Biblia, nu se putea da in general date, in sensul ca se va intampla ceva in data de x avandu-l in prim plan pe y. Vorbim de un fenomen global cu anumite trasaturi. De ex :
- Cei 4 calareti (alb, rosu, verde negru) inseamna : Antihrist-ul, Razboiul, Foametea, si Moartea. Lucruri care iau amploare ziua de azi.
- Fiara cu 7 capete ce iese din mare- face referire la capitala Italiei, Roma (Vatican), fiind impartita pe 7 coline, iar marea reprezinta omul de rand, din care se ridica Fiara. Adica, antihristul este un om de rand, ce se va autproclama salvator.
Sunt multe, dar nu trebuie facuta propaganda aici. Sper ca m-am facut inteles

| Thunderstruck a răspuns (pentru anonim_4396):

Razboi, foamete si moarte...Chestiile astea se intampla de cand a aparut omul, nu inteleg, tu esti exact tipul de persoana descrisa in intrebare.Iar antihristul il asteptam de 2000 de ani...Se pare ca se lasa asteptat, la fel ca si personajul imaginar cu care se afla in anti-teza, Isus.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

"nu stiu in ce zeu crezi tu"... nu cred in zei. Pentru mine, un zeu este refugiul pentru cei slabi si raspunsul pentru cei lenesi. Deci mai pe scurt, sunt ateu.
"Biblia este temeiul oricarei religii crestine."... mai corect ar fi fost "temeiul oricarei ramuri crestine". Exista o singura religie numita crestinism din care fac parte mai multe ramuri.
"pe care il interpreteaza lumea in functie de capacitatile sale intelectuale"... cam asa ceva.
"nu se putea da in general date"... de ce nu? Vorbim de un zeu atotputernic iar acea apocalipsa este de inspiratie divina.
"Lucruri care iau amploare ziua de azi."... esti sigur ca acele lucruri sunt mai "puternice" in ziua de azi decat acum 500 ani sa zicem? Eu fac pariu ca acum 500 ani sau acum 1000 ani, razboiul, foametea si moartea erau mult mai "puternice" decat sunt acum. Sigur, inca mai avem locuri in care se poarta razboaie, in care apare foametea si moartea DAR nu poti compara ce este acum cu ce a fost acum 1000 ani. Nu poti sa spui ca acum sunt mai multe razboaie decat acum 800 ani, nu poti sa spui ca acum se moare de foame mai mult decat acum 700 ani. Singura diferenta dintre acum 1000 ani si prezent cand vine vorba de razboaie, foamete si moarte este ca in prezent, avem posibilitatea de a spune si altora despre acele evenimente prin radio, tv, internet si multe alte mijloace care nu existau atunci. Daca era o tornata in ciomolunga, cei din uagadugu nu stiau de ea. Acum ghici ce, daca e o tornada in ciumuciuguhakalugu, cei din ugaugauagadugu pot sa stie foarte usor fie prin radio, tv, internet, ziare ...etc.

"face referire la capitala Italiei, Roma"... cum ai ajuns la concluzia asta? Tin sa iti amintesc ca nu de mult ai zis ca fiecare interpreteaza apocalipsa dupa bunul plac.

TOATE prezicerile si interpretarile voastre sunt pe modelul :

X - O sa fie naspa.
Y - Cand, unde, ce, cum?
Y - Pai nu stiu, dar o sa fie naspa.

Cand o arzi cu "o sa fie naspa" TREBUIE sa precizezi TOATE detaliile. Nu merge sa zici "o sa fie naspa" dupa care sa zici "pai nu stiu, dar o sa fie".

Iti demonstrez ca eu vad in viitor : In curand, o sa patesti ceva naspa. Daca se intampla, inseamna ca eu vad in viitor nu? Sigur ca da ca doar la fel e si in cazul bibliei. Eu pot sa-ti fac o ghicitoare sau sa formulez un joc de cuvinte din care sa reiese ca o sa patesti ceva si te las sa-l interpretezi. Daca o sa patesti ceva, inseamna ca am avut dreptate si vad in viitor.

Hai sa scurtam toata povestea : cand o arzi cu "o sa fie naspa", TREBUIE sa oferi TOATE detaliile. Intelegi? Nu cred.

Hai sa-ti dau un exemplu : eram la ocazie si m-a luat un tirist. El era genul care credea in asa ceva si am ajuns la discutia cu vazutul in viitor. Drept amuzament, am vrut sa-i zic sa fie atent la drum ca un copil o sa-i sara in fata in timp ce se joaCA CU o minge. Dupa 2 ore de mers, intr-un sat, un copil se juca pe marginea drumului si a trecut strada. Ce zici, am vazut in viitor? Raspunsul ti-l ofer eu (pentru ca tu poate o sa zici ca am vazut ce se va intampla) : mi-am bazat afirmatia pe anumite statistici si pe observatii. Daca ii ziceam soferului de copil si il vedea pe drum, mai mult ca sigur se panica si poate facea un accident mai ales ca era si putin obosit. Deci... am vazut in viitor? Am puteri psiho-pupu? Prezicerile mele sunt inspirate de un zeu? Sigur ca NU.

Sa repet iar ca sigur nu ai inteles "cand o arzi cu "o sa fie naspa", TREBUIE sa oferi TOATE detaliile".

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

No-i fi eu cine stie ce crestin, nu m-am crezut niciodata, dar daca esti ateu, atunci de ce inca pui la indoiala existenta lui Dumnezeu? Incerci sa te convingi pe tine insuti ascultand parerile impartite? sau incerci sa convingi la randul tau pe altii, explicandu-le ceea ce gasesti tu de cuviinta, pentru a-ti intari (ne)credinta? In orce caz, e doar problema ta.

Cat despre prevestirea unor evenimente, exemplul meu cu apocalipsa, trebuie tratat simbolic, si nu scriptic. Trebuie privit ca o invatatura, in general pentru toti, indiferent de religie, dar se pare ca unii nu vad diferenta.
Iar ca sa-ti si raspund la intrebarea cu "Roma" raspunsul este simplu : in perioada in care Evanghelia a fost scrisa, Imeriul Roman, era stapan pe acele taramuri. In cazul in care nu stiai, cand Iisus a fost prins in gradina Ghetsimani, soldatii romani l-au predat fariseilor.
De asta unele asemanari duc la Roma, la Imperiul Roman, Papalitate. De ex sintagma : "Pasari cu ciup de fier, vor scuipa foc" nu se refera la creaturi mitologice. Dar avioanele din ziua de azi, dupa ce forme s-au ghidat?

Hai ca m-am lunit prea mult, si nu vreau s-o fac pe Duhovnicul. Ar fi pacat fata de Dumnezeu. Sper sa iti gasesti raspunsul la intrebare. Pace tie

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Faci de rusine poza de la avatar.

"Dar avioanele din ziua de azi, dupa ce forme s-au ghidat?"... vrei sa zici ca biblia stia despre avioane? Stii ca nu doar biblia spune despre avioane nu? Stii ca si scrierile hinduse, daca le interpretezi intr-un anumit fel spun despre asemenea masinarii nu? Stii ca interpretand intr-un anumit fel, Harap-Alb sau Scufita Rosie iti spun despre chestiile care vor fi descoperite sau care urmau sa fie descoperite nu? Stii ca interpretand, scrierile din religiile vechi spun despre internet si despre rachetele spatiale nu?

Cand o arzi cu "preziceri", totul trebuie sa fie detaliat si sa fie CLAR nu interpretabil. Intelegi? Nu cred, e prea complcat pentru tine.

Se pare ca iar trebuie sa repet pentru un idi... inteligent (nu suport inteligenta acuta).

Cand o arzi cu "o sa fie naspa" TREBUIE sa precizezi TOATE detaliile. Nu merge sa zici "o sa fie naspa" dupa care sa zici "pai nu stiu, dar o sa fie".

Daca eu iti formulez un joc de cuvinte si te las sa interpretezi cum vrei si iti spun ca o sa patesti ceva, daca se intampla inseamna ca vad in viitor sau ca am fost inspirat de marele zeu Zambazulu?

Raspunde si la exemplul pe care ti l-am oferit cu soferul de tir.

Presimt ca vorbesc degeaba si ca nu esti capabil sa intelegi ce iti spun chiar daca repet de cateva ori aceleasi lucruri.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Bine omule, atunci lasa-ma sa fiu eu prostul, si tu iluminatul. Nu e nici o problema, nu poti sa le stii pe toate. Eu mi-am expus punctul de vedere, si anume ca trebuie privite ca niste invataturi. E ca si cum ai vedea un film, inspirat dintr-un caz real. Nu inseamna neaparat ca reproducerea, e in totalitate adevarata.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Bai manceacas... e o diferenta uriasa intr un film inspirat dintr-un caz real si o prezicere interpretabila. Intr-un asemenea film nu apar chestii interpretabile gen "serpi cu pene ce zboara deasupra unui cuib de cuci la malul unui cires in cupa unui excavator".

Hai ca sa nu mai lungim (observ ca iti e din ce in ce mai greu), raspunde la ce ti-am cerut in ultimul comentariu :

"Daca eu iti formulez un joc de cuvinte si te las sa interpretezi cum vrei si iti spun ca o sa patesti ceva, daca se intampla inseamna ca vad in viitor sau ca am fost inspirat de marele zeu Zambazulu?

Raspunde si la exemplul pe care ti l-am oferit cu soferul de tir."

Completare : daca eu iti spun ca pot sa prezic lucrurile care se vor intampla sau chestiile care urmeaza sa se descopere, tu ce gen de preziceri vrei
a - directe si detaliate
b - chestii interpretabile gen "serpi cu pene, cuib de cuci"? Specifica si de ce ai ales A sau B.

Macar la ultima intrebare incearca sa raspunzi (la partea cu "completare").

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Iti admir raspunsurile! Bravo! El nici acum n-a inteles ca nu l ajuta cu nimic sa se contrazica pe aceasta categorie! E ateu ok! De ce tine neaparat sa aiba ultimul cuvant? Cu ce il ajuta? Raspunsul este simplu prietene! Lipsa de ocupatie! Un om cand isi formeaza o opinie este foarte greu sa o mai schimbe...Doar daca nu este formata calumea! Ce mi se pare mie ciudat este ca nici un om "irational" crestinul sau oricine accepta existenta unui creator nu s-a "desteptat" pe site-ul asta, si nu ii s-a "deschis" ochii de catre un "destept" de rangul asta! Cel mai ciudat este ca multi au renuntat la "ratiune" si la "gandirea logica" pe acest site convinsi de aceasta "prostime"!
Concluzia?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Bai fratica, eu am zis ce am avut de zis, daca tu nu intelegi decat ceea ce vrei sa intelegi, nu este problema mea.
Dar ca sa te multumesc, si sa-ti raspund la acea intrebare, exista doua raspunsuri : coincidenta/deci ai avut noroc, sau stiai ceva, bazandu-te pe anumite lucruri, care ulterior au dus la ceea ce ai prezis tu. In ambele cazuri, nu inseamna neaparat interpretare mot a mot. De ex, daca eu zic ca pana la anul cade Basescu, FMI-ul ne taie fondurile, Romanii nu ajung in Schengen, iar salariul va scadea, si preturile vor creste, USL se destrama, iar Ponta iese presedinte si Antonescu prim ministru, si le nimeresc pe toate, asta nu inseamna ca am inspiratie divina.
Dar Bbiblia e o carte, nu e un calendar, este o carte cu invataturi. Lucru pe care nu reusesti sa-l diferentiezi. Daca eu pun 10 insi sa comenteze o pozie de Eminescu, fiecare va expune aceeasi idee, dar din alt punct de vedere.

Metaforele pot fi privite ca o masura de siguranta impotriva celor care nu erau de acord cu crestinismul. De ex tu ca si rege, care nu crezi in nimic, nu te-ar deranja daca ai afla ca o carte pe nume x zice ca y si z in ziua h la ora i, va opri domnia ta intr-un fel sau altul? Ba da! Si vei avea grija sa nu se intample asa ceva. In schimb, daca auzi de balauri cu 7 capete, atunci e altceva.

Inca una : stiai ca DaVinci folosea scrisul in oglinda? De ce facea asa ceva? ca doar cei care erau interesati de munca lui sa inteleaga.
Sper ca te-am lamurit, caci nu iti voi mai raspunde. Esti singurul utilizator de pe aici, care a insistat atat de mult, si de aceea m-am chinuit sa-ti insir atatea randuri.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Ai grija la Iolocaurus! Ca e mai rau ca asta! Fereste-te! La mine si-a facut 20 de conturi ca sa imi raspunda intr-una dupa ce ii dadeam ignore isi facea alt cont! In total am tinut-o asa vreo 200 de raspunsuri! Se poate si mai rau te asigur! Insistenta pe aceasta categorie este covarsitoare!

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Multumesc pentru sfat. Oricum, nu sunt genul care sa se consume pentru o cauza pierduta. Am incercat sa explic un fapt coerent, si din pct meu de vedere. Acum fiecare are anumite convingeri dupa care se ghideaza.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Daca eu iti spun ca pot sa prezic lucrurile care se vor intampla sau chestiile care urmeaza sa se descopere, tu ce gen de preziceri vrei :
a - directe si detaliate
b - chestii interpretabile gen "serpi cu pene, cuib de cuci"?

Specifica si de ce ai ales A sau B.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am auzit ca mai e un sfarsit al lumii anul asta! Cred ca au fost mai mult de 20 sfarsituri dar am trecut prin toate ca prin minune! Fara grija trecem si peste asta! Vine sfarsitul lumii pleaca sfarsitull lumii semintele tot gustul ala il au!

| Muresan_Hanti_1975 a răspuns:

Chestia e ca atuci cu povestea cu lupu te face sa nu mai crezi ca vine si dintr-o data tea luat din oala asa face satana sa nu mai credem ca nu mai vine isus