| anonim_4396 a întrebat:

In perioada menstruatiei,femeile au sau nu au voie sa mearga la biserica? Am tot auzit pareri pro si contra,dar inca nu am inteles.
Si daca nu au voie,atunci ma intreb,maicutele,la manastire, ce fac?

Răspuns Câştigător
| martzian a răspuns:

Lexu12, Biblia nu ne invata asa ceva. Sunt spoieli din partea unora care citesc Biblia pe bucatele. Ideea de "necuratie" este gresit preluata din Vechiul Testament (vezi Levitic 12), este fortata in Biserica si este incompatibila cu invataturile crestine. Noul Testament nu ofera NICI o restrictie pentru femeile aflate in aceasta perioada. Din cate stiu, chiar liderii ortodocsi marcanti au contrazis stupizenia aceasta, apropo de spatiul prin care inca mai circula astfel de mituri.

8 răspunsuri:
| Elvina a răspuns:

S-au inventat absorbantele. Au auzit si ele de asa ceva. laughing

| milan9 a răspuns:

Evreii au avut pentru inceput aceste interdictii, si nu doar din motivul igienei.
Daca ramanem tributari Vechiului Testament (nu a inventat Biserica nici o interpretare noua) atunci nu doar igiena (care astazi nu mei constituie o problema prea mare) era motivul acestei interdictiei.
Consulta-ti parintele spiritual, duhovnicul...

| martzian a răspuns:

Concluzia: mergi la biserica. Oricand, fara astfel de preconceptii nejustificate.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Au voie.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cred ca poti merge ma si la plaja,cu siroaiele de sange pe crac,si la biserica cu pantalonu patat de sange,ori lasand dara,pana la altar, si in club sarind ca o apucata pe ringul de dans, si stropindui pe aia cu sange menstrual, si oriunde vrei ca prostii care au mintea odihnita, spun asa.maicutele in manastire nu intra in biserica in timpul necuratiei lor,si eu nu as pune problema de voie.ori de nevoie cu pur si simplu de bun simt, si igiena, miros, si blasfemie, ori profanare de locuri sfinte.cred ca o proasta care intra cu ciclu in biserica e ca, curva care se *** imbracata in maicuta intr-un film porno.

| HowdidIgethere a răspuns:

Poti sa mergi in restul timpului.

| Uzi17 a răspuns:

Eu am auzit ca nu au voie(nu sunt sigur, nu sunt credincios). Cel mai bine e sa intrebi un preot.

| mirovi a răspuns:

Stau in chilie nu intra in biserica manastirii.
Confuzi manastirea cu biserica